Biden yönetiminin Transgender Görünürlük Günü'nü Paskalya Pazarı'nda kutlaması tepkilere yol açtı

Biden Yönetimi, Beyaz Saray'ın Hristiyanların dini bayramı Paskalya ile aynı güne denk gelen “Transgender Görünürlük Günü”nü resmi olarak tanıması sonucu bir kınama dalgasıyla karşılaştı.
Biden yönetiminin Transgender Görünürlük Günü'nü Paskalya Pazarı'nda kutlaması tepkilere yol açtı


Kaynak: www.dailywire.com
Erişim tarihi: 01.04.2024
Yayınlanma tarihi: 31.03.2024

Biden Yönetimi, Beyaz Saray'ın dini bayramla aynı güne denk gelen “cinsiyet kimliği” etkinliğini resmi olarak tanıması sonucu bir kınama dalgasıyla karşılaştı ve Paskalya Pazarı günü "Transgender  Görünürlük Günü"nü kutladı.

Başkan Joe Biden, 31 Mart’ta yaptığı açıklamada, "Transgender Görünürlük Günü'nde, tanıdığım en cesur insanlardan bazılarının neşesini, gücünü ve mutlak cesaretini kutluyoruz," ifadelerini kullandı. Ayrıca, "Bugün milyonlarca trans ve non-binary (iki cinsiyeti reddeden) Amerikalıya onları gördüğümüzü, onlara ait olduğumuzu ve onlara onurlu ve saygılı davranılması gerektiğini gösteriyoruz," şeklinde ekledi.

Gönderide ayrıca, Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in yeniden seçim kampanyasının logosunu transgender bayrağının renklerini içeren bir arka plan üzerinde gösteren bir grafik ve mesaj yer aldı: "Trans hakları insan haklarıdır."

Harris aynı görseli kendi hesabında da paylaştı ve "Transgender Görünürlük Günü'nde, transgender ve nonbinary Amerikalıları kutluyoruz. Onların cesareti sayısız kişiye güç verdi, ancak hiç kimse sadece kendisi olmak için cesur olmak zorunda olmamalı," dedi ve ekledi, "Sizi görüyoruz. Sizin yanınızdayız. Sizin için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz."

Beyaz Saray da Transgender Görünürlük Günü ile ilgili bir paylaşımda bulundu. 

Transgender
ABD Başkanı Joe Biden'ın ve Beyaz Saray'ın Paskalya Gününde Transgender Görünürlük Gününü kutlaması tepki topladı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken bir basın açıklaması yayınlayarak Transgender Görünürlük Günü'nün "dünyanın her ülkesinde ve kültüründe var olan transgender, nonbinary ve cinsiyet uyumsuz kişilerin cesaret ve direncinin bir kutlaması olduğunu" söyledi.

"Amerika Birleşik Devletleri'nin transların küresel eşitlik mücadelesinde elde ettikleri başarıları ve kaydettikleri ilerlemeyi tanıdığını ve transların eşitliğini, kapsayıcılığını ve insan haklarının tam olarak tanınmasını destekleme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit ettiğini" de sözlerine ekledi.

Beyaz Saray, Biden'ın Cuma günü Pazar gününü Transgender Görünürlük Günü ilan eden bir prolamasyon yayınlamasının ardından tepkiyle karşılaştı. Biden, 2021 yılından bu yana 31 Mart için aynı açıklamayı yapmış olsa da, eleştirmenler bu yıl Paskalya ile aynı güne denk gelmesine tepki gösterdi.

Temsilci Anna Paulina Luna şunları söyledi: "Biden'ın yeniden seçilme ekibi Kasım ayında kaybettiğinde bu anı düşünebilir. Bu, Paskalya'nın Hristiyanlık açısından önemine saygısızlık etmek için kasıtlı olarak yapılmıştır ve geri tepecektir."

Biden Pazar günü ayrıca bir Paskalya mesajı da paylaştı. "Jill ve ben Paskalya Pazarını kutlayan dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanlara en içten dileklerimizi gönderiyoruz. Paskalya bize umudun gücünü ve İsa'nın Diriliş vaadini hatırlatıyor," ifadelerini kullanan Biden, "Sevdiklerimizle bir araya geldiğimizde İsa'nın fedakarlığını hatırlıyoruz. Birbirimiz için dua ediyor ve yeni olasılıkların doğuşunu kutsuyoruz. Savaşlar ve çatışmalar dünyanın dört bir yanındaki masum yaşamlara zarar verirken, tüm insanlar için barış, güvenlik ve haysiyet için çalışma taahhüdümüzü yeniliyoruz. Ailemizden sizinkilere, mutlu Paskalyalar ve Tanrı sizi kutsasın," şeklinde devam etti.