Beşinci sınıf öğrencisine transseksüellik hakkında bir kitabı anaokulu öğrencilerine okuma görevi veren okula velilerden tepki

Kaliforniyalı aile, beşinci sınıfa giden oğullarına transseksüellik hakkında 'Benim Gölgem Pembe' adlı bir kitabı verip sonra da bunu anaokulu öğrencilerine açıklamaya zorlayan okula ateş püskürdü.
Beşinci sınıf öğrencisine transseksüellik hakkında bir kitabı anaokulu öğrencilerine okuma görevi veren okula velilerden tepki


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 16.05.2024

Kaliforniyalı bir baba, oğluna transseksüel bir çocuk hakkında bir kitap verdiği ve daha sonra bunu anaokulu öğrencilerine açıklamaya zorladığı için okul yönetimine ateş püskürdü.

Carlos Encinas isimli babanın 11 yaşındaki oğluna, San Diego'nun kuzeyindeki Carlsbad'da bulunan La Costa Heights İlkokulunda “Benim Gölgem Pembe” ("My Shadow is Pink") adlı kitabı okuma görevi verildi. Kitap, babasının gölgesini büyük ve mavi olarak betimleyen bir erkek çocuğunun, pembe olduğunu düşündüğü kendi gölgesiyle yaşadığı ikilemi konu alıyor. Gölgesi kadınsı renkte bir elbise giyen erkek çocuk: "Elbise giydiğimde kalbim küt küt atıyor" diyor. “Gölgem midillileri, kitapları ve pembe oyuncakları sever. Prensesleri, perileri ve erkekler için olmayan şeyleri.” diye ekliyor. Kitap diğer insanların gölgelerinden de bahsederek: "O kızın gölgesi, kız onu saklıyor. Gölgesi, kızlardan hoşlanıyor.” ifadeleri ile eşcinsel yönelime atıfta bulunuyor.

Encinas'ın 11 yaşındaki oğlu kitabı kendi sınıfında okuduktan sonra, sınıftaki öğrencilere bu hikayeyi anaokulu sınıfıyla paylaşacakları söylendi. Encinas oğluyla ilgili olarak: "Aslında kendini en rahatsız hissettiği yer burasıydı. Bu küçük çocuklar onları örnek alıyorlar. Ayda iki kez onlarla bir araya geliyorlar.” dedi. Encinas ve eşi okula ulaşarak, çocuklarının bu kitabı okuyacağı ve akabinde bunu daha da küçük çocuklarla paylaşacağı konusunda ebeveynlerin neden bilgilendirilmediğini sordu. Daha sonra çift, oğullarının yaşadığı deneyimi kendi sosyal medyalarında paylaşarak ebeveynlerin neler olup bittiğinden haberdar olmasını sağlamaya karar verdi. Çift, toplumsal cinsiyet ve sözde “cinsiyet kimliği” gibi hassas konuların gelecekte ebeveynlere bildirilmesini ve çocukları bu etkinliklere dahil etmeme seçeneğinin sunulmasını talep etti. 

Transseksüel
"Benim Gölgem Pembe" adlı kitap, transseksüellik ve eşcinsellik temalarına yer veriyor.

Encinas’ın videosu liberal ve muhafazakar aktivistler de dahil olmak üzere pek çok kişi tarafından paylaşıldı. Encinas, okul müdürünün kendilerine ulaştığını söyledi ve "Konuşmanın uzlaştırıcı olmasını ya da ‘Belki daha iyisini yapabilirdik, size haber vermeliydik’ gibi bir şeyler söylemesini umuyordum. Ama sonuç sıfır. Bu daha çok videomun öğretmenlerini nasıl güvensiz hissettirdiğini anlatmaya çalışmasıyla ilgiliydi.” dedi.

Encinas, müdürün kitabın transseksüel olmakla ilgili olduğunu reddettiğini ve bunun yerine “kimlik” ve “kapsayıcı” olmakla ilgili olduğunu söylediğini belirtti. Ayrıca, okulun kendilerine gelecekte aynı konulardaki kitaplarla ilgili bildirim yapmayacağını ve çocuklarını bundan uzak tutma seçeneklerinin olmayacağını söylediğini iddia etti. 

İlkokullarındaki çevreden pek çok destek görmelerine rağmen Encinas ailesi, seslerini çıkardıkları için kendilerine misilleme yapıldığını düşünüyor. Carlos Encinas'ın eşi Jenny, okuldaki diğer anneler tarafından saldırıya uğradığını söylüyor.

Jenny: “Bu durum beni fiziksel olarak hasta etti. Küçük oğlum okula gidemedi.” diyor. Okulun tartışmalı ya da hassas konularda velileri bilgilendirmeme tutumunu üstelemesi üzerine Encinas ailesi oğullarını özel bir okula göndermeyi düşünüyor.