Birleşik Krallık'ta HIV pozitif eşcinsel çiftlerin sperm ve yumurta bağışı yapmasına artık izin veriliyor

Birleşik Krallık'ta HIV pozitif kişilerin yumurtalarını veya spermlerini bağışlamasına izin veren yeni yasa aynı zamanda HIV pozitif gey erkeklerin spermlerini kullanmayı kabul eden kadınlarla taşıyıcı annelik anlaşmaları yaparak çocuk sahibi olmalarını mümkün kılacak.
Birleşik Krallık'ta HIV pozitif eşcinsel çiftlerin sperm ve yumurta bağışı yapmasına artık izin veriliyor


Kaynak: thepublica.com
Erişim tarihi: 22.05.2024

Birleşik Krallık'ta HIV pozitif kişiler, HIV doğurganlık hakları lehine atılan bir adım olarak görülen yeni bir hareketle artık yasal olarak yumurtalarını veya spermlerini ailelerine, arkadaşlarına ve onay veren alıcılara bağışlayabilecek. Yasa yalnızca "bulaşıcı olmayan" HIV'e sahip kişiler için geçerli olacak. Bu da bu kişilerin viral yüklerinin alıcıya HIV bulaşmasını önleyecek kadar düşük ölçüldüğü anlamına geliyor. Kişilerin ayrıca bağıştan önce en az altı ay boyunca antiretroviral tedavi görmüş olmaları gerekecek. Bu değişiklik, daha önce sadece HIV pozitif erkeklerin kadın partnerlerine sperm bağışlamasına izin veren Birleşik Krallık'ın 2008 İnsan Döllenmesi ve Embriyoloji Yasasını da değiştirecek.

Değişiklik, içlerinden birinin ya da her ikisinin de HIV pozitif olduğu lezbiyen ilişki yaşayan kadınların "ortak annelik" olarak da bilinen "resiprokal tüp bebek" tedavisi görebilmelerine olanak sağlayacak. Bu yöntem, bir kadının yumurtasının alınıp donör spermi ile döllenmesini ve ardından elde edilen embriyonun ikinci kadına yerleştirilmesini içeriyor. Yeni yasa aynı zamanda HIV pozitif gey erkeklerin de spermlerini kullanmayı kabul eden kadınlarla taşıyıcı annelik anlaşmaları yaparak çocuk sahibi olmalarını mümkün kılacak.

Birleşik Krallık'ın doğurganlık düzenleyicisi olarak bilinen İnsan Döllenmesi ve Embriyoloji Kurumu (HFEA), bu hafta yaptığı bir açıklamayla yeni mevzuatı memnuniyetle karşıladığını bildirdi. HFEA başkanı Julia Chain: "Doğurganlık tedavisi her zamankinden daha fazla insanın aile kurmasına yardımcı olmaktadır ve doğurganlık tedavisi gören herkese adil davranılmalıdır. Bu, resiprokal tüp bebek tedavisi yaptıran aynı cinsiyetten kadın çiftler için zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır," diye yazdı.

Eşcinsellik
Birleşik Krallık'ta HIV pozitif eş cinsel çiftlerin sperm ve yumurta bağışı yapmasına artık izin veriliyor.

"HIV tespit edilemeyen kişilerden gelen bağışlar için, ilk kliniklerin yasadaki değişikliği takiben yaklaşık üç ay içinde bu tedaviyi sunmaya başlayabileceklerini tahmin ediyoruz" diyen Chain, "Teklifler kabul edilirse, 'partner donasyonu' tanımı, resiprokal tüp bebek tedavisi gören [eşcinsel] çiftlerin heteroseksüel çiftlerle aynı taramadan geçmesine izin verecek şekilde değişecektir." diye ekledi.

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM), antiretroviral ilaç kullanan HIV pozitif annelerin sezaryen doğum veya emzirme sırasında bebeklerine hastalığı dikey bulaştırma riskinin yüzde ikiden az olduğunu iddia ediyor. Riski azaltmak için HIV pozitif kadınların emzirmemesi ve vajinal doğumdan kaçınması öneriliyor.

Birleşik Krallık'ta LGBT aktivisti bir kuruluş olan National AIDS Trust bu değişikliği LGBT’liler için "eşit HIV doğurganlık hakkı" olarak yorumladı ve alınan kararı kutladı. Kutlama duyuruları sırasında, taşıyıcı anneliği eleştiren kullanıcılar ise eleştirilerini sosyal medyadan dile getirdi. Bir X kullanıcısı: "Çocuk sahibi olmak bir hak değildir. Her şeye hakkı olduğunu sanan insanlar, sizler hayret vericisiniz. İster bir embriyo ister doğmuş bir bebek olsun, insan ticareti korkunç ve insanlık dışı bir uygulamadır - özellikle de toplanan yumurtaların kullanılması ve taşıyıcı annelik yoluyla olanlar" diye yazdı.