Avusturya’da transseksüel hemşire felçli hastasını öldürmesinin ardından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Avusturya'da trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek hemşire, yaşlı hastasını vahşice öldürmekten 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Avusturya’da transseksüel hemşire felçli hastasını öldürmesinin ardından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 15.04.2024

Avusturya'da trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek hemşire, yaşlı hastasını vahşice öldürmekten 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Slovakya'dan gelen 24 yaşındaki saldırgan, geçen yıl “cinsiyet kimliği” konusunda çıkan bir tartışmanın ardından yaşlı hastasını defalarca bıçakladı. Cinayet, 5 Ekim akşamı hemşirenin nöbetçi bakım hizmeti verdiği kurbanın Geretsberg'deki evinde meydana geldi. 

Avusturya'nın katı gizlilik yasaları nedeniyle ne kurbanın ne de saldırganın kimliği biliniyor, ancak Reduxx haber sitesi, hemşirenin "Paul" erkek ismiyle çalıştığını ve Viyana'daki LGBT gruplarında aktif olduğunu öğrendi. Yasal olarak erkek olmasına rağmen, Paul mahkemede tanıklar ve savunma tarafından "kadın" olarak anıldı.

Suçun nedeni başlangıçta belirsizken, daha sonra hemşirenin “cinsiyet kimliği” konusunun gündeme gelmesinin ardından 82 yaşındaki felçli hastaya saldırdığı ortaya çıktı. Mutfağa gidip birden fazla bıçak alan Paul, yaşlı hastayı vