Belarus LGBT propagandasına karşı yasa hazırlıyor

Belarus'ta LGBT ilişkilerine yönelik yeni yasa tasarısı geleneksel olmayan ilişkilere ve bunların teşvikine yaptırımlar öngörüyor.
Belarus LGBT propagandasına karşı yasa hazırlıyor


Kaynak: investing.com
Erişim Tarihi: 19.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2024 

Belarus devlet haber ajansı Belta'ya göre ülkede, LGBT ilişkilere atıfta bulunularak "geleneksel olmayan ilişkilerin teşvik edilmesini" cezalandırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı hazırlanıyor.

Başsavcı Andrei Shved'in milletvekillerine yaptığı bir konuşmada, "anormal ilişkileri, pedofiliyi ve çocuk sahibi olmayı gönüllü olarak reddetmenin" teşvik edilmesi halinde idari sorumluluk gerektirecek bir yasa tasarısı hazırlandığını belirten Belta'ya göre, taslağın onay sürecinden geçmekte olduğu ifade ediliyor.

Bu girişim, Rusya'da 2013 yılından bu yana yürürlükte olan eşcinsellik karşıtı propaganda yasasına benzerlik gösteriyor. Rusya'da bu yasa, LGBT üyelerinin davranışlarını ya da yaşam tarzlarını kamuya açık bir şekilde ifade etmeyi yasaklıyor.

Belarus'ta eşcinsellik 1994 yılında suç olmaktan çıkarılmış olsa da, ülke eşcinsel evlilikleri tanımıyor ve LGBT “onur” yürüyüşlerini engelliyor. Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko geçtiğimiz yıl yaptığı bir konuşmada, eşcinsellikten "büyük iğrençlik" olarak söz etmiş, LGBT’ye karşı tutumunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Lukashenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en sadık müttefiklerinden biridir.