Amerika'da bir aile, kızlarının cinsiyet değiştirme sürecini gizledikleri için Michigan okul yönetimine dava açtı

ABD, Michigan'da bir çift, kızlarını bilgileri ve rızaları olmadan cinsiyet değiştirme sürecine soktukları ve bunu kendilerinden gizledikleri gerekçesiyle okul yönetimine dava açtı.
Amerika'da bir aile, kızlarının cinsiyet değiştirme sürecini gizledikleri için Michigan okul yönetimine dava açtı

 

Erişim tarihi: 04.01.2024

Kaynak: christianpost.com

 

ABD, Michigan'da Dan ve Jennifer Mead adlı ebeveyn, kızlarını bilgileri ve rızaları olmadan cinsiyet değiştirme sürecine soktukları ve bunu kendilerinden gizledikleri gerekçesiyle okul yönetimine dava açtı.

Dan ve Jennifer Mead, geçtiğimiz hafta açtıkları davada, Doğu Rockford Ortaokulu'ndaki çalışanların, 13 yaşındaki kızlarının geçen yıl bir okul rehberlik danışmanına kendisini erkek olarak gördüğünü söylemesinin ardından ona erkek gibi davranmaya ve erkek zamirleri (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belirtir) kullanarak erkek ismiyle hitap etmeye başladıklarını söylüyor.

Mead çifti, okul çalışanlarının kızlarının translık iddiasını kendilerinden sakladığını ve bunu ancak bir çalışanın kızlarıyla ilgili kayıtlardan birini değiştirmeyi unutmasıyla tesadüfen öğrendiklerini ifade ediyor.

Davaya göre, "Mead çifti, okulun- rızalarını almadan ve kendilerine bilgi vermeden - [kızlarına] bir erkek gibi davranmaya başladığını, okulda ona erkek zamirleri ve bir erkek ismiyle hitap ettiğini fark ettiklerinde çılgına döndü."

Ebeveyn, okulun kızlarının cinsiyet disforisini (cinsiyet hoşnutsuzluğunu) gizleyerek "sahip oldukları dini inançlarını ve ebeveyn haklarını" ihlal ettiğini savunuyor. Bu olaydan sonra kızlarını altıncı sınıftan beri devam ettiği okuldan aldılar.

Mahkeme belgelerinde "G.M." olarak anılan kız çocuğu 2020 yılında 11 yaşındaydı ve akademik olarak zorlandığı için o yıl okul rehber danışmanıyla görüşmeye başlamıştı. Sonraki iki yıl boyunca G.M., davada Erin Cole olarak tanımlanan danışmanla düzenli olarak görüştü. Davaya göre Cole, G.M. yedinci sınıfta erkek olduğunu iddia edene kadar ebeveyne karşı dürüsttü. G.M., Cole'dan öğretmenlerine bir erkek ismiyle anılmak istediğini söylemesini talep etmişti ve Ağustos 2022'de sekizinci sınıfın başlangıcında, her çalışanın buna uyduğu bildirildi.

Dava, kız çocuğunun bu kararının 2022 yılında otizm spektrum bozukluğu, anksiyete ve majör depresif bozukluk teşhisi konulduktan sonra gerçekleştiğini iddia ediyor.

Cinsiyet değiştirme
ABD, Michigan'daki Doğu Rockford Ortaokulu, bir öğrencinin cinsiyet değiştirme kararını ebeveynlerinden gizlediği için davalık oldu.

Aile bu düzenlemeden hiç haberdar edilmediklerini söylüyor. Bu ancak Ekim 2022'de bir çalışanın G.M.'nin babasına, kızına erkek zamirleri ve farklı bir isim kullanan öğretmen yorumlarını içeren bir belgeyi yanlışlıkla vermesi sonucunda fark edilmiş. Davaya göre bu çalışan, G.M.'nin ebeveyni öğrendikten sonra bile durumu yine de gizlemek için belgedeki erkek zamirlerini kayıttan silmiş.

G.M.’nin Babası okul çalışanlarından kızına erkek gibi davranmayı bırakmalarını istediğinde, iddiaya göre okul politikasını gerekçe göstererek bunu reddetmişler. Aile, okulun "anayasal ihlallerinin, G.M.'nin ve kendilerinin hayatlarıyla ilgili mahrem ayrıntıları paylaştıkları danışmanlara, yöneticilere ve diğer okul çalışanlarına olan güvenlerini yok ettiğini" söylüyor.

Kıdemli Avukat Kate Anderson yaptığı açıklamada, "Çocukların yetiştirilmesi, eğitimi ve sağlık hizmetlerine yön verme hakkı devlete değil ebeveynlere aittir" dedi. "Okullar hayati önem taşıyan bilgileri asla kasıtlı olarak ebeveynlerden saklamamalıdır, ancak Rockford Devlet Okulu tam da bunu yapmıştır."

Rockford Devlet Okulu Müfettişi Steven Matthews, yaptığı açıklamada "Bana göre, bu ailenin ve çocuklarının mahremiyetini korumaya devam etme yükümlülüğümüz var. Bu nedenle dava hakkında yorum yapmayacağız ya da davayı medyaya taşımayacağız. Saygılı bir şekilde yorum yapmayı reddedecek ve yasal sürecin işlemesine izin vereceğiz."

Devlet okullarının cinsiyet değiştirme süreçlerini ebeveynlerden gizli tutması meselesinin diğer okul bölgelerinde de bir sorun olduğu ortaya çıktı. Parents Defending Education adlı savunuculuk grubunun Ağustos ayında yayınladığı bir rapor, Amerika Birleşik Devletleri genelinde 1.000'den fazla okulun, çocukların farklı cinsiyetlerle adlandırılma isteklerinin ebeveynlerinden saklanmasına izin veren politikaları yürürlüğe koyduğunu gösteriyor.

Kaliforniya'da okulların cinsiyet politikalarını ifşa eden iki öğretmen, bu ayın başlarında Escondido Birleşik Okul Bölgesi'ne karşı, mahkeme kararını ihlal ederek işe dönmelerini engelledikleri iddiasıyla dava açtı.

Kansas'ta emekli bir öğretmen olan Pamela Richard, yöneticilerinin kendisinden öğrencilerin cinsiyetleri konusunda velilerden gizli iş yapmasını beklediğini iddia ettiği Geary County Okulu’na karşı açtığı davanın sonucunda 2022 yılında 95.000 dolar tazminat kazandı.