Bilgilendirilmiş onamın ardındaki gerçekler: Planlı Ebeveynlik ve cinsiyet değişimindeki kaygı verici eğilimler

Üreme ve cinsel sağlık hizmetleri veren Planlı Ebeveynlik, ruh sağlığı sorunları yaşayan genç kadınlara cinsiyet değiştirmeleri için hormon dağıtıyor.
30 Kasım, 2023 Hormonlar
Bilgilendirilmiş onamın ardındaki gerçekler: Planlı Ebeveynlik ve cinsiyet değişimindeki kaygı verici eğilimler

 

Erişim: 12.06.2023

Kaynak: gendermapper.org

 

Cinsiyet endüstrisinin kurbanı olan kız ve erkeklerin hikâyelerini ve tanıklıklarını toplamak zorlayıcı olsa da, her hikâye ön saflarda duran ebeveynlerin zihniyetine ve gerçekliğine dair bir fikir sunuyor.

Bilgilendirilmiş rıza/onam, "bir kişiye sağlık müdahalesi yapmadan önceki izin alma süreci" olarak tanımlanır ve cinsiyetinden hoşnut olmayan gençlerin hormonlara ve cerrahi müdahalelere erişimini yöneten kuraldır. Söz konusu cinsiyet değişimi olduğunda, yönetmelikler uyarınca bir ebeveynin onayı olmadan bilgilendirilmiş onam verebileceğiniz yaş, durumunuza bağlı olarak 13 ile 18 yaş arasında değişir.

Dünya genelinde üreme ve cinsel sağlık hizmetleri/eğitimleri veren ve LGBTQ aktivizmi güden Planlı Ebeveynlik (Planned Parenthood), Amerika Birleşik Devletleri genelinde 300'den fazla "bilgilendirilmiş rıza" kliniği bulunan ve genç kadınlara yanlış cinsiyet hormonları dağıtan 1 numaralı kuruluştur. Sosyal medya platformu Tumblr'ın Kurucusu Karph, 2016'da Planlı Ebeveynlik'in yönetim kuruluna katılmış ve ikiyüzlü #techstandswithpp etiketiyle hemen bir kampanya yürütmüştür. Bu kampanya, bir teknoloji devi ile bir cinsiyet devi arasındaki ilk büyük işbirliği olmuştur. 

Planlı Ebeveynlik, 2016 yılında dilleri, hizmetleri ve kurumsal temellerini tamamen yenileyerek kurumsal bir yeniden markalama sürecinden geçmiştir. Planlı Ebeveynlik, propagandasında genç kızları hedeflemekte ve transseksüel gençlerin %90'ının kadın olduğunu gösteren Hızlı Başlangıçlı Cinsiyet Disforisi (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) istatistiklerine dayanmaktadır. Bu istatistikler, 2019'da GLSEN (Gay, Lezbiyen ve Heteroseksüel Eğitim Ağı) ile işbirliği içinde trans gençlere yönelik olarak yaptıkları ve internet sitelerine koydukları ankette görülmektedir.

Planlı Ebeveynlik, Amerika ve dünya genelinde üreme ve cinsel sağlık hizmetleri/eğitimleri veren ve LGBTQ aktivizmi güden bir kuruluştur.

Burada atlanan nokta, bu nüfusun kırılganlığıdır. Planlı Ebeveynlik'te cinsiyet değiştirme uygulamalarından geçtikten sonra pişman olarak esas cinsiyetine dönen kişilerle ve ebeveynlerle yaptığım görüşmelerde, oraya giden genç kadınların çoğunun belgelenmiş ciddi ruh sağlığı sorunları ve duygusal yeme bozuklukları olduğunu ve bazılarının fuhuşla meşgul olduğunu öğrendim.

Doğru ve tartışılmaz gerçeklerden biri, Planlı Ebeveynlik ve diğer Bilgilendirilmiş Onam sağlayıcılarının 4 yıldır yeni bir hasta grubu almakta olduklarıdır. Bu yeni hasta grubu, erkeğe dönüşme gayesiyle erkeklik hormonu testosteron kullanmak için bu kliniklere başvuran kadınlardır ve bunun nedeni klinik olarak araştırılmamaktadır. Planlı Ebeveynlik bu yeni hasta havuzunda neler olup bittiğini dikkate almak almamakta, herhangi bir araştırma yapmadan yoluna devam etmek istemektedir.

Bu yeni tıbbi moda, arkasında akıl almaz sayıda kurban bırakacaktır. En savunmasız insanlar, yalnızca bilim kurgu romanlarında hayal edilebilecek türden bir yanlış uygulama ile “tedavi” edilmektedir. Genç kadınlara hormon dağıtma mücadelesi durdurulmalı ve bu amacı güdenlerden hesap sorulmalıdır. Bu kumdan kale artık yıkılmaya başlamalıdır.