Bangladeş’te okul kitaplarına 'trans hakları' bölümünün eklenmesi tartışmalara yol açtı

Bangladeş'in en iyi özel üniversitelerinden birinin, ulusal okul müfredatına transseksüelliği dahil edilmesini eleştiren bir öğretim görevlisinin işine son verdiğine dair iddialar sosyal medyada ve kampüste tartışmalara yol açtı.
Bangladeş’te okul kitaplarına 'trans hakları' bölümünün eklenmesi tartışmalara yol açtı


Erişim tarihi: 29.01.2024
Kaynak: benarnews.org

Bangladeş'in en iyi özel üniversitelerinden birinin, sözde "transseksüel haklarının" ulusal okul müfredatına dahil edilmesini alenen eleştiren bir öğretim görevlisinin işine son verdiği iddiaları sosyal medyada ve kampüste büyük bir tartışmaya yol açtı.

BRAC Üniversitesi yaptığı açıklamada Asif Mahtab Utsha'nın yarı zamanlı öğretim görevlisi olduğunu ve artık sözleşmeli olmadığını belirtirken, görevden alınana kadar sadece hafta sonları düzenli ders vermiş olduğunu söyledi.

Bu gelişme, yeni kurulan bir dini grubun, Bangladeş hükümetinin “trans haklarını” yasal olarak güvence altına alma çabalarına karşı çıkmak için bir kampanya başlatmasının ardından yaşandı.

Mahtab yaptığı açıklamada, devlet okullarındaki ders kitaplarına trans hakları ile ilgili bir bölüm eklenmesine karşı çıktığı için görevden alındığından şüphelendiğini söyledi. "BRAC Üniversitesi'nde Pazar günleri düzenli olarak ders veriyordum. Bana üniversitede artık ders veremeyeceğim söylendi," dedi. "Bana bir neden söylemediler, ancak bunun transseksüel meselesi hakkındaki görüşlerimden kaynaklandığını düşünüyorum."

Sosyal medyada dolaşan bir videoda, Mahtab'ın bir ders kitabının transseksüel bir kadının hikayesini içeren iki sayfasını yırttığı görülüyor. Videoda Mahtab’ın "Bu, çocuklarımızın beynini yıkamaya yönelik bir girişimdir" dediği duyuluyor. Yedinci sınıf ders kitabında yer alan bu hikâye, erkek olarak doğan birinin transseksüel olduktan sonra ailesi ve toplum tarafından kabul görmemesini ve ismini değiştirip bir transseksüel topluluğuna katıldıktan sonra ‘’huzuru’’ bulmasını anlatıyor.

Transseksüel
Islami Oikyojote partisi üyeleri, devlet okulları kitaplarında transseksüellere yer verilmesini protesto etti.

Bu arada BRAC Üniversitesi yaptığı açıklamada, çalışanlarının ve sözleşmelerinin gizliliğini koruyacağını, ancak Mahtab'ın kadrolu değil sözleşmeli bir öğretim üyesi olduğunu belirtti. "Asif Mahtab Utsha BRAC Üniversitesi'nde sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Ancak şu anda üniversite ile herhangi bir sözleşmesi bulunmamaktadır" denildi. Açıklamada, "Üniversite, öğretim üyeleri ve öğrencilerinin ifade özgürlüğünü desteklemekte ve işbirliğine dayalı, kapsayıcı ve meslektaşça davranışları teşvik etmektedir" denildi.

Bangladeş hükümeti 2013 yılında Güney Asya'da "hijra" olarak adlandırılan kişileri "üçüncü bir cinsiyet" olarak resmen tanımıştı. Harvard Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından yapılan bir vaka çalışmasına göre, hicralar genellikle erkek olarak doğuyor ancak geleneksel olarak kadınsı şekillerde görünüyor ve giyiniyorlar. Diğer hicralar ise interseks (doğuştan çift cinsel organa sahip olan kişiler) olarak sınıflandırılıyor. Güney Asya dışındaki insanlar onları transseksüel olarak adlandırıyor, ancak Güney Asya toplumu ve çoğu hicra kendilerini üçüncü cinsiyet olarak görüyor - ne erkek ne de kadın, cinsiyet değiştirmiyorlar. Son nüfus sayımına göre Bangladeş'te 12.629 hicra bulunuyor.

Bu arada İslami Andolon Bangladeş adlı İslami bir partiye bağlı olan ve şu anda ülkenin en büyük inanç temelli partisi konumunda bulunan bir grup, BRAC'ın profesör Mahtab'ı görevine iade etmesi gerektiğini aksi takdirde boykot edileceğini söyledi. Kurtuluş Savaşı Nesli Konseyi adlı örgütün başkanı Shahidul Islam Kabir yaptığı açıklamada "BRAC Üniversitesi yetkilileri Asif Mahtab'ı yeniden atamazsa, ülkedeki Müslümanların %92'si sadece BRAC Üniversitesini değil BRAC ile ilgili tüm kurumları boykot etmek zorunda kalacaktır" dedi.

Citizen Forum adlı bir başka grup da ayrı bir açıklama yaparak BRAC Üniversitesi'nin Mahtab'a yönelik "düşmanca ve acımasız tutumunu" protesto etti.