Bebeklere tecavüz etmesine rağmen serbest bırakılan transseksüel mahkumun nihayet pedofil olduğuna hükmedildi

Transseksüel olduğunu söylemesinin ardından hapishaneden salıverilen bir seri çocuk tecavüzcüsü, nihayet 'cinsel şiddet uygulayan pedofil' olarak kabul edildi.
Bebeklere tecavüz etmesine rağmen serbest bırakılan transseksüel mahkumun nihayet pedofil olduğuna hükmedildi


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 13.02.2024

Transseksüel olduğunu söylemesinin ardından hapishaneden salıverilen bir seri çocuk tecavüzcüsü, nihayet Iowa eyalet yasaları uyarınca "cinsel şiddet uygulayan pedofil" olarak kabul edildi. Bir yargıç, Josie Maria Dunham ya da Josie Smith adını kullanan Joseph Matthew Smith'in süresiz olarak güvenli bir tesiste tutulmasına karar vererek, Smith'in kadın hormonları kullanması nedeniyle artık cinsel risk taşımadığını iddia eden bir önceki kararı bozdu.

Yeni seçilen Iowa Başsavcısı Brenna Bird, Kasım ayında yapılan seçimlerde ülkenin en uzun süre görev yapan başsavcısı Tom Miller'ı mağlup ederek Smith'in gözaltında tutulmasını sağladı. Miller, 2020 yılında Smith'in gözaltındayken serbest bırakılmasını sağlayan hamleyi desteklemişti. Bird ise Miller'ın bu konudaki kararını kınamış ve kampanyası sırasında Miller'ı cinsel tacizciye sempati duymakla suçlamıştı.

Aralık ayında Buena Vista Bölge Mahkemesi'ne sunulan bir dilekçede, Smith'in yeniden suç işleme ihtimali yüksek olan bir cinsel şiddet suçlusu olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağının belirlenmesi için bir hukuk davası açılması talep edildi.

Dilekçede "[Smith'in] zihinsel anormalliği, güvenli bir tesise kapatılmadığı takdirde cinsel şiddet suçu teşkil eden tehlikeli eylemlerde bulunma olasılığını artırmaktadır" denildi. "[Smith], zihinsel anormalliği toplum içinde serbestçe dolaşabileceği şekilde değişene kadar kontrol, bakım ve tedavi için güvenli bir tesiste tutulmak üzere İnsan Hizmetleri Departmanının gözetimine verilmelidir."

Aralık 2015'te Smith, Buena Vista County'de bir çocuğa karşı şehvet uyandırıcı eylemlerde bulunmaktan suçlu bulunmuştu. O dönemde Başsavcı Yardımcısı Andrew Schoonhoven, Smith'in en az bir zihinsel anormallikten muzdarip olduğunu, özellikle de pedofilik bozukluk taşıdığını ve bu durumun Smith'i, başkalarının sağlığı ve güvenliği için tehdit oluşturacak derecede cinsel şiddet içeren suçlar işlemeye yatkın hale getirdiğini tespit etmişti.

Eyalet uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi'nden psikolog Dr. Jeffrey Davis tarafından bir ön hüküm psikolojik raporu hazırlanmıştı.

Davis, Smith'in yeniden cinsel suç işleme olasılığının yüksek olduğunu tespit ettiği için süresiz olarak Cherokee Cinsel Suçlular için Sivil Taahhüt Birimi'nde (CCUSO) hapsedilmesini önermişti. Raporda Smith'in bir adli tıp psikoloğuna, en küçüğü 1 yaşında bir bebek olmak üzere 13 yaşından küçük 15 kadar çocuğu taciz ettiğini söylediği belirtilmişti. Psikolog, Smith'in cinsel saldırıda bulunma olasılığının erkek cinsel suçluların %92'sinden daha yüksek olduğuna inandığını da eklemişti.

Pedofil
Transseksüel olduğunu söylemesinin ardından hapishaneden salıverilen bir seri çocuk tecavüzcüsü, nihayet "cinsel şiddet uygulayan pedofil" olarak kabul edildi.

Cherokee Chronicle Times'ın haberine göre, birimin 25 yıllık tarihinde CCUSO'ya yatırılan tek bir kadın hasta vakası bile kaydedilmemiştir. Ancak sivil taahhüt biriminde “trans kadın” kimliği kullanan en az üç erkek bulunmuştur. Bu hastalardan biri olan ve Tina Keller ismini kullanan Christian Schiebel isimli erkek, Storm Lake Times-Pilot'a verdiği bir demeçte, avukatının kendisine transseksüel olmasının tahliye şansını artıracağı tavsiyesinde bulunduğunu söylemiştir.

Smith, süresiz hapis cezasına çarptırıldıktan sadece 4 yıl sonra cezaevinden tahliye edilmiş ve 2020 yılında yeniden uluslararası manşetlere çıkmıştı. Ergenlik çağındayken 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan aldığı bir mahkumiyetin ardından, gençlere yönelik bir tedavi tesisi olan Midwest Christian Services'te (MCS) 11 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan hüküm giymişti.

Cinsel suç kaydına rağmen, 9 Ocak 2020'de Iowa Başsavcılığı, seri pedofilin “cinsel şiddet uygulayan bir pedofil” olarak kabul edilmesini talep eden dilekçeyi reddetmek için bir dilekçe vermişti. Iowa Başsavcılığı, Smith'in karşı cins hormon tedavileri sonucunda testosteron seviyesinin düştüğünü gerekçe göstererek kararı savunmuştu. Başsavcılık sözcüsü Lynn Hicks, "bir suçlunun hormon seviyelerinin, o suçlunun yeniden suç işleme olasılığını kanıtlamanın önemli bir parçası olduğunu" belirtmişti. Yetkililer, Smith'in değişen testosteron seviyesi nedeniyle yeniden suç işleme riskinin daha düşük olduğunu ve "artık bir erkeğin cinsel dürtüsüne sahip olmadığını" iddia etmişti.

Smith, Ocak 2016'da bir çocuğu taciz etmekten hüküm giydiği ve süresiz hapis cezasını çekmeye başladığı Newton Islahevi'nde tutulurken, kendi beyan ettiği cinsiyet kimliğiyle ilgili hormonlar alıyordu. Ekim 2017'de ilk olarak transseksüel olma arzusunu dile getirmiş ve kadın zamirleri kullanmaya başlamıştı.

Hicks ayrıca bir uzmanın, Smith'in cinsiyet kimliği nedeniyle yeniden suç işleme riski altında olmadığını tespit ettiğini iddia etmişti. Bir Iowa bölge mahkemesi yargıcı da bu nedenle "adaletin yararına" davanın düşürülmesi talebini kabul etmişti.

Ocak 2020'de Smith şartlı tahliye edilmişti; ancak Ekim 2021'e gelindiğinde, izinsiz bir elektronik cihaz kullanarak ve cinsel ilişki arayışına girerek katı koşullarının şartlarını çoktan ihlal etmişti. Bu ihlale rağmen Smith yeniden gözaltına alınmadı ve bunun yerine küçük bir şehir olan Sloan, Iowa'da yaşamaya devam etmesine izin verildi.

Ocak 2022'de Iowa Islah Hizmetleri idari hukuk hakimi Christine Louis, şartlı tahliye koşullarını tekrar ihlal ettiği için Smith'i iki yıl daha hapse mahkum etti. Ocak ayında yapılan bir teftiş sırasında ise şartlı tahliye memuru, Smith'in telefonunda yaşları beş ila sekiz arasında değişen erkek ve kız çocuklarının tasvir edildiği çocuk pornografisi buldu. Smith, şartlı tahliye talebinde bulundu ancak talebi reddedildi.