Bebek ürünleri şirketi Stokke, ebeveynlerin tepkisine rağmen ‘cinsiyet kalıplarını yıkma' temalı sosyal medya gönderisini savundu

Anne ve bebek ürünleri ile tanınan Stokke Baby, “cinsiyet kalıplarını” eleştiren bir sosyal medya gönderisi paylaşarak ebeveynlerin eleştirilerine maruz kaldı.
Bebek ürünleri şirketi Stokke, ebeveynlerin tepkisine rağmen ‘cinsiyet kalıplarını yıkma' temalı sosyal medya gönderisini savundu


Kaynak: foxbusiness.com
Erişim tarihi: 21.03.2024

Anne ve bebek ürünleri ile tanınan Stokke Baby, ebeveynleri kızdıran ve “cinsiyet kalıplarını” eleştiren sosyal medya gönderisini savundu. Stokke, 14 Mart'ta resmi Instagram sayfasında bir annenin çocuğuyla “toplumsal cinsiyet kalıplarını nasıl kırdığını” anlatan kısa bir video paylaştı. Videonun başlığında şöyle yazıyordu: "Kalıpları Yıkmak: Çünkü Çocukluk Bir Tuval Olmalı, Bir Plan Değil!" Başlıktaki hashtag'ler arasında ise "cinsiyeti yeniden tanımlayın" ve "cinsiyet kalıplarını yıkın" ifadeleri yer alıyordu. 

Söz konusu videoda bir anne, oğlunun oje sürmesine, oyuncak bebeklerle oynamasına ve geleneksel cinsiyet normlarına başka şekillerde meydan okumasına nasıl izin verdiğini paylaşıyor. "Çocuğum oje sürmeyi seviyor ve oyuncak bebeklerle oynuyor. Yaratıcı bir çocuk ve kendine güveniyor çünkü cinsiyet kalıplarına hapsolmadan kendini ifade etmesine izin veriyoruz." ifadeleri kullanılıyor. Ayrıca anne, diğer ebeveynleri cinsiyete özgü oyuncaklardan kaçınarak ve "kapsayıcı" mesajlar içeren kitaplar okuyarak "zararlı cinsiyet klişelerine” meydan okumaya teşvik ediyor. 

Gönderi, çoğu olumsuz görünen yüzlerce yorum almış durumda. En baştaki yorumlardan birinde: "Sizinki gibi bir şirketin bu şekilde batacağını hiç düşünmemiştim!" ifadeleri kullanılıyor.

Başka bir yorumda: "Stokke de çürük tahtaya basıyor" deniliyor. "Erkekleri ve kızları farklı yetiştiriyoruz çünkü erkeklerin ve kadınların yetişkinlikte farklı gerçeklikleri var. Örneğin erkekler asla emzirmez."

Toplumsal cinsiyet
Anne ve bebek ürünleri ile tanınan Stokke Baby, “cinsiyet kalıplarını” eleştiren bir sosyal medya gönderisi paylaşarak ebeveynlerin eleştirilerine maruz kaldı.

Bazı yorumlarda ise bu paylaşım, bira devi Bud Light’ın geçen yılki bir sosyal medya kampanyasında transseksüel bir influencer ile ortaklık kurmasının ardından boykot edildiği ve büyük bir mali darbe aldığı olayla karşılaştırıldı.

Bir kullanıcı: "Şirketler Bud Light'ın büyük hatasından hiçbir şey öğrenmedi mi? Bebek ürünleri üretmeye devam edin ve çocuk bakımı, beyin yıkama gündemini zorlamayı bırakın. Kimse sizin 'cinsiyetsiz' çocuk saçmalıklarınızı duymak istemiyor" dedi. Bir başkası ise: "Sanırım Stokke de diğerleri gibi müşteri kaybetmek istiyor. Artık şirketinizi desteklemeyeceğim. Bu gündemle çocuklarımızın peşinden gelmeyi bırakın" yorumunda bulundu.

Gelen tepkiler Stokke'yi 19 Mart'ta yanıt vermeye itti. Şirket, orijinal gönderinin en üstüne sabitlediği bir güncellemede "Aldığımız olumsuz geri bildirimlere yanıt vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi. "Bireylerin bizi takip etmeyi bırakma kararlarına saygı duymakla birlikte, birinin eğitim ve ebeveynlik seçimiyle ilgili nefret yaymak kabul edilemez. Stokke'de açık tartışmaları teşvik etmeye ve farklı görüşleri kucaklamaya inanıyoruz ancak nefrete her zaman karşı çıkacağız." denildi.

"Kendine güvenen çocukları sevgi ve hoşgörüyle yetiştirme değerimizle uyumlu hikayeler paylaşmaya devam edeceğiz. Hiçbir takipten çıkarma girişimi bizi bu misyonumuzdan alıkoyamayacak" diyen şirket, kalp yapan el emojisi ile "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" ve "Normlara Meydan Okuyun" hashtag'lerini kullandı.

Şirket ayrıca bir gündemi zorlamaya çalıştığını da reddetti. Stokke, gelen olumsuz bir yorumun altına "Niyetimiz herhangi bir gündemi zorlamak değil, toplumumuzda kapsayıcılığı ve kabulü savunmaktır." diye yazdı. Şirket, 10 Mart ve 2 Mart tarihlerinde "toplumsal cinsiyet kalıplarını kırma" temalı iki başka gönderi ve reel daha paylaştı.