Birleşik Krallık’ta kitap bağış programlarının transseksüel ideolojinin esiri olduğu iddia ediliyor

Birleşik Krallık'taki kütüphanelerde bebekler için düzenlenen Tekerleme Saati adlı program, küçük çocuklara transseksüel ideolojiyi telkin ettiği gerekçesiyle ebeveynler tarafından eleştirildi.
Birleşik Krallık’ta kitap bağış programlarının transseksüel ideolojinin esiri olduğu iddia ediliyor

 

Erişim tarihi: 04.05.2023

Kaynak: 4w.pub

 

Birleşik Krallık’ta kütüphanelerde ebeveynler (çoğunlukla anneler) ve bebekler için düzenlenen şarkı söyleme seansı Tekerleme Saatinin katılımcıları, "cinsiyet ideolojisi telkininin" küçük çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getiriyor.

Küçükler için okuryazarlığı teşvik eden bir İskoç yardım kuruluşu olan Bookbug'ı temsil ettiğini iddia eden evde bakım hemşiresi (İngiltere'de hastane dışında hizmet için görevlendirilen sağlık çalışanı), kitap yardım kuruluşlarının Stonewall (LGBT aktivist kuruluşu) tarafından "ele geçirildiğini" söyledi.

Gazeteci Helen Joyce'a isim vermeden konuşan evde bakım hemşiresi, "Bookbug'dan gelen her e-postanın" imzasında "tercih edilen zamirleri" belirten biri tarafından gönderildiğini fark ettiğini söyledi (İngilizcede ‘o’ zamiri cinsiyet belli eder. E-posta gönderen kişiler cinsiyetlerinden bağımsız olarak kullandıkları cinsiyet zamirlerini belirtmişlerdir. Örneğin e-posta gönderen bir erkek, kendisine kadın zamiri ile hitap edilmesini tercih ettiğini ifade etmiştir).

Joyse "Bu mesajı yeni aldım; gönderen isimsiz olarak paylaşmamı kabul etti," sözleriyle attığı Tweet'in devamında hemşirenin sözlerini paylaştı: 

"Ben bir evde bakım hemşiresiyim ve vakıflarımızın Bookbug temsilcisiyim. Üç ayda bir foruma katılıyor ve eğitim ve etkinliklerle ilgili e-postaları iletiyorum. Aylardan beri Bookbug'dan gelen her e-postada gönderenin imzasında zamirler olduğunu fark ettim. Artık ele geçirildiler ve Stonewall'un sözcülüğünü yapıyorlar. Bu kuruluşlar, itibarları pahasına büyük bir lobi grubu aracılığıyla küçük bir topluluğu yatıştırmak konusunda bilgisiz görünüyorlar."

Transseksüel
Birleşik Krallık’ta kitap bağış programlarının transseksüel ideolojinin esiri olduğu iddia ediliyor.

Evde bakım hemşiresinin açıklaması, Times'ın yaptığı geleneksel "kurgusal ayı" karakterin yerini alan ve cinsiyetsiz zamirler kullanan uzaylı bir karakterden şikayetçi olan ebeveynlerle ilgili haberin ardından geldi. Gazeteye göre, "Yeni karakter okul öncesi çocuklara yönelik bir kampanyanın öncüsü olacak ve ilçedeki kütüphane etkinliklerinde BookTrust çocuk okuma yardım kuruluşunun maskotu olan "Bookstart Bear" adlı kurgusal ayıdan görevi devralacak."

Ancak Times, birkaç ailenin bu değişiklikten şikâyetçi olduğunu ve "çocuklarının cinsiyet ayrımı gözetmeyen dili anlayamayacak kadar küçük olduğunu" söylediğini yazdı. Ayrıca Kate adında bir annenin bu konuda Maya Forstater ile temasa geçtiğini aktardılar. Kate, bebeğiyle birlikte Hitchin Kütüphanesi Tekerleme Saati’ne gitmiş ve bir Tekerleme Saati seansına katılmış. Kate orada şahit olduklarını Bayan Forstater'a şu sözlerle ifade etti: "Bookstart Ayısı emekli edildi ve yerine "trans" bir ayı olan Tala getirildi. Tala için cinsiyetsiz zamirler kullanılıyor. Ne kadar üzgün hissettiğimi ifade edemem. Çocuklar neden buna maruz kalıyor?"

Bayan Forstater'la konuşan Kate, Hitchin Kütüphanesi'nde bir kütüphanecinin yeni maskot "Tala"yı tanıttığı Tekerleme Zamanı oturumuna katılanlardan biri olduğunu söyledi. Kate, "tüm oturumun Tala'nın lansmanıyla ilgili olduğunu" hissettiğini söylüyor. Ona göre, Tala'yı tanıtan kütüphaneci, oturumu düzenleyen normal kütüphaneciden farklıydı ve "gökkuşağı ve tek boynuzlu atların olduğu renkli kıyafetler" giyiyordu ve yeni maskotun tanıtımından sonra, Tekerleme Saati oturumunu "içinden geldiği gibi oynayarak, çocuklara şarkı söyleyerek, zıplayarak, gökkuşağı renklerinde tişört giyen bir anneye övgüde bulunarak" gerçekleştirdiğini söylüyor.

"Daha önce hiç görmediğim bir şekilde tüm odaya kur yaptığını, çocuklara kendini sevdirmeye çalıştığını hissettim. Sanki onlar (kütüphane personeli) lansmanın iyi geçmesini istiyorlardı ve bunun için onu kullandılar. Kütüphaneci sanki bu işte kişisel bir çıkarı varmış gibi davrandı."

Transseksüel
Bebekler için düzenlenen Tekerleme Saati adlı programda, küçük çocuklara transseksüel ideoloji telkin ediliyor.

Kate'e göre genç kütüphaneci "odadaki herkese kendini sevdirdi ve böyle bir oturum için normal 'samimiyetin' ötesine geçti." Seansın sonunda, diğer bazı anneler de Kate'e onunla aynı şekilde hissettiklerini söyledi. "Bu farklı bir şeydi," diye açıkladı Kate. "Ayartıldığımı hissettim. Kızımın ayartıldığını hissettim ve hatta genç kütüphanecinin de ayartıldığını hissettim. Her iki kızımı da götürdüğüm sevimli ve masum bir yerin kirletildiğini hissettim."

Kate'in Tekerleme Saati oturumuna katıldığı Hertfordshire Konseyi'nden bir sözcü, Daily Mail'e Tala'nın "trans" olmadığını ve karakterin "bir ideolojiyi desteklemediğini" söyledi.

Ancak Birleşik Krallık'taki en büyük çocuk yardım kuruluşu olan Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği (National Society for the Prevention of Cruelty to Children), web sitesinde ayartılmanın "bir kişinin bir çocuk veya gençle ilişki, güven ve duygusal bağ kurarak onu manipüle etmesi, sömürmesi ve istismar etmesi" olduğunu belirtmektedir. Tekerleme Saati'nde yaşanan şey de tam olarak buydu.

Kate sözlerine şunları da ekledi: 

"Bu bilginin yayılmasını istiyorum. Çocukların okuryazarlığına yönelik bu uygunsuz yaklaşımdan sorumlu olanların hesap vermesini istiyorum!"