Cartoon Network, 'Transgender Görünürlük Günü'nde resmi Instagtam hesabında trans bayrağı paylaşımında bulundu

Genellikle çocuk izleyicileri hedef alan Cartoon Network, bu yıl Transgender Görünürlük Gününün Hristiyanlar arasında yaygın bir şekilde kutlanan Paskalya Gününe denk geldiği gerçeğini göz ardı ederek transları kutlayıcı ve destekleyici paylaşımlar yaptı.
Cartoon Network, 'Transgender Görünürlük Günü'nde resmi Instagtam hesabında trans bayrağı paylaşımında bulundu


Cartoon Network, Transgender Görünürlük Günü'nü kutlamak için 31 Mart'ta bir paylaşım yaptı. Ancak bu paylaşımda, bu yılın Paskalya Pazarı'na denk geldiği gerçeği göz ardı edildi. ABD'de 13 yaş üstü yaklaşık 1,6 milyon kişi kendini transgender olarak tanımlarken, 200 milyondan fazla kişi Hristiyan olarak tanımlanmaktadır ve büyük bir kısmı Paskalya'yı kutlamaktadır.

Kablolu kanalın resmi Instagram hesabında, sadece pembe, beyaz ve mavi renklerde bir gökkuşağı gibi görünen bir resim paylaşıldı. Aynı resim, farklı başlıklar içeren bir atlıkarınca içinde birkaç kez yer aldı:

·         Tam benliğime doğru büyüyorum.
·         Bedenim bana ait.
·         Olduğum ve olacağım kişiyi seviyorum.
·         Yolculuğumda yalnız değilim.
·         Varlığım devrim niteliğinde.
·         Ben de herkes kadar aitim.
·         Kim olduğuma sadece ben karar verebilirim.
·         Kimliğim bir süreçtir, bir yarış değil.
·         Bana ihtiyaç var ve ben seviliyorum.
·         Huzuru ve güvenliği hak ediyorum.

Transgender
Cartoon Network, resmi Instagram hesabında trans bayrağı paylaşarak transgender topluluğuna desteğini ifade etti.

Gönderide, "Trans ve cinsiyet uyumsuz ailemiz için olumlamalar. Olduğunuz gibi geçerlisiniz" denilerek devamında "Bugün nefretle işimiz yok. Nazik olun ya da engellenin" ifadesi kullanıldı.

Gündüz kuşağı programlarını genellikle çocuk izleyicilere yönelik olarak hazırlayan Cartoon Network, geçmişte kültür savaşlarına girmiş ve fırsat buldukça radikal “toplumsal cinsiyet ideolojisini öne çıkarmıştır.

Cartoon Network, 2023 Transgender Görünürlük Günü için şu paylaşımı yapmıştı: "Birine zamirlerini ve adını kullanarak hitap etmek, ona gerçek benliği olarak SAYGI duyduğunuzu gösterir! Bu #TransgenderDayofVisibility gününde trans ve cinsiyet uyumsuz arkadaşlarımızın yolculuğunu kutluyoruz!"

Sadece birkaç ay sonra yayınlanan "We Baby Bears" dizisinin bir bölümü, tercih edilen zamirlerin kullanımına odaklanan ve “Onur (Pride)” Ayı'na denk gelen "non-binary inclusive" (iki cinsiyeti reddedenleri kapsayan) bir hikaye içeriyordu.

Transgender
Cartoon Network, geçen senenin Trans Görünürlük Gününde de trans yanlısı paylaşımlarda bulunmuştu.