Beşiktaş'tan Alg Spor futbolcusu hakkında 'erkeği kadın diye oynattılar' iddiası

Beşiktaş, ALG Spor'un ‘kadın’ futbolcusu Patricia Seteco'nun esas cinsiyetinin erkek olduğu konusunda çarpıcı bir iddia ortaya atarak futbolcunun cinsiyetinin araştırılması talebinde bulundu.
Beşiktaş'tan Alg Spor futbolcusu hakkında 'erkeği kadın diye oynattılar' iddiası


Erişim tarihi: 16.01.2024
Kaynak: tr.al-ain.com

Beşiktaş, ALG Spor'un ‘kadın’ futbolcusu Patricia Seteco'nun esas cinsiyetinin erkek olduğu konusunda çarpıcı bir iddia ortaya attı. Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi'nin 16. haftasında oynanan kritik maçta, ALG Spor, Beşiktaş United Payment'ı 2-1 yendi. 88. dakikada takımının son golünü atan isim ise Angolalı Patricia Mingas Afonso Seteco’dan başkası değildi. Karşılaşmanın ardından Beşiktaş tarafından, Patricia Seteco ile ilgili dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Beşiktaş Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, maçın sonrasında Gaziantep temsilcisi ALG Spor'un oyuncusu Patricia Mingas Afonso Seteco'nun cinsiyeti hakkında tartışmalı bir iddiada bulundu. Fidan, Angolalı oyuncu Seteco'nun aslında bir kadın değil 'erkek' olduğunu söyledi. Bu çarpıcı iddia, Türkiye gündeminde geniş bir yankı uyandırdı.

Fırat Fidan, açıklamasında "Resmen oyuncunun kimliğini değiştirmişler. Erkeği kadın diye oynattılar. Çok ayıp, yazık" dedi.

Beşiktaş Kulübü Kadın Futbol Takımları İdari Direktörü Hasan Sarıgül de, Patricia Mingas Afonso Seteco ile ilgili "Kesin olarak erkek ya da kadın diyemiyoruz. Oyuncunun davranışlarından şüphelendik. Ondan sonra internette araştırma yaptık, Facebook sayfasını bulduk; erkek görünüyor. Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurup, araştırılmasını isteyeceğiz" dedi.

Bu iddiayla birlikte Patricia Mingas Afonso Seteco'nun ortaya çıkan görüntüleri oldukça şaşırtıcıydı.

Cinsiyet
Beşiktaş, ALG Spor'un ‘kadın’ futbolcusu Patricia Seteco'nun esas cinsiyetinin erkek olduğunu iddia etti.

ALG Spor, 10 Kasım 2023'te Patricia Seteco için lisans çıkartmış ve Seteco, bu sezon ligde 7 maçta sahaya çıkarak 5 gol atmıştı. Takımına önemli ölçüde katkı sağlayan futbolcu hakkında Beşiktaş yönetiminin ortaya attığı bu güçlü iddia ise tüm performansına gölge düşürdü.

Bu olayın sonrasında internet üzerinde en çok araştırılan isimlerden biri olan Patricia Mingas Afonso Seteco'nun ortaya çıkan eski fotoğrafları, zihinlerde soru işaretleri bıraktı.

Beşiktaş'ın resmi sitesinden yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor: 

"Bugün basında çıkan Gaziantep ALG Spor Kadın Takımı oyuncusu Patricia Mingas Afonso Seteco ile ilgili haberin kaynağı Kadın Futbol Takımımızın sorumlu yöneticileri değildir. Kulübümüz yetkilileri tarafından bu yönde resmi ya da gayriresmi bir açıklama yapılmamıştır.

Bununla birlikte; Beşiktaş Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Fırat Fidan aynı zamanda Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Kadınlar Komisyonu üyesi olup, uluslararası seviyede hızla büyüyen kadın futbolundaki aşamaları takip etmektedir. Bu amaçla oyunun organizasyonu, gelişimi ve sağlıklı büyümesi üzerine Avrupa Kulüpler Birliği'yle sürekli temas halindedir.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak, ülkemizde hala amatör statüde olan kadın futbolunun öncelikle yarı profesyonel statüye, ardından tam profesyonelliğe kavuşması için Türkiye Futbol Federasyonu ile fikir alışverişimiz titizlikle devam etmektedir.

Bununla birlikte, kamuoyunun gündemine gelen iddiaların netliğe kavuşturulması ve kadın futbolunda adil rekabet şartlarının gerçek manada sağlandığının teyidi adına Türkiye Futbol Federasyonu’nun konuyu ele almasının bir gereklilik olduğunu vurgulamayı da kulüp olarak bir görev addediyoruz.

Uluslararası standartların sağlanmasıyla bu ve birçok konuda kontrol mekanizmasının sağlanacağına inancımızı belirtiyor, tüm kulüplerimizi ortak çalışmaya davet ediyoruz."