BBC'nin çocuk kanalında transseksüellik güzellemesi yapan bir belgesel yayınlandı

İngiltere’nin Çocuk Kanalı CBBC, 'trans çocuk' Leo'yu konu alan ve transseksüelliği mutlu bir yaşam tarzı seçimi olarak sunan bir belgesel yayınladı.
BBC'nin çocuk kanalında transseksüellik güzellemesi yapan bir belgesel yayınlandı

 

Erişim Tarihi: 24.04.2023

Kaynak: transgendertrend.com

 

6-12 yaş arası çocuklara yönelik yayın yapan BBC kanalı CBBC'de yayınlanan “Benim Hayatım: Ben Leo” adlı belgesele dikkatimizi çeken Newsround Blog'a teşekkür ederiz.

İlk olarak Kasım 2014'te gösterilen belgesel, CBBC için Nine Lives Media tarafından hazırlanan Bafta ödüllü My Life (Benim Hayatım) serisinin bir parçasıdır ve Çocuk kategorisinde Royal Television Society Program Ödülünü kazanmıştır.

Bu belgeselin merkezindeki çocuğu yargılamak istemiyoruz; bizim endişemiz küçük çocuklara gönderilen genel mesaj ve Leo'nun hikayesi aracılığıyla yayılan mitlerle ilgilidir. Hikayeye atıfta bulunurken, Leo’ya saygımızdan dolayı ondan doğum ismi olan Lilly ile değil, kendisinin sonradan seçtiği erkek ismi olan Leo ismi ile bahsedeceğiz ve Leo'nun hikayesini sadece burada öne sürülen genel 'transseksüel anlatısına' atıfta bulunarak daha geniş noktalara değinmek için kullanacağız.

İlk olarak, 6-12 yaş grubundaki çocukların %58'ine ulaşan CBBC çocuk kanalının sahibi olan BBC'nin Birleşik Krallık'taki lider çocuk yayıncısı rolüne bir göz atalım. BBC Çocuk Direktörü Alice Webb şunları söylüyor:

"Medyanın hızla değiştiği bir dünyada, altını çizmek istediğim ilk husus, Birleşik Krallık'ta kamu hizmeti veren istisnai, özgün çocuk içeriklerine olan sarsılmaz bağlılığımızdır. BBC, Birleşik Krallık'taki tüm çocukları bilgilendirecek, eğitecek, eğlendirecek ve onlara ilham verecek inanılmaz içerikler üretmeye ve yayınlamaya devam edecektir."

"Trans çocuk" olduğu iddia edilen Leo'yu konu alan belgesel, transseksüelliği çocukluğun normal bir varyasyonu olarak sunuyor.

CBBC “Ben Leo” yayınında gerçekleri atlayarak ve yanlış bilgi vererek çocukları önemli bazı konularda yanlış bilgilendirmektedir. CBBC'nin burada çocuklara verdiği en belirgin mesaj, kendi cinsiyetinizle ilgili diğer çocuklardan herhangi bir şekilde 'farklı' hissediyorsanız, muhtemelen trans olduğunuz mesajıdır. 

Programda, Leo'nun hikayesinin aslında anlatılandan daha geniş olan bağlamı hakkında çocukları bilgilendirecek ve eğitecek hiçbir istatistik sunulmamakta, hatta çocukların ezici çoğunluğunun ergenlik çağına geldiklerinde doğdukları cinsiyeti benimsediği gerçeği gibi kanıtlanmış gerçekler bile sunulmamaktadır. Bu da CBBC’yi önyargılı yayıncılık suçlamalarına açık hale getiren ciddi bir ihmaldir. 

Videoda çoğunlukla bir çocuk konuşuyor olsa da, "karşı cinsiyet" gibi terimler kontrol edilmiyor ve "yanlış bedende doğma" kavramının kendisi, gerçeklikte hiçbir bilimsel temeli olmayan bireysel bir duygu iken kabul edilmiş bir gerçek olarak sunuluyor. Ne var ki, bu videonun neşeyle iddia ettiği gibi "kız bedeninde bir erkek" olmak esasen mümkün değildir.

Çocuklara normal bir kızın %100 "kadınsı" ve normal bir erkeğin %100 "erkeksi" olmasını bekleyen kalıplarının doğru ve değişmez olduğu vurgulanıyor. Gösterilen animasyonlar, örneğin kız çocuklarının fen ve matematiğe uygun olmadıkları ve bunun sebebinin de kadın beyinleri olduğu fikrini öne sürüyor. Video, 'hormonları, beyni ve vücudu' uyuşmayan her çocuğun anormal olduğu mesajını vermekle kalmayıp transseksüelliği çocukluğun normal bir varyasyonu olarak sunuyor.

