Cinsiyet kliniği muhbiri, trans hastalar göğüslerini geri taktırmak için yalvardığında sağlık görevlilerine sessiz kalmalarının söylendiğini ifşa etti

Amerika'nın en tartışmalı cinsiyet kliniklerinin, perişan haldeki genç kızlar kesilen göğüslerinin yeniden dikilmesi için yalvararak geri döndüklerinde personeli sessiz kalmaları konusunda uyardığı ortaya çıktı.
Cinsiyet kliniği muhbiri, trans hastalar göğüslerini geri taktırmak için yalvardığında sağlık görevlilerine sessiz kalmalarının söylendiğini ifşa etti


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 19.04.2024

Eski vaka yöneticisinin iddiasına göre, Amerika'nın en tartışmalı cinsiyet kliniklerinden birinin patronları, perişan haldeki genç kızlar kesilen göğüslerinin yeniden dikilmesi için yalvararak geri döndüklerinde personeli sessiz kalmaları konusunda uyardı.

Missouri'deki Washington Üniversitesi Transgender Merkezi, dört yıl boyunca orada çalışan bir ihbarcıya göre, 12 yaşından küçük çocukları sadece iki kez gördükten sonra onlara geri dönüşü olmayan cinsiyet değiştirme ilaçları yazıyordu. Kendisi de bir transseksüel ile “evli” olan ihbarcı Jamie Reed, Dr. Phil Primetime isimli programda verdiği demeçte, cinsiyet değiştirme modası okulları kasıp kavururken sınıf arkadaşı olan çocukların cinsiyet değiştirmek için toplanıp merkeze başvurduğunu söyledi.

Reed programda: "Ameliyat olduktan sonra göğüslerinin tekrar dikilmesi için yalvaran bir genç gördüm. Bizler bu konuyu büyütmememiz ve kesinlikle diğer ailelere söylemememiz konusunda uyarıldık. Bu konuda sessiz kalmaya devam edemezdim” diye anlattı. Reed, 2018-2022 yılları arasında St Louis Çocuk Hastanesindeki klinikte çalışmış ve geçen yıl 'ahlaki ve tıbbi açıdan dehşet verici' programları ifşa ederek Missouri yasalarında değişiklik yapılmasına yardımcı olmuştu.

Reed: "Çok az sayıda yazılı protokol ya da kılavuz vardı. Konu çocukların tıbbi olarak cinsiyet değiştirmesi olduğunda doktorlar Tanrı gibi davranıyordu.” dedi. Geçen yıl Nisan ayında merkezde yapılan bir iç soruşturmada, 2018'den sonra yardım isteyen 1.165 çocuktan 531'inin karşı cinsiyet hormonları ve ergenlik engelleyici ilaçlar aldığını ortaya çıkardı.

Reed ise, hormon ilaçlarının kalıcı kısırlık gibi geri dönüşü olmayan sonuçları olabileceğine dikkat çekti. Programın sunucusu Dr. Phil: "Bana hangi pijamayı giyeceğine karar veremeyen 12-13 yaşlarındaki bir çocuğun gelip 'cinsiyet değiştirmek istediğime karar verdim' diyebileceğini mi söylüyorsunuz? Ve en fazla iki ziyaretle, birkaç saat bile sürmeden, 'Tamam, şunu almaya başla, şunu yapmaya başla' diyorlar ve bu da biyokimyalarını geri döndürülemez şekilde değiştiriyor, öyle mi?” diye sordu. Reed: "Doğru," diye yanıtladı.

Trans hasta
Cinsiyet kliniği muhbiri Jamie Reed, trans hastalar göğüslerini geri taktırmak için yalvardığında sağlık görevlilerine sessiz kalmalarının söylendiğini ifşa etti.

Reed: "Ne zaman endişelerimi dile getirsem, protokolleri ve yönergeleri sorsam sektör böyle işliyor, eğer bir çocuk trans olduğunu söylüyorsa bunu sorgulamak yok deniyordu. Siz sadece "Evet, sen transsın, ne istersin?" diyebilirdiniz. Ancak zamanla çok ciddi tıbbi zararlar alan hastaların dikiş gerektiren yırtıklarla acil servise kaldırıldığını görmeye başladık. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olduktan aylar sonra vücut parçalarının tekrar takılması için yalvaran hastalar bizimle irtibata geçti.” dedi.

Reed, sosyal medya baskısının cinsiyet değiştirmek isteyen çocukların sayısında bir patlamaya yol açtığını ve bunların ezici bir çoğunlukla erkek olmak isteyen genç kadınlar olduğunu söyledi. Reed: “Geliyorlardı ve neredeyse aynı hikayeyi anlatıyorlardı, sanki bir videodan ne söyleyeceklerini öğrenmiş gibi, 'Hayır, gerçekten, erken çocukluktan beri böyle hissediyorum' diyorlardı. Ancak ebeveynlerinin çoğu böyle bir şey hatırlamıyordu.” ifadelerini kullandı.

Reed'in ifşaatları geçen yıl Şubat ayında kamuoyuna açıklandığında sansasyon yarattı. Reed, 2019'da giderek artan sayıda hastanın cinsiyet değiştirme sürecini tamamlamamaya ya da daha önce oldukları esas cinsiyete geri dönmeye karar verdiğini fark etmeye başladığını söyledi. O ve meslektaşı, doktorların kalp değişimlerini bilmek isteyecekleri varsayımıyla bu hastalar hakkında bilgi toplamaya başladı. Reed: "Doktorların neyi gözden kaçırdıklarını anlamak için bu verileri görmek isteyeceklerini düşündük. Ancak yanılmışız. Bir doktor bize artık hastası olmayan birine neden zaman harcamak isteyeceğini yüksek sesle sordu.” dedi.

Reed endişelerini dile getirmekten çekindiğini çünkü bunu yapanların 'transfobik' olarak görüldüğünü de ekledi. Reed, doktorların "ölü bir kız mı yoksa yaşayan bir oğul mu istiyorsunuz?" gibi sorular sorarak ebeveynlere cinsiyet değiştirme kararını desteklememenin çocuklarını intihara sürükleyeceği iddiasıyla zorbalık yaptıklarını söyledi. İhbarcı, iki yıl içinde 600 çocuğun tıbbi olarak cinsiyet değiştirdiği merkezde çalışmanın bir örgütün parçası olmak gibi olduğunu ve buradan çıkmak için zihni yeniden gözden geçirmek gerektiğini söyledi.

Geçen yıl Eylül ayında merkez, Missouri'nin Cumhuriyetçi Valisi Mike Parson tarafından imzalanan ve doktorların 18 yaşın altındaki çocuklara cinsiyet değiştirme ameliyatları yapmasını veya cinsiyet değiştirmek için hormon tedavisi veya diğer ilaçları reçete etmesini yasaklayan yasaya uyacağını söyledi. Yapılan açıklamada ise: "Bu durum, sağlık çalışanları için sürdürülemez bir sorumluluk yaratmakta ve üniversiteyi ve hizmet sağlayıcılarımızı kabul edilemez düzeyde bir sorumluluğa maruz bırakmadan reşit olmayan hastalar için kapsamlı transseksüel bakımı sağlamaya devam etmemizi savunulamaz hale getirmektedir" denildi. Söz konusu yasa 28 Ağustos'ta yürürlüğe girmiş ancak halihazırda cinsiyet değiştirme sürecine başlamış olan hastaları muaf tutmuştur.