Birleşik Krallık'ta LGBT üyesi silahlı kuvvetler personeli için ilk kez bir anıt yapılacak

Birleşik Krallık'ın Staffordshire bölgesinde National Memorial Arboretum'da silahlı kuvvetlerde görev yapmış LGBT üyelerinden oluşan 'kayıp lejyon” için ilk kez bir anıt yapılacak.
Birleşik Krallık'ta LGBT üyesi silahlı kuvvetler personeli için ilk kez bir anıt yapılacak


Kaynak: uk.news.yahoo.com
Erişim tarihi: 25.04.2024

Hizmet personeline yönelik sözde kötü muameleye ilişkin incelemenin ardından, silahlı kuvvetlerde görev yapmış LGBT üyelerinden oluşan "kayıp lejyon” (askeri birlik) için ilk kez bir anıt yapılacak.

LGBT’li gazilere yardım kuruluşu Fighting with Pride, Staffordshire'daki National Memorial Arboretum'da bir anıt yapmak üzere 350.000 Sterlin hibe almaya hak kazandı.

Yardım kuruluşu, 2000 yılı öncesinde silahlı kuvvetlerde eşcinselliğin yasaklanmasından etkilenen gaziler için adalet sağlama çabalarına öncülük etmeyi amaçlıyor.

Fighting With Pride başkanı Craig Jones MBE şunları söyledi: "Önümüzdeki haftalarda Fighting With Pride, anıtın günümüzün Silahlı Kuvvetler ailesi için bir temsil, barış ve düşünme yeri olmasını sağlamak üzere toplumun görüşlerini almaya davet edecektir.”

Gaziler Bakanı Johnny Mercer ise şunları söyledi: "LGBT’li gazilerimizle gurur duyuyoruz ve ulusumuzu savunmak için verdikleri hizmetlerden dolayı onlara minnettarız ve Fighting With Pride'ın onları onurlandırmak için bir anıt yapılmasına yardımcı olmasından memnuniyet duyuyorum. Lord Etherton'ın incelemesinde ortaya koyduğu tavsiyeleri hızla yerine getirmeye kararlıyız ve bu anıt bizi bunu yapmaya bir adım daha yaklaştıracak."

Bakanlar ayrıca ordudaki LGBT yasağından etkilenenleri, "LGBT gazileri: destek ve sonraki adımlar" başlıklı bir Hükümet web sayfası aracılığıyla öne çıkmaya, deneyimlerini paylaşmaya ve telafi için kendilerini ifade etmeye teşvik ediyor.