'Kız' ya da 'erkek'in ne olduğuna dair herhangi bir tartışma yapılmıyor (çünkü bu çelişkileri açığa çıkaracak ve sorgulayacak bir tartışma olurdu) ve ayrıca kız ya da erkek olmanızın biyoloji değil algılar tarafından belirlendiğini, yani bunun bir çeşit kişilik olduğunu yalanını öne sürüyor.

Leo'nun "Aslında erkek olduğumu hep biliyordum" sözüyle ne kastettiğine dair tek ipucu, kızların elbise giymek ve uzun saçlara sahip olmak zorunda olduğu, erkeklerin ise daha farklı şeyler giyip kısa saçlara sahip olduğu yönündeki göndermeleridir.

Trans olduğuna ikna edilen Leo, ergenlik engelleyici ilaçlarla başladığı cinsiyet değişimi yolunda ilerliyor.

Leo'nun hikayesi sözde "trans çocuklar"ın yerleşik anlatısını takip ediyor. Küçük bir kız olan Lilly (trans olmadan önceki adı), saçlarının uzun olmasından ve elbise giymekten nefret eder; annesi Lilly'nin saçlarına "küçük topuzlar" yapmayı sever; Lilly saçlarını keserek ve erkek olduğunda ısrar ederek isyan eder ve sonunda anne internete bakar ve bir açıklama bulur: Lilly transseksüel olmalıdır. 

Hiçbir noktada başka hiçbir açıklama sunulmuyor ya da araştırma yapılmıyor. Lilly'nin kişiliği nedeniyle '%100 kadınsı' stereotipe uymayan normal bir kız olabileceği seçeneği hesaba katılmıyor. Lilly'nin kendisi de muhtemelen bunu asla öğrenemeyecek çünkü bir 'erkek' olduğunu inandırılmış durumda. Bir erkek olmaya teşvik edilmiş, bu şekilde sosyalleşmiş ve ergenlik engelleyiciler ve ardından kaçınılmaz olarak gelecek tam bir cinsiyet değişimi yolunda ilerliyor. Leo televizyona çıkıyor ve hikayesini anlatarak diğer transların kendilerini kabul etmelerine “yardımcı” olacağını umuyor. Her “trans çocuk” hikayesi aynı senaryoyu izliyor. Bu hikayenin yaratılmasında çevrimiçi politik trans aktivizminin rolünü kimse incelemiyor.

Kızların erkek olmakta dönemsel olarak ısrar etmeleri ve fakat çok geçmeden bu fikirlerinden dönmeleri yeni değildir; birçok kız için benimsemeleri gereken '%100 kadınsı' ütopik tipleme boğucudur. Bu programı izlemek daha fazla kızı gerçekten erkek olmanın mümkün olduğu yanılgısına itecektir. Leo'nun ömür boyu tıbba mahkum bir hasta olacağı ve güçlü kanıtlarla belgelenmiş riskleri ve yan etkileri olan, ruhsatlı olduğu alan dışında reçete edilen sentetik hormonlar alacağı gerçeği, sağlıklı vücut parçalarının alınması dahil geçireceği olası transseksüel ameliyatları, kısırlaştırması ve kısaltılmış bir yaşam süresine sahip olma olasılığı, trans olmanın getirdiği sözde artı puanlar (ilgi, kabul görme, televizyonda görünme, popülarite, hakkınızda belgeseller yapılması) ile dengelenmiyor. Üstelik tüm uğraşlarına rağmen trans bir 'erkek', esasında her zaman bir kadın olarak kalacaktır. BBC'nin transseksüelliği mutlu bir yaşam tarzı seçimi olarak sunması sorumsuzluktur.

Bu yazının amacının Leo'ya saldırmak olmadığını yinelemek isteriz; ona en iyi dileklerimizi sunuyoruz. CBBC'nin tüm çocuklara zararlı ve asılsız 'beyin cinsiyeti' teorilerini aşılamasını ve kızları erkeklerden ayıran şeyin biyoloji değil sonradan uydurulmuş 'toplumsal cinsiyet' olduğu yönünde zarar verici mesajlar vermesini bir sorun olarak görüyoruz. CBBC'nin bu videoyu gerekli açıklamaları yapmadan yayınlaması, doğru ve dengeli bilgi sağlama görevindeki bir başarısızlığı temsil etmekte ve çocuklar üzerinde büyük etkisi olacak ve kendilerini en temel düzeyde nasıl anlamlandırdıklarını etkileyecek bir konuda araştırmaların eksik kaldığını ortaya koymaktadır.