Bir erkeğe “erkek” demek konusunda özgür olmalıyız

Birleşik Krallıkta erkek gibi görünen, erkek gibi konuşan ve gerçekten bir erkek olan bir 'trans kadın'dan erkek olarak bahsederseniz başınız belaya girebilir.
Bir erkeğe “erkek” demek konusunda özgür olmalıyız

Erişim tarihi: 11.01.2024

Kaynak: spiked-online.com

 

Birleşik Krallık genel seçimlerine giren The Green Partisi’nden Melissa Poulton'un bir kadın olmadığı açıkça ortada. Peki neden bu gerçeği söyleyemiyoruz?

Birleşik Krallıkta birisi erkek gibi görünse, erkek gibi konuşsa ve gerçek bir erkek olsa bile, ondan erkek olarak bahsederseniz başınız belaya girebilir. Geçen hafta sosyal medyada yaşanan ve Matthew Viner olarak bilinen Melissa Poulton'la ilgili olaydan çıkarılacak mesaj tam olarak bu.

Poulton, Birleşik Krallık genel seçimlerinde The Green Partisi'nin Bromsgrove adayı olarak seçilen bir “trans kadın”, yani erkek olarak doğmuş ancak cinsiyetini değiştirmiş bir transseksüel. Kendisini “gururlu bir lezbiyen” olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz haftalarda, Redditch milletvekili ve Muhafazakar Parti başkan yardımcısı Rachel Maclean, X'te Poulton'dan “peruk takan bir erkek” olarak bahsettikleri bir gönderi paylaştı. Maclean, “The Green Partisi kadının ne demek olduğunu bilmese de, Worcestershire'lı komşularım ve Bromsgrove halkı kesinlikle biliyor” diye ekledi.

Poulton daha sonra Maclean'in yorumlarına yanıt vermek üzere BBC News Midlands programına davet edildi. Bu yorumları “transfobik” olarak nitelendirdi. Röportaj sırasında Poulton kendisini “transseksüel deneyimi olan queer bir kadın” olarak adlandırmakta ısrar etti. Maclean daha sonra tweetini silse de “kadınlar ile sözde trans kadınların aynı olmadığını söylemenin transfobik olmadığını” savunuyor.

Gözleri olan herkes Poulton'un bir erkek olduğunu görebilir. Fotoğraflarda, yüzüne ruj sürmüş, çeşitli renklerde kötü peruklar takarken görülüyor. Orta yaşlarda aniden “kadınsı yönlerini keşfeden” Poulton kadın gibi görünmek için elinden gelenin “en azını” yapmış. 

Trans kadın
Trans kadın Melissa Poulton'dan (Matthew Viner) "peruk takan bir erkek" olarak söz eden Rachel Maclean transfobi suçlamaları ile karşılaştı. 

Poulton 2019’da, yani kısa bir süre önce, Wyre Forest konsey seçimlerinde doğumda kendisine verilen gerçek adıyla (ve Muhafazakar Parti adayı olarak) yer almış. Yine de hepimizden onun yeni “keşfettiği” kadınlık duygusunu eleştirmeden onaylamamız bekleniyor.

İnandırıcı olmayan kadın kılığına rağmen, Poulton görünüşe göre pek çok insanı kandırmış durumda. Partisinden BBC'ye kadar pek çok kişi onu bir kadın olarak kabul etmemiz konusunda ısrar ediyor ve aksini söylemeye cüret ettiği için Maclean'i suçluyor. Muhafazakar Partili milletvekili Wendy Morton bile Poulton'a gereken “saygıyı” göstermediği için Maclean'i eleştirme gereği duyuyor.

West Mercia Polisi, Maclean'in gönderisini incelediklerini ancak bir suç olarak değerlendirmediklerini söyledi. Ancak İşçi Partisi hükümeti gelirse işler yakında değişebilir. İşçi Partisi bir transı kasıtlı olarak “yanlış cinsiyetle adlandırmayı” “ağırlaştırılmış suç” olarak değerlendirmeyi düşünüyor. İşçi Partisi'nin bir sonraki seçimleri kazanması halinde, insanlar Poulton gibi bir erkeği gerçekte olduğu gibi bir erkek olarak adlandırdıkları için ciddi yasal yaptırımlarla, hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

Siyaset ve medya yüzsüzce yalanlar söylüyor, biraz dudak boyası sürmenin ve kendine bir kadın ismi seçmenin birini erkekten kadına dönüştürmek için yeterli olduğunda ısrar ediyorlar. Bu yapılanlar zekamıza hakaret etmek ve gerçekliği çarpıtmak değil de nedir?