Beyaz Saray, harcama tasarısı anlaşmasında Amerikan büyükelçiliklerinde LGBT bayraklarının yasaklanması görüşünü kabul etti

Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı'nın hükümet binalarında LGBT bayraklarının dalgalanmasına izin veren yetkisini tersine çevirerek sadece Amerikan bayrağı ve diğer resmi bayrakların dalgalanmasına izin veren hükmü kabul etti.
Beyaz Saray, harcama tasarısı anlaşmasında Amerikan büyükelçiliklerinde LGBT bayraklarının yasaklanması görüşünü kabul etti


Kaynak: forbes.com
Erişim tarihi: 22.03.2024

Beyaz Saray, Perşembe günü sunulan ve sadece Amerikan bayrağı ve diğer resmi bayrakların ABD büyükelçilikleri ve diğer Dışişleri Bakanlığı tesislerinde dalgalanmasına izin veren hükmü içeren 1,2 trilyon dolarlık harcama anlaşmasını destekleyerek, Dışişleri Bakanlığı'nın 2021'de hükümet binalarında LGBT bayraklarının dalgalanmasına izin veren yetkisini tersine çevirdi.

Biden yönetimi, Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere hükümetin geri kalanını bütçe yılının sonuna kadar finanse edecek olan tasarının hızla kabul edilmesi çağrısında bulundu. Tasarıyla sağlanan fonların hiçbiri ABD Dışişleri Bakanlığı tesislerinde Amerikan bayrağı ve diğer uygun bayraklar dışındaki bayrakların dalgalandırılması veya sergilenmesi için harcanamayacak; bu kural 30 Eylül'de sona erecek olan fon tasarısı süresince geçerli olacak. 

Tasarıya göre, uygun bayraklar arasında POW/MIA (Esir/Kayıp Askerler) bayrağı, Kızılderili kabile hükümetlerinin bayrakları, diğer ülkelerin egemenlik bayrakları, "yurtiçi lokasyonlarda bir eyalet, ada bölgesi veya Columbia Bölgesi'nin" bayrakları, resmi ABD kurumlarının bayrakları, Dışişleri bayrağı ve Rehine ve Haksız Tutuklu bayrağı yer alıyor.

LGBT bayrağı
Beyaz Saray, harcama tasarısı anlaşmasında Amerikan büyükelçiliklerinde LGBT bayraklarının yasaklanması görüşünü kabul etti.

Tasarı hükmü ayrıca Konfederasyon bayraklarının Amerikan elçiliklerinde dalgalanmasını da yasaklıyor. Bloomberg haber sitesine göre Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, bu hükmü muhafazakâr bir kazanım olarak lanse ediyor.

1.2 trilyon dolarlık harcama tasarısı, kabul edildiği takdirde hükümetin bu hafta sonu kısmi bir kapanmayı önlemesine yardımcı olacak. Tasarı, diğer hükümlerin yanı sıra, askerlere %5.2'lik bir maaş zammı sağlayacak olan Savunma Bakanlığı için yaklaşık 866 milyar dolar içeriyor. Tasarı ayrıca uygun fiyatlı çocuk bakımına erişimi genişletiyor ve düşük gelirli ailelerin çocuklarının okula hazır olmalarını teşvik eden federal bir program olan Head Start için 1 milyar dolar tahsis ediyor.

ABD elçiliklerinde “onur” bayraklarının dalgalanması konusu Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında sosyopolitik bir çekişmeye dönüşmüş durumda. Demokratlar "başka hiçbir bayrak ya da sembol Amerikan değerlerimizi Amerikan bayrağından daha iyi temsil edemez" görüşünü savunuyor. LGBT onur bayrakları ise ilk kez eski Başkan Barack Obama döneminde ABD elçiliklerinde dalgalandırılmış ancak daha sonra eski Başkan Donald Trump tarafından 2019 yılında yasaklanmıştı. LGBT bayrağının dalgalandırılması iki yıl sonra Biden yönetimi tarafından yeniden sağlanmıştı. Trump döneminde uygulamaya konulan bir politika uyarınca LGBT bayrağının Pentagon'da ya da askeri üslerde dalgalanmasına da izin verilmemişti.