Bir kadın, trans olduğunu iddia eden bir erkekle girdiği tartışmada “yanlış cinsiyetlendirme” yaptığı yönünde suçlanarak cezaya mahkum edildi

Bir kadın, trans kadın olduğunu öne süren bir erkeğin kadınlar tuvaletine girmesini engelleyerek onu “yanlış cinsiyetlendirdiği” için 'nefret' motivasyonlu suç işlemekten hüküm giydi.
Bir kadın, trans olduğunu iddia eden bir erkekle girdiği tartışmada “yanlış cinsiyetlendirme” yaptığı yönünde suçlanarak cezaya mahkum edildi


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 12.03.2024

Mesaisi biten bir barmen kadın, bar tuvaletinde trans kadın olduğunu öne süren bir erkeği itip “yanlış cinsiyetlendirdikten” sonra "nefret" motivasyonlu suç işlemekten hüküm giydi. Cassandra McIntyre isimli kadın, 6 Mart'ta, "kadın" olduğunu iddia eden bir erkekle 2022 yılında yaşadığı bir çatışmadan kaynaklanan ikinci derece önyargı suçu ve taciz suçlamalarından cezaya mahkum edildi.

Gazeteci Andy Ngo'ya göre McIntyre, Portland'da bir spor barı olan Jake's Place'teki vardiyasını henüz bitirmişti ki kadınlar tuvaletinde trans aktivist Riis Larsen, eski adıyla Ronald A. Larsen ile karşılaştı. Açıkça irkilen McIntyre, Larsen'e kadınlara özel alandan çıkmasını söyledi. Güvenlik kamerası görüntülerinde, "queer demi-binary trans kadın" olduğunu öne süren ancak esas cinsiyeti erkek olan Larsen'in tuvalet sırasında öne geçmek için bir kişiyi itmesinin ardından McIntyre'ın da onu hafifçe ittiği görülüyor.

25 yaşındaki Larsen ise mahkemede ifade vererek, kadınlar tuvaletinden çıktıktan sonra McIntyre tarafından köşeye sıkıştırıldığını ve “yanlış cinsiyetlendirildiğini” iddia etti. Tartışma sırasında Larsen, McIntyre'a sözde "cinsiyet kimliğinden" bahsettiğini ancak McIntyre'ın kendisine erkek olarak hitap etmeye devam ettiğini söyledi. McIntyre'ın onu hafifçe ittikten sonra kadın tuvaletinden çıkmasını istediğini ifade etti. Kamera kayıtları ise fiziksel çatışmayı yakalayabilmiş ancak McIntyre'ın söylediklerini kaydetmemiştir.

İfadesinin devamında Larsen, hesabı ödediğini ve bardan "gözyaşları içinde ayrıldığını ve o gece 911'i aradığını" söyledi. Duruşma boyunca salonda oturan Larsen, jürinin McIntyre'ın lehine karar vereceği düşüncesiyle "acı çektiğini" iddia etti ve yaklaşan "transfobi" ihtimalinden şikayet etti.

Trans kadın
Barmen kadın, trans kadın Riis Larsen'den erkek olarak söz etmesi nedeniyle cezaya çarptırıldı.

Larsen'den istemeden de olsa erkek olarak bahseden gazeteci Andy Ngo, eski adı Twitter olan X hesabından McIntyre'ın yargılanması konusunda Bölge Savcısı Mike Schmidt'e ulaştığını, savcıların yanlış cinsiyetlendirme iddiasına takılıp kaldığını ve bunun "ikinci derece önyargı suçu" olduğunu savunmaya devam ettikleri bilgisini paylaştı.

Kapanış konuşmaları sırasında Savcı Charlie Weiss, jüriye Larsen'in "günlük hayatımızda çoğumuzun incelendiğinden farklı bir şekilde incelendiğini" vurgulayarak Larsen'in “cinsiyet ifadesinin onu hedef haline getirdiğinden” şikayet etti. Mahkeme önünde özür dilemesine ve Larsen'in endişelenmeden gidebileceği bir yer olması için mahalledeki başka bir bara gitmeyeceğine söz vermesine rağmen barmen McIntyre, Yargıç Christopher Marshall tarafından 50 saat kamu hizmeti ve iki yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.

Larsen'in Instagram biyografisinde, kendisinden "süper ortalama işçi sınıfı, devrimci, kedi kız, azgın bebek, fıstık akademisyen, çok eşli sanatçı, marksist, trans, marangoz" olarak bahsettiği bölümün yanı sıra, orijinal müzik kayıtlarını paylaştığı bir SoundCloud hesabı da var.

Üç yıl önce ise Larsen, YouTube kanalında sarı bir elbise ve atkuyruğu saçlarıyla 14 dakika boyunca kameraya "trans kadın" olarak yolculuğunu anlattığı bir canlı yayın düzenlemişti. Larsen: "Bu benim kendimi anlamaya çalışma yolculuğum, nasıl yapacağımı ve [beni] memnun edecek bir şekilde nasıl var olacağımı anlamaya çalışıyorum." demiş ve eklemişti: "At kuyruğu kesinlikle yardımcı oluyor ve iyi geliyor."