Bir öğretmenin gözünden transseksüel hareketi ve çocuklara etkisi

İnternette maruz kaldıkları transseksüel anlatının etkisine kapılan çocuklar, sonuçlarını anlayamayacak kadar küçükken yaptıkları seçimler nedeniyle fiziksel ve psikolojik zarar görme riskiyle mücadele ediyor.
Bir öğretmenin gözünden transseksüel hareketi ve çocuklara etkisi

 

Erişim tarihi: 12.06.2023

Kaynak: indefenceofchildren.org

 

Ben bir öğretmenim ve kariyerim boyunca kız okullarında çalıştım. Kendim de tamamen kızlardan oluşan bir eğitim almış biri olarak bunu güçlendirici buldum. Kendi alanımız vardı ve okul gösterilerinde her zaman başrolde olabilirdik!

Yeni ayrıldığım okulda büyük bir transseksüel* hareketi vardı ve okul psikologları, büyük çocuklar tarafından ayartılıp trans batağına çekilen küçük çocuklar ve hormon engelleyici almak isteyen ancak daha sonra aslında istemediğine karar veren çocuklardan oluşan pek çok vakayla uğraşıyordu. Bu çocuklar, sonuçlarını anlayamayacak kadar küçükken yaptıkları seçimler nedeniyle ileride çocuk sahibi olamama ve bunun sonucunda uzun vadeli fiziksel ve psikolojik zarar görme riskiyle başbaşa kalıyordu. Üstelik bu yola girmelerinin nedeni, internette karşılaştıkları siyasi gündem sahibi anonim kişilerden etkilenmeleriydi. Bu durum okul psikologlarını çok endişelendiriyordu. Çocuk sahibi olmak için kendim de tüp bebek tedavisine başvurmak zorunda kaldığım ve doğal kısırlığın ızdırabını yaşadığım için bu endişeleri paylaşıyorum.

Bana öyle geliyor ki, kadınların ve kız çocuklarının toplumda yer edinebilmesi söz konusu olduğunda daha kapsayıcı olmak yerine, aslında daha geriye gidiyoruz. Bir kadın, bir anne ve çoğunlukla kız çocuklarının ve bazı transların öğretmeni olarak, bu beni hâlâ doğası gereği cinsiyetçi olan bir toplumda kadınlar olarak nerede durduğumuz konusunda endişelendiriyor.

Konu hakkında fikir belirtmek, tartışmak dahi transfobi suçlamalarını beraberinde getiriyor. Endişelerini dile getirme cesaretini gösterenlere TERF (transları kabul etmeyen radikal feminist) şeklinde hakaret edilerek konu öylece kapatılıyor. Bu tavrın eleştirel düşünmeye ve fikir çeşitliliğine ne katkısı var?

 

*Transseksüel: Biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete benzeyen kişi.