Birleşik Krallık Sağlık Bakanı, çocuklara ergenlik engelleyici reçete eden doktorların işten çıkarılabileceğini söyledi

Birleşik Krallık Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı, cinsiyet değiştirmek isteyen çocuklara ergeliği önleyici ilaçlar reçete eden 'ideolojik' doktorların görevden alınabileceğini söyledi.
Birleşik Krallık Sağlık Bakanı, çocuklara ergenlik engelleyici reçete eden doktorların işten çıkarılabileceğini söyledi


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 16.04.2024

Birleşik Krallık Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı, cinsiyet değiştirmek isteyenleri tedavi eden "ideolojik" doktorların baskıyla karşı karşıya kalacağını söyledi. Bakan Victoria Atkins, ergenlik engelleyici ilaçların reçete edilmesini yasaklayan kuralları çiğnemeye çalışan doktorların, meslekten men edilmek de dahil olmak üzere en katı yaptırımlarla karşılaşmasını sağlamak üzere Genel Tıp Konseyi ile bir araya geldi.

Bakan Atkins, Avam Kamarasında yaptığı açıklamada, toplumsal cinsiyet ideolojisini benimseyen klinisyenlerin mevcut kuralların etrafından dolaşmasını engellemek üzere her ihtimali masaya yatırdıklarını söyledi. Buna, yurtdışında kayıtlı özel kliniklerin ve çevrim içi hizmetlerin ergenlik engelleyici ilaçlar yazabilmesini önleyecek bir mevzuatın da dahil olabileceğini söyledi.

Atkins, bu kadar büyük ve gereksiz zararlara neden olan bir ideolojinin kökünü kazımak, halihazırda yaşamı değiştiren tedaviler görenleri desteklemek, yeni neslin bütünsel bakıma erişimini sağlamak ve çocukların geleceğini korumak için sağlık şefleriyle birlikte çalışacağını söyledi. Birleşik Krallık'ta kayıtlı olmayan bazı çevrim içi klinisyenlerin çocuklara reçete yazmaya devam etme niyetlerini belirtmelerinin ahlaki ve tıbbi açıdan kınanması gereken bir durum olduğunu da sözlerine ekledi.

Atkins: "Yasal seçenekler de dahil olmak üzere, herhangi bir boşluğu ve reçete yazma uygulamalarını azaltmak için neler yapılabileceğini yakından inceliyorum. Hiçbir şey masanın dışında bırakılmayacak ve zamanı geldiğinde Meclis'i bilgilendireceğim" dedi.

Cass raporu
Dr. Hilary Cass tarafından hazırlanan Cass raporunda, 16-18 yaş arası çocuklarda ergenlik engelleyici ve karşı cinsiyet hormonları kullanımını destekleyecek yeterli kanıt olmadığı uyarısında bulunuldu.

Bakan, reçete yazmanın yüksek düzeyde düzenlemeye tabi bir faaliyet olduğunu ve hiçbir cinsiyet kliniğinin 16 yaşın altındaki kişilere ergenlik engelleyiciler veya karşı cinsiyet hormonları reçete etme lisansına sahip olmadığını söyledi."Bunu yapan herhangi bir klinik, lisanslarının iptal edilebileceği ve klinisyenlerinin görevden alınabileceği son derece ciddi suçlar işliyor olabilir" dedi.

Dr. Hilary Cass tarafından hazırlanan dönüm noktası niteliğindeki Cass raporunda, 16-18 yaş arası çocuklara ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonlarının reçete edilmesi konusunda son derece dikkatli olunması çağrısı yapıldı ve bunların kullanımını destekleyecek yeterli kanıt olmadığı uyarısında bulunuldu.

Sağlık Bakanı, çocuk ve gençlere yönelik cinsiyet değiştirme hizmetlerine ilişkin bir rapor olan Cass raporunun modaya uygun kültürel değerlerin kanıt, güvenlik ve biyolojik gerçekliğin önüne geçtiği bir kamu politikası alanına sert ve kesin bir darbe vurduğunu söyledi. Avam Kamarasına ise "Bu artık sona ermelidir." dedi.

2009 yılında, cinsiyet klinikleri 60'tan az sevk alıyordu. 2022 yılına gelindiğinde, 5.000'den fazla çocuk ve genç cinsiyet kliniklerine yönlendirildi ve bunların neredeyse dörtte üçü kadındı.

Bakan Atkins, Dr. Cass'in dijital ortamda şiddet, zorlama, aşağılama ve acı verici eylemler içeren pornografiye sıklıkla maruz kalan genç kadınların endişe verici bir resmini çizdiğini söyledi. Bakan: "Giderek daha fazla sayıda genç kadının kadın olmaktan vazgeçmenin yollarını araması şaşırtıcı mı?" diye sordu.

Atkins ayrıca, Birleşik Krallık’ta sağlık ve sosyal bakımdan sorumlu Gölge Bakan Wes Streeting’in trans meselelerine ilişkin Avam Kamarasında yaptığı açıklamalara atıfta bulundu. Streeting geçen hafta yaptığı açıklamada, geçmişte kullandığı "trans kadınlar kadındır, bunu aşın" ifadelerinin yanlış olduğunu söylemişti.

Avam Kamarasındaki tartışma sırasında Bayan Atkins şunları söyledi: "Bu kritik konuda fikirlerini değiştiren herkesi memnuniyetle karşılıyorum çünkü ilerlemek ve Dr. Cass'ın önerdiği hayati çalışmalara devam etmek için, kendilerini ne kadar rahatsız hissettirirse hissettirsin, gerçekle yüzleşecek daha fazla insana ihtiyacımız var. Bu nedenle karşımdaki saygıdeğer beyefendiye şunu söylüyorum: Umarım kendisi ve meslektaşlarının benimsediği ideolojinin sorunun bir parçası olduğunu anlayacak tevazuya sahiptir."