Biden'ın İçişleri Bakanı, 'profesyonel eşcinsel' lakaplı bir drag queen ile tanıtım yaptı

ABD İçişleri Bakanı Deb Haaland, eşcinsel ayaklanmalarını temsil eden Stonewall Ulusal Anıtı'nda bir drag queen ile konuştuğu bir tanıtım videosu yayınladı.
Biden'ın İçişleri Bakanı, 'profesyonel eşcinsel' lakaplı bir drag queen ile tanıtım yaptı

 

Erişim tarihi: 19.12.2023

Kaynak: dcenquirer.com

 

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı Deb Haaland, Pazartesi günü Stonewall Ulusal Anıtı'nda çevreci bir drag queen ile konuştuğu bir tanıtım videosu yayınladı.

Haaland ve drag queen Pattie Gonia, Ulusal LGBT Tarih Ayı'nın başlangıcını kutlamak ve Stonewall gibi anıtların “ülkenin tarihini anlatmaya nasıl yardımcı olduğunu" tartışmak üzere New York'taki Stonewall Ulusal Anıtı'nda bir araya geldi. 

Pattie Gonia, kendini "profesyonel homoseksüel" ve "queer çevreci" olarak tanımlayan ve Mayıs ayında popüler outdoor giyim üreticisi The North Face'in reklamında yer alan bir drag queen.

Tanıtım videosunda Haaland, diz üstü deri çizmeler ve kadın park bekçisi üniforması giyen Pattie Gonia’ya "Bana kendi sözlerinle, Stonewall gibi yerlerin Amerika'nın hikayesini anlatmak için neden bu kadar önemli olduğunu anlatır mısın?" diye soruyor.

Pattie Gonia, "Bence bunun nedeni queer (cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyet rollerini kabul etmeyen, cinsellik vurgusunun yanı sıra toplumsal düzene de müdahale etmeye çalışan ideoloji) haklarının her zamankinden daha fazla saldırı altında olması ve bence geçmişi kabul etmezsek, onu tekrarlamak zorunda kalacağız," diyor. "Stonewall gibi güzel bir yer, queer topluluğuna karşı çok fazla ayrımcılığın ve nefretin yaşandığı bir yer ama aynı zamanda queer neşesinin ve queer özgürleşmesinin de yaşandığı bir yer," şeklinde sözlerine devam ediyor.

LGBT
ABD İçişleri Bakanı Deb Haaland, drag queen Pattie Gonia ile "LGBT Tarih Ayını" kutladığı bir video paylaştı.

Central Florida Üniversitesi'ne göre Ekim ayı Ulusal LGBTQ Tarih Ayıdır ve her yıl Haziran ayında kutlanan Onur Ayından dört ay sonra gelmektedir. Eski Başkan Barack Obama yönetimi 2016 yılında New York'un Greenwich Village semtinde Stonewall Ulusal Parkı açmıştır. Park, Ulusal Park Servisi'nin idaresi altındadır.

Stonewall, LGBT topluluğu için bir dönüm noktası anlamı taşıyan ayaklanmanın başladığı eşcinsel barın adıdır. Stonewall ayaklanması sonucunda eşcinseller kendilerini bir azınlık statüsünde görmeye başlamış ve ayaklanmaları devam ettirmiştir. 

LGBT toplulukları Stonewall ayaklanmasını anmak için 1970 yılında bir yürüyüş gerçekleştirmiş ve bu yürüyüş ilk “gay pride”, yani “onur yürüyüşü” olarak tarihe geçmiştir. LGBT topluluklarının dünya genelinde her yıl düzenlemeye çalıştığı “onur yürüyüşleri” Stonewall ayaklanmasının yaşandığı tarihte gerçekleştirilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk ulusal LGBT anıtı olarak kabul edilen Stonewall Ulusal Anıtı ise 2016 yılında Barack Obama tarafından açılmıştır.