Birleşik Krallık fizyoterapist liderleri, toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirenleri meslekten 'yok etme' hedefini açıkladı

Birleşik Krallık'ta fizyoterapistleri temsil eden bir meslek kuruluşu, bir transfobi bildisiri yayınlayarak üyelere, translara karşı ayrımcılık yaptıklarını düşünmeleri halinde meslektaşlarını bildirmeleri talimatını verdi.
Birleşik Krallık fizyoterapist liderleri, toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirenleri meslekten 'yok etme' hedefini açıkladı


Kaynak: freespeechunion.org
Erişim tarihi: 17.04.2024

Birleşik Krallık'ta fizyoterapistleri temsil eden bir meslek kuruluşu ve sendika olan Chartered Society of Physiotherapy (CSP), yayınladığı "transfobi üzerine pozisyon bildirisi" ile transfobi üzerine ilk kesin pozisyon bildirisini başlattı. İsimsiz ihbarcıların sansüre ilişkin endişelerini dile getirmesiyle birlikte ise bu yayın meslekte soğuk duş etkisi yarattı.

Reduxx haber sitesi tarafından yayınlanan habere göre transfobi bildirisi, üyelere, meslektaşlarının kişisel değerleri, önyargıları ve inançlarının başkalarına karşı "ayrımcılık" yapmalarına yol açtığını düşünmeleri halinde meslektaşları hakkındaki endişelerini dile getirmeleri talimatını vererek "meslekten [transfobiyi] yok etme" amacı taşıyor. Buradaki ayrımcılığa, bir kişinin iddia ettiği cinsiyetini inkar etmek veya kabul etmemek de dahil.

Söz konusu bildiriye CSP tarafından yapılan ve "transfobi bildirisinin meslek için bir dönüm noktası olduğunu" ilan eden bir duyuru eşlik ediyor. Reduxx'a anonim bir üye tarafından sağlanan ve başka yerde yayınlanmamış olan iç yazışmalarda CSP, kanallarının transfobiyi yaymak için kullanılmasını önleme sözü vererek üyeleri, meslektaşlarını ve yorumlarını kurumsal iletişim ekibine bildirmeye çağırıyor.

CSP’nin LGBT ağı başkanı Stephanie Land ise bu çalışma için harcadıkları çaba ve duygusal emek için personele ve üyelere teşekkür ediyor. Transseksüel üyelerin ve transseksüel hastaların güvenliği için transfobiyi tanımlamaya çalışan pozisyon bildirisi, bu durumu "karmaşık" olarak nitelendiriyor ve şunları belirtiyor: "Transfobik davranışların kesin bir listesi yoktur, ancak örneğin transseksüel bir kişinin cinsiyet ifadesinin sorgulanmasını içerebilir."

Transfobi
Toplumsal cinsiyet ideolojisine yönelik eleştirel inançların korunmasıne yönelik bir davayı kazanan araştırmacı Maya Forstater, CSP'nin yeni transfobi politikasını endişeyle karşıladı.

Trans savunucusu grup "TransActual" tarafından yapılan bir tanıma atıfta bulunan açıklama şöyle devam ediyor: "Transfobinin sonucu, transların toplumda açık ve rahat bir şekilde yaşamakta zorlanmasıdır. Nihai sonuç ise, transların yaşayabilir bir insan sınıfı olarak silinmesi olabilir. Transfobi aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir: Transların haklarını ortadan kaldırmaya çalışmak, transları yanlış tanıtmak, istismar, transların kendilerini doğrudan etkileyen konularla ilgili tartışmalardan sistematik olarak dışlanması ve diğer ayrımcılık biçimleri.”

CSP Eşitlik, Çeşitlilik ve Aidiyet Komitesi Başkanı Sarine Baz, duyuruda CPS tarafından tanımlandığı şekliyle transfobinin asla kabul edilemez olduğunu ve translara yönelik olumsuz tutum veya duyguların ifade edilmesinin veya diğer transfobik eylemlerin hoş görülemeyeceğini belirtiyor. CSP'nin bu tutum açıklaması, toplumsal cinsiyet ideolojisinin kadın hakları üzerindeki etkisiyle ilgilenenlerin ilgisini de çekti. Özellikle, Birleşik Krallık eşitlik yasası kapsamında "toplumsal cinsiyet ideolojisine yönelik eleştirel inançlarının" korunması gerektiğini tespit eden bir İstihdam Temyiz Mahkemesini kazanan Maya Forstater, yeni CSP Politikası ile ilgili endişelerini vurguladı. Forstater: "Bunu yayınlamadan önce bir avukata danıştınız mı? Onlara Meade-WCC & Social Work England davasını sorun" diyen Forstater, 2024 yılında Rachel Meade adlı bir sosyal hizmet görevlisinin toplumsal cinsiyet ideolojisi hakkındaki eleştirel görüşleri nedeniyle işvereni tarafından yasadışı bir şekilde taciz edildiğine ve işyerinde ayrımcılığa uğradığına hükmedilen yeni bir dava kararına işaret etti.

CSP’nin transfobiye ilişkin bildirisi, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisinin (NHS) toplumsal cinsiyet ideolojisinin ileri sürdüğü tedavi modelini yerle bir eden ve transseksüelliğin tartışılmasına ilişkin ideolojik yönergelerin, sağlık çalışanlarının davranış ve uygulamalarını olumsuz etkilediğini vurgulayan Cass raporundan bir gün sonra yayımlandı.