Birleşik Krallık, okullarda çocuklara tartışmalı toplumsal cinsiyet ideolojisinin öğretilmesini kısıtlamaya hazırlanıyor

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın sözcüsü, okullarda toplumsal cinsiyet ideolojisi öğretiminin kısıtlanmasına ilişkin demecinde hiç kimsenin 'tartışmalı inançları gerçek olarak kabul etmek' zorunda kalmaması gerektiğini söyledi.
Birleşik Krallık, okullarda çocuklara tartışmalı toplumsal cinsiyet ideolojisinin öğretilmesini kısıtlamaya hazırlanıyor


Kaynak: express.co.uk
Erişim tarihi: 09.04.2024
Yayınlanma tarihi: 08.04.2024

İngiltere'deki okullarda çocuklara yanlış cinsiyette doğmuş olabileceklerini söylemeyi yasaklayacak değişiklikler geliyor.

Raporlar, yeni Hükümet kurallarının, öğretmenlerin öğrenciler tarafından sorulmadıkça toplumsal cinsiyet konusunu öğrencilerle tartışmaktan kaçınmalarını şart koşacağını öne sürüyor.

Ayrıca, The Sun gazetesine göre, yakında yayınlanacak kurallarda bunun tartışmalı bir inanç olduğu da belirtilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Rishi Sunak’ın sözcüsü "hiç kimsenin tercih edilen zamirleri kullanmaya zorlanmaması gerektiğini" söyledi. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Yanlış cinsiyette olduğunu iddia eden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyetsiz zamirlerin kullanılmasını talep eder.)

Sözcü, "sosyal cinsiyet değişiminin (cerrahi müdahale olmaksızın sosyal hayatta karşı cinsiyettenmiş gibi yaşamanın) tarafsız bir eylem olmadığını" ve hiç kimsenin "tartışmalı inançları gerçek olarak kabul etmek" zorunda kalmaması gerektiğini açıkladı.

Eğitim Bakanlığı sözcüsü şunları ekledi: "Şu anda i̇li̇şki̇ler, ci̇nselli̇k ve sağlık eği̇ti̇mi̇ (RSHE) müfredatını gözden geçiriyoruz ve mümkün olan en kısa sürede güncellenmiş kılavuz hakkında bir istişare başlatacağız.

"Tartışmalı görüşlerin gerçekmiş gibi öğretilmemesi gerektiği ve öğrencilere anlayamayacakları kadar küçük yaşta kavramların öğretilmesini engellemek için açık güvenceler getireceğimiz konusunda defalarca net olduk."

Ayrıca yeni kurallar, öğretmenlerin bir öğrencinin tercih ettiği zamirleri kullanmadığı için cezalandırılamayacağını ve cinsiyet değiştirmenin akran baskısıyla teşvik edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Bir Hükümet kaynağı Express'e şunları söyledi: "Bu Hükümet, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili kararlara dahil olması gerektiğine ve çok daha dikkatli olunması gerektiğine inanmaktadır, bu nedenle bu kılavuz, artık okullarda sosyal cinsiyet değişimine karşı etkili bir karine olması gerektiği anlamına gelmektedir.

"Bunun yanı sıra, öğretmenlere ve öğrencilere çok ihtiyaç duyulan kesinlik ve korumayı sağlıyoruz, böylece artık cinsiyet sorgulaması yaşayan çocuklar için farklı zamirler kullanmak zorunda hissetmeyecekler ve bunu yapmadıkları için bir yaptırımla karşılaşmayacaklar."