Cinsel eylemi 'siz ne isterseniz o' olarak yeniden tanımlayan Planlı Ebeveynlik videosu büyük tepki çekti

Planlı Ebeveynlik, sosyal medya hesabında insanları cinselliğin somut bir tanımı olmadığı konusunda ‘eğitmeyi’ amaçlayan bir video paylaşmasının ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki gördü.
Cinsel eylemi 'siz ne isterseniz o' olarak yeniden tanımlayan Planlı Ebeveynlik videosu büyük tepki çekti

Erişim tarihi: 30.01.2024
Kaynak: foxnews.com

Planlı Ebeveynlik (Planned Parenthood; nüfus planlaması, doğum kontrolü ve cinsiyet değişimi ile ilgilenen, LGBT aktivizmi güden kuruluş), sosyal medya hesabında insanları cinselliğin somut bir tanımı olmadığı konusunda ‘eğitmeyi’ amaçlayan bir video paylaşmasının ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki gördü.

Çok sayıda kullanıcı, kürtaj savunucusu grubun sözcüsünün bir tahtanın önüne geçip, cinsel ilişkinin sadece kadın erkek birlikteliği olmadığını ve insanların diledikleri gibi yapabilecekleri çok çeşitli cinsel eylemler olduğunu söyleyerek kısa bir “cinsel eğitim” dersi verdiği videoya duydukları öfkeyi dile getirdi.

Planlı Ebeveynlik videoyu X'te (eski adıyla Twitter) yayınladı ve video iki gün içinde iki milyondan fazla izlendi. Ancak video çok sayıda eleştirel yorum aldı.

Videoda, bir sınıfta duran genç bir kadın izleyicilere şöyle diyor: "Cinsellik farklı insanlar için farklı anlamlar ifade eder. Genel olarak konuşmak gerekirse, toplum cinselliği çok dar bir şekilde tanımlama eğilimindedir."

Ancak videodaki anlatıcıya göre bir erkek ve bir kadının birlikteliğini içeren bu geleneksel tanım, ‘’kapsayıcılıktan’’ yoksun olması nedeniyle geçerliliğini yitirmiş durumda. Anlatıcı şöyle bir soru soruyor: "Peki bu tanım queer insanları nereye koyuyor?" Videoda daha sonra ana fikir ortaya çıkıyor "Cinselliği yalnız tek bir şey tanımlar, sadece tek bir şey. Siz."

Planned Parenthood
Planlı Ebeveynlik'in söz konusu videosu kullanıcılar tarafından "tiksindirici" olarak nitelendirildi.

Videodaki anlatıcı, geleneksel cinsellikle aynı olduğunu savunduğu farklı cinsel aktivite örnekleri de veriyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: "Cinsel yolculuğunuzun güzelliği de bu: Sorumluluk sizde ve bunu kendi şartlarınıza göre gerçekleştirebilirsiniz. Seks yapmayı seçmek - ne zaman, ne şekilde, nerede ve kiminle olacağı - sadece sizin ‘tanımlayabileceğiniz’ bir şeydir."

Videonun daha kapsamlı bir versiyonu da YouTube'da paylaşıldı ve burada bekaretin çeşitli insan toplumları tarafından çok fazla önem verilen sosyal bir yapı olduğuna dair noktalar eleştirildi. X’te yayınlanan video ise yorumlar bölümünde sert bir tepki ve direnişle karşılaştı. 

Bir yorumcu olan Allie Beth Stuckey, videonun mantığını şöyle açıkladı: "İlericilerin yapmayı sevdiği eğlenceli şeylerden biri, seks ve bekâret, erkek ve kadın gibi somut fikirlerin soyut ve esnek olduğunu iddia etmektir. Burada bunu yapmalarının nedeni cinselliği önemsizleştirmek. Çocukların cinsel ilişkinin öpüşmekten daha büyük bir mesele olmadığını düşünmelerini istiyorlar, böylece bunu yapma olasılıkları artacak. Çocukların bekaretin gerçek olmadığını düşünmelerini istiyorlar, böylece asla bekaretlerini korumaya çalışmayacaklar."

"Ve aslında ne istediklerini biliyor musunuz? Çocukların erken yaşta cinselleştirilmesini istiyorlar, böylece hem cinsel olarak kafaları karışacak hem de cinsel olarak arafta kalacaklar, çünkü bu iki kategorideki insanlar a) Planlı Ebeveynlik'e büyük paralar kazandırıyor ve b) ilerici aktivizm saflarına katılıyor."

Kürtaj karşıtı bir öğrenci grubu olan Students for Life’ın Başkanı Kristan Hawkins ise şunları yazdı: "Planlı Ebeveynlik çocuklardan nefret eder. Bu kadar basit. Onları anne karnında kürtajla öldüremiyorlarsa ya da cinsiyet hormonlarıyla kısırlaştıramıyorlarsa, bu şekilde cinsel yozlaşmayla yozlaştırırlar. Her yönden ve gerçekten canavarca hareket ediyorlar."