Cinsiyetin biyolojik gerçekliğe uygun olarak sınıflandırılmasını savunan antropoloji profesörü, LGBT aktivisti öğrenciler tarafından tehdit edildi

İspanya Barselona Üniversitesi'nden Dr. Silvia Carrasco, transgender ideolojiyi desteklememesi üzerine aktivist gruplar tarafından transfobik olmakla suçlanarak protesto edildi.
Cinsiyetin biyolojik gerçekliğe uygun olarak sınıflandırılmasını savunan antropoloji profesörü, LGBT aktivisti öğrenciler tarafından tehdit edildi


Kaynak: reduxx.info 
Erişim tarihi: 29.02.2024 

Barselona Özerk Üniversitesi'ndeki (UAB) bir öğrenci örgütü, "transfobik" olduğu iddiasıyla önde gelen bir sosyal antropoloji profesörünün ihraç edilmesini istiyor. OJS olarak da bilinen Sosyalist Gençlik Örgütü, antropolojide cinsiyetlerin biyolojiye göre sınıflandırılması gerektiğini savunan bir konuşma yaptığı için Dr. Silvia Carrasco'nun görevine son verilmesini talep ediyor. 

12 Şubat'ta OJS sosyal medyada "transfobiye karşı örgütlenelim" başlıklı bir video yayınladı. Videoda bir kız öğrenci Carrasco'yu hedef alan ve hassas konularda "dokunulmaz akademik özgürlüğe" izin verdiği için üniversiteyi eleştiren bir konuşma yaptı. 

"Bugün dersler kampüse geri dönüyor, ideolojik kontrol geri geliyor, gerici ve transfobik konuşmalar sınıflarımıza geri dönüyor" dedi. "Dokunulmaz akademik özgürlük adı altında, profesörlerin ideolojik ve bilimsel kriterlerle içerik aktarmalarına izin veriyorlar. Sınıfı gerici ve transfobik konuşmaların üretildiği ve meşrulaştırıldığı bir alana dönüştürüyorlar." 

Ertesi gün, Carrasco'nun ders verdiği sınıfın kapısının yanında, Carrasco'nun transgender ideolojiyi ve İspanya'da geçen yılın başlarında yürürlüğe giren ve erkeklerin yasal cinsiyetlerini ve isimlerini değiştirmelerini büyük ölçüde kolaylaştıran "Trans Yasasını" eleştirdiği sosyal medya paylaşımlarını içeren bir dizi poster belirdi. Posterlerin üzerine ise OJS grubu tarafından "transfobik uyarısı" yazıldı.  

trans, transseksüel, transgender ideoloji, LGBT, ispanya, Silvia Carrasco, biyolojik cinsiyet, protesto, antropoloji, barselona üniversitesi
Transgender ideolojiyi desteklememesi sebebiyle Dr. Silvia Carrasco, LGBT aktivisti gruplar tarafından hedef gösterildi.

Aynı gün fakültenin çeşitli yerlerinde ve Sosyal Antropoloji ve Kültür Bölümü'nün koridorunda da "transfobik uyarısı" mesajını içeren grafitiler görüldü. Ayrıca OJS tarafından dağıtılan broşür ve el ilanları da kampüs genelindeki masalarda yerini aldı. 

19 Şubat'ta ise üniversitenin Antropoloji Bölümü Yürütme Kurulu, öğretmenleri susturmaya yönelik her türlü eylemi şiddetle kınayan bir açıklama yayınladı. Reduxx haber sitesi tarafından tercüme edilen açıklamada: "Barselona Üniversitesi Sosyal ve Kültürel Antropoloji Bölümü, öğretim ve araştırma kadrosunu sindirmeye veya boykot etmeye yönelik eylemlerin demokratik bir akademik kurumda yeri olmadığını ifade etmek ister. Görüşlerin ve teorik yönelimlerin çoğulluğu, antropolojik bilgi üretiminde tartışma ve ilerleme için gereklidir ve bu da tüm öğretim kadrosunun akademik değerine saygı duyulması ve tanınmasıyla başlar." ifadeleri kullanıldı. 

Ancak durum Sosyalist Gençlik Örgütü'nün Carrasco ve "açıkça transfobik olan bölüm arkadaşlarının derhal okuldan atılmasını" talep etmesiyle tırmanmaya devam etti. Açıklama, bir kız öğrencinin talepleri okuduğu kısa bir video şeklinde sosyal medyada yayınlandı. Ertesi gün öğrenciler Carrasco'nun dersinin hemen ardından "transfobiye karşı örgütlenmek" amacıyla bir toplantı düzenlediler. 

Ancak gözünün korkmasına izin vermeyen Carrasco, aynı gece bir televizyon programına çıkarak cinsiyet değiştirme sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan yerel bir yasa tasarısını tartıştı. Bu, trans ideolojisini eleştiren bir sesin, cinsiyeti silme çabalarını kınamak için ulusal televizyona çıktığı ilk programlardan biriydi ve programdan klipler İspanyol sosyal medyasında viral oldu. 

Üniversite Rektörü, Carrasco'nun 5 Mart'taki dersini güvenli bir şekilde verebilmesi için bir güvenlik ekibi ayarlarken, Carrasco ekstra önlemler aldı ve Sosyalist Gençlik Örgütü'nü yerel polise ihbar ederek kendisine uygulanan yıldırma kampanyasının belgelenmesini sağladı. 

Carrasco'nun trans aktivistlerle yaşadığı son sorunlar, geçen yıl "Haydi Cinsiyet Hakkında Konuşalım Bebek: Biyolojik Cinsiyet Antropolojide Neden Gerekli Bir Analitik Kategori Olarak Kalıyor?" başlıklı bir panele konuşmacı olarak davet edilmesinin ardından başladı. Amerikan Antropoloji Derneği'nin (AAA) 2023 Yılı Kongresi sırasında gerçekleştirilecek panele cinsiyet ideolojisini eleştiren 5 kadın antropolog katılacaktı. Ancak panel son anda iptal edildi ve Amerikan Antropoloji Derneği "sunulan fikirlerin antropoloji camiasındaki trans ve LGBT üyeleri ile toplumun geneli için zararlı olabileceği" değerlendirmesine dayanarak oturumun konferans programından çıkarılmasına karar verdiklerini açıkladı. Üç gün sonra ise dernek, resmi web sitesinde "Antropolojide transfobiye yer yoktur" şeklinde bir duyuru yayınladı. 

Reduxx'a konuşan Carrasco, hem üniversitede hem de okullarda trans aktivistlerin gözdağı vermesi nedeniyle otosansür uygulamak zorunda kalan onlarca kadın öğretmen vakası olduğunu söyledi. "Acı çekiyorlar çünkü transgenderizmin eğitime nasıl girdiğini, queer propagandasının öğretim kadrosuna toplumsal cinsiyet perspektifinde sözde güncellenmesi olarak kullanıldığını görüyorlar" diyen Carrasco: "Üniversitelerin Eşitlik Birimleri, bir düşünce polisi gibi hareket ederek esasen queer ideolojisine dayanan 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' dedikleri şeyi tüm üniversiteye tanıtıyor." ifadelerini kullandı. 

Carrasco, kendisinin ve diğer yazarların, boykot edileceklerini bildikleri için araştırma bulgularını üniversitelerine önermeyi bile düşünmediklerini söyledi. 

İspanya'da son yıllarda akademisyenlerin trans aktivist gruplar tarafından hedef alındığı çok sayıda olay yaşandı. Daha önce Reduxx tarafından bildirildiği üzere, Nobody is Born in the Wrong Body: The Success and Misery of Gender Identity (Kimse Yanlış Bedende Doğmaz: Cinsiyet İdeolojisinin Başarısı ve Sefaleti) kitabının yazarları ve Palma Üniversitesi profesörleri José Errasti ve Marino Pérez, konferansın yapılacağı mekanın şiddet tehdidi alması üzerine konferanslarını iptal etmek zorunda kalmışlardı. Carrasco'nun üniversitesi ifade özgürlüğünü desteklemekte kararlı olsa da, diğer öğretim görevlileri o kadar şanslı değil. 

Örneğin Granada Üniversitesi, cinsiyet ideolojisine yönelik eleştirilerini dile getirmesinin ardından Hukuk Felsefesi profesörü Tasia Aránguez'in sözleşmesini yenilemedi. Valensiya Üniversitesi de benzer şekilde kadınların "dişi insan" olduğunu söyleyen Amparo Mañés'i, üniversitenin Eşitlik Başkanlığı görevinden aldı. Mañés'in yerine ise trans yanlısı bir ekip getirildi.