BM’nin kadın hakları için 'Birleşik Krallık şampiyonu' olarak trans bir kadını seçmesi öfke yarattı

Bir ‘’trans kadının’’, Birleşmiş Milletler tarafından 'Birleşik Krallık şampiyonu' olarak seçilmesi kadın hakları grupları arasında tartışmaya yol açtı.
BM’nin kadın hakları için 'Birleşik Krallık şampiyonu' olarak trans bir kadını seçmesi öfke yarattı

 

Erişim tarihi: 09.01.2024

Kaynak: gbnews.com

 

Birleşmiş Milletler'in kadın hakları için 'Birleşik Krallık şampiyonu' olarak trans bir kadını seçmesi tepkiyle karşılandı.

Bir ‘’trans kadının’’, yani erkek olarak doğan ancak kadın olduğu iddiasıyla cinsiyet değiştiren bir transseksüelin BM tarafından "Birleşik Krallık şampiyonu" olarak seçilmesi kadın hakları grupları arasında tartışmaya yol açtı.

Fair Play for Women, Sex Matters, Transgender Trend ve Women's Rights Network gibi kadın haklarını savunan kuruluşlar, Munroe Bergdorf adlı trans modelin “kadın haklarının şampiyonu” seçilmesinden duydukları "dehşeti ve hayal kırıklığını" paylaştılar.

En az 17 grup ‘’BM Kadın Birimi İngiltere’’ adlı kuruluşa iletmek üzere endişelerini dile getiren bir mektup yazdı ve imza topladı.

Transseksüel
BM tarafından "Birleşik Krallık şampiyonu" olarak seçilen transseksüel model Munroe Bergdorf, kadın hakları grupları arasında tartışma konusu oldu.

Aynı zamanda bir yayıncı olan Bergdorf'a Kasım ayında ilk BM Kadın Birimi İngiltere Şampiyonluğu verildi.

BM Kadın Birimi İngiltere'ye göre, organizasyon "küresel olarak kadınların güçlenmesini destekliyor." Ancak kadın haklarını savunan kuruluşlar şunları ifade etti: "Munroe Bergdorf'un BM Kadın Birimi İngiltere şampiyonu olmasından duyduğumuz dehşeti ve hayal kırıklığını belirtmek istiyoruz. Munroe Bergdorf hiçbir açıdan buna uygun değildir. Munroe Bergdorf'un kamuoyunda iyi bilinen aktivizmi kadın yanlısı değildir. Bu kişi, kadın bedenlerimizin varlığına karşı çıkmıştır."

Bergdorf göreve atandıktan sonra şunları söyledi: "BM Kadın Birimi Birleşik Krallık Şampiyonu olarak yeni görevime adım atmaktan gurur duyuyorum. On yılı aşkın bir süre önce aktivizm alanında çalışmaya başladığımdan bu yana BM ile çalışmak benim için özel bir tutku ve hayaldi. Bu ciddiye aldığım bir sorumluluk.’’