Brezilya’da bir kongre üyesi 'transseksüel çifte karşı nefret' nedeniyle para cezasına çarptırıldı

Brezilya kongre üyesi Clarissa Tercio, Instagram'da bir erkeğe erkek, bir kadına da kadın dediği için transseksüellere karşı nefret suçundan 2000 dolar para cezasına çarptırıldı.
Brezilya’da bir kongre üyesi 'transseksüel çifte karşı nefret' nedeniyle para cezasına çarptırıldı

 

Erişim tarihi: 04.05.2023

Kaynak: 4w.pub

 

Brezilya kongre üyesi Clarissa Tercio, Instagram'da bir erkeğe erkek, bir kadına da kadın dediği için 2000 dolar para cezasına çarptırıldı.

Sosyal Hıristiyan Parti (Partido Social Cristao) milletvekili Clarissa Tercio, Brezilya Adalet sistemi tarafından Ocak 2023'te "transfobi" iddiasıyla transseksüel bir çifte 10 bin Brezilya Reali (2000 $) ödemeye mahkûm edildi. Tercio 2020 yılında Instagram'da "trans" bir çiftin fotoğrafını şu başlıkla paylaşmıştı: "[Fotoğraftaki] ‘erkek’ kadın olarak doğdu ve ‘kadın’ erkek olarak doğdu. Ve bununla ilgili en iyi şey, biyolojinin ideolojiye, bir yaşam oluşturmak için her zaman bir XX ve bir XY'ye ihtiyacımız olacağını kanıtlamasıdır".

Transseksüel
Rodrigo Bryan (transseksüel erkek, esasen kadın) ve Ellen Carine (transseksüel kadın, esasen erkek)

Tercio'nun paylaştığı fotoğraf, transseksüel çiftin hamilelik fotoğraf albümünden bir görüntüydü ve Instagram'da çifti ve hamileliği öven diğer Instagram hesapları tarafından paylaşılmıştı. Ancak Tercio "görüntünün kötüye kullanımı" (bir görüntüyü izinsiz kullanmak) ve "aşağılayıcı bir tonda" bir başlık yazarak fotoğrafın sahiplerini "kötü niyetli ve aşağılayıcı yorumlara" maruz bırakmakla suçlandı.

Brezilya'da homofobi ve transfobi, Irkçılık Kanunu'nun (7.716/1989) 20. Maddesi kapsamında suç olarak tanımlanmıştır. Tercio'nun sözcüsü basına yaptığı açıklamada, Kongre üyesine yargı kararının henüz tebliğ edilmediğini, ancak kendisine tebliğ edildiğinde uygun yasal tedbirleri alacağını ve kararı temyiz edeceğini söyledi.

"Trans çift" Rodrigo Bryan ve Ellen Carine, 2020 yılında bebek beklediklerini açıklamalarıyla ön plana çıktılar. Nisan 2021'de, bir kız olan ilk çocuklarının doğumu sırasında Carine, hormonlara ara verdikten sonra Rodrigo'nun "doğal yollarla" gebe kaldığını basına açıkladı. Carine, "bebek doğar doğmaz insan vücuduyla temasa geçer. Anne olduğum için temasın benimle olmasına karar verdik. Göbek bağı kesilene kadar bebek Rodrigo'nun yanındaydı, sonra kollarıma geldi ve bir saat boyunca benimle kaldı" dedi. Kız bebeklerinin doğumundan dört aydan kısa bir süre sonra Rodrigo ikinci çocuklarına hamile kaldı.

Haberde çiftin çocuğun annesini baba, babasını da anne olarak kaydettirip kaydettirmediğinden bahsedilmiyor, ancak 2021 yılında başka bir trans çift, bunu sağlamak için yasal yollara başvurmuştu. O dönemde çift, sağlık ekibinin belgeleri doldururken "cinsiyet kimliklerine saygı göstermediğini" iddia etmiş ve bunu polise "transfobi" olarak bildirmişti. Hastane ise yayınladığı bir notta, Sağlık Bakanlığı tarafından doğum belgelerine ilişkin olarak önerilen kılavuzun gerekliliklerini yerine getirdiklerini belirtmişti.