Çevrim içi çalışan bir cinsiyet kliniği, 16 yaşındaki otizmli çocuğa tehlikeli derecede yüksek dozda hormon verdi

İngiltere'nin en kıdemli aile yargıcı, otizm spektrum bozukluğuna sahip bir genç kıza “tehlikeli derecede yüksek” dozda karşı cinsiyet hormonu reçete edilmesinin ortaya çıkmasının ardından cinsiyet klinikleri konusunda uyarılarda bulundu.
Çevrim içi çalışan bir cinsiyet kliniği, 16 yaşındaki otizmli çocuğa tehlikeli derecede yüksek dozda hormon verdi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 03.05.2024

İngiltere'nin en kıdemli aile yargıcı, otizm spektrum bozukluğuna sahip bir genç kıza “tehlikeli derecede yüksek” dozda karşı cinsiyet hormonu reçete edilmesinin ortaya çıkmasının ardından cinsiyet klinikleri konusunda uyarılarda bulundu. Yüksek Mahkeme Aile Bölümü Başkanı Sir Andrew McFarlane, internet tabanlı bir klinik olan Gender GP ile temas konusunda başka mahkemelerin de son derece dikkatli davranması gerektiği uyarısında bulundu.

Söz konusu uyarılar, 16 yaşındaki sözde “trans çocuğun” halihazırda reçeteli testosteron (erkeklik hormonu) almış olması nedeniyle tedaviye rıza gösterme ehliyetine ilişkin yürütülen bir davada verildi. Mahkeme, yasal nedenlerden dolayı sadece J olarak adlandırılan kız çocuğuna, Gender GP tarafından yüksek dozda testosteron reçete edildiğini duydu. Esas cinsiyeti kız olan çocuğa daha önce otizm teşhisi konulmuştu. Ayrıca anoreksiya ve kendine zarar verme geçmişi de vardı. Kendisine hormon reçete edilmeden ve ergenlik engelleyici alması şiddetle tavsiye edilmeden önce bir Gender GP danışmanıyla yapılan tek bir çevrimiçi oturumdan sonra bu ilaçlara yönlendirildi.

Mahkeme, J'nin herhangi bir klinik değerlendirmeden geçmemesine veya bir doktorla görüşmemesine rağmen reçete aldığını belirtti. Ayrıca, Gender GP'nin son derece anormal ve açıkça ihmalkar bir yaklaşım benimsediğini söyleyen endokrinoloji uzmanının görüşü de dinlendi. Yargıç McFarlane, kararında kanıtları özetleyerek şunları yazdı: “[Uzmanın] Gender GP'nin müdahalesine yönelik temel eleştirisi, reçete edilen testosteron dozuyla ilgilidir. Gender GP, testosteronu olmayan bir çocuğa bu kadar üst düzey bir doz reçete etmekle kalmamış, aynı zamanda tedavinin başlangıcında bir yükleme dozuna (çift doz) yönlendirerek bunu yapmıştır. Uzman, ‘bunu son derece anormal ve açıkça ihmalkar bir yaklaşımdan başka bir şey olarak değerlendirecek herhangi bir uluslararası pediatrik endokrinolog meslek birliği olmadığını’ belirtmiştir. Kandaki testosteron seviyesinin tehlikeli derecede yüksek olduğu ve bu seviyenin uzun vadeli olumsuz sonuçlarının yanı sıra, J'nin şu anda tromboembolik hastalık nedeniyle ani ölüm riski altında olduğu belirtilmiştir. Uzman, daha önce (sahada geçirdiği 20 yıl boyunca) genç bir insana bu kadar yüksek dozda testosteron verildiğini hiç görmediğini ifade etmiştir.”

Genç kıza, iki ila üç yıllık bir yükselme döneminden sonra, tipik olarak bir yetişkine verilecek testosteron seviyeleri reçete edildi. Son enjeksiyon Ağustos ayında yapıldı ve J'nin babasının itirazları üzerine geçen yıl Kasım ayında yapılması gereken bir sonraki enjeksiyon ertelendi.

Yargıç McFarlane, özel kliniklerin yasaklanmasının Parlamento'nun işi olduğunu belirterek davada herhangi bir açıklama yapmayı reddederken, Gender GP’nin uygulamaları hakkında çok büyük endişeler olduğunu da sözlerine ekledi. Yargıç, J'nin başka bir özel klinikle değerlendirme yapmayı kabul etmesine rağmen, gelecekte Gender GP'ye dönmeye karar vermesi halinde mahkemenin müdahale etmesi gerekebileceğini de sözlerine ekledi.

Yargıç McFarlane: “J gibi genç bir kişinin çevrim içi, düzenlemeye tabi tutulmayan bir özel klinikte karşı cinsiyet hormon tedavisine erişme olasılığı konusunda çok önemli endişeler olmalıdır. Gender GP ile ilgili olarak şu anda mevcut olan ve [mahkemenin uzmanı] tarafından analiz edilen kanıtlar, söz konusu klinikten karşı cinsiyet hormon tedavisi alan hastaların güvenliği konusunda ciddi endişelere yol açmaktadır. Elbette daha fazla kanıt, tanımladığım endişeleri hafifletebilecek olsa da, şu ana kadar bu davalarda edindiğim deneyime dayanarak, Gender GP'nin dahil olduğu bir davayla karşı karşıya kalan bir mahkemeyi, bu kliniğin reçete edebileceği tedaviyi onaylama yetkisini kullanmadan önce son derece dikkatli davranmaya çağırıyorum.” dedi.