Birleşik Krallık Eski Başbakanı, geçmişte kendisini LGBT müttefiki olarak adlandırdığı için pişman olduğunu söyledi

Birleşik Krallık Eski Başbakanı Liz Truss, 2021 yılında Muhafazakâr Parti Konferansında kendisini LGBT müttefiki olarak tanımlayan bir pankart açtığı için pişmanlık duyduğunu söyledi.
Birleşik Krallık Eski Başbakanı, geçmişte kendisini LGBT müttefiki olarak adlandırdığı için pişman olduğunu söyledi


Kaynak: gbnews.com
Erişim tarihi: 24.04.2024

Birleşik Krallık Eski Başbakanı Liz Truss, GB News haber sitesine verdiği özel röportajda geçmişte kendisine LGBT müttefiki dediği için pişmanlık duyduğunu söyledi. Eski başbakan, 2021 yılında Muhafazakâr Parti Konferansında kendisini LGBT müttefiki olarak tanımlayan bir pankart açmıştı. Truss, GB News'e verdiği demeçte LGBT pankartını tutmasıyla ilgili olarak şunları söyledi "Dürüst olmak gerekirse, bunu yapmamam gerektiğine katılıyorum."

Truss şöyle devam etti: "Kendi kendine cinsiyet kimliği belirleme uygulamasını durduran bakan bendim. Hatırlarsanız, muhafazakar hükümet döneminde, herhangi bir kontrol olmaksızın bir erkeğin kendisini kadın olarak ilan edebileceğini ya da tam tersini söyleyen bir politika ortaya koyuyorduk. Şimdi ben bu politikayı durdurdum. Ama yapmaya çalıştığım şey bunu daha geniş, bilirsiniz, daha geniş LGBT topluluğunu rencide etmeyecek bir şekilde yapmaktı. Peki şimdi, onları gücendirmek konusunda daha az endişelenmeli miydim? Belki."

LGBT
Liz Truss, geçmişte kendisini LGBT müttefiki olarak adlandırdığı için pişman olduğunu söyledi.

Truss başbakan olmadan önce Eşitlik Bakanı olarak görev yapıyordu ve trans meselelerine ilişkin hükümet politikalarından sorumluydu. Kendisi devlet dairelerine, tartışmalı LGBT yardım kuruluşu Stonewall'un işverenleri eşcinsel ve translara yönelik kapsayıcılık politikalarına göre değerlendiren şampiyonlar programından ayrılmalarını söyledi. Truss, muhafazakâr parlamento partisinin tamamını yanında tutmaya çalıştığı için LGBT müttefik taahhütnamesini imzaladığını söyledi. Eski başbakan: "Hükümette olmanın zorluğu budur, politikaları hayata geçirmek için ne söylediğiniz ve ne yaptığınız konusunda taviz vermeniz gerekir. Bazen uzlaşmacı olmamakla ve politikalarımı el bombası gibi kullanmakla suçlanıyorum. Diğer zamanlarda ise fazla uzlaşmacı olmakla suçlanıyorum. Demek istediğim, sizce hangisi?" dedi.

Eski başbakan geçen yıl parlamentoda transların kadın tuvaletleri gibi bazı tek cinsiyetli alanlara erişimini sona erdiren, yani erkeklerin artık bu tesisleri kullanamayacağı anlamına gelen bir yasa tasarısına sponsor oldu. Ancak 2022 yılında Truss, hükümetin eşitlik çarına bir mektup yazarak şunları ifade etmişti: "Hükümet, transların kendi seçtikleri cinsiyete ait tesisleri kullanabildikleri mevcut durumu değiştirmekle ilgilenmemektedir."

Truss ayrıca son kitabında, aşırı çevrecilik ve trans aktivizmi gibi daha önce uçlarda yer alan diğer hareketlerin güçlendiği ve zemin kazandığı uyarısında bulunuyor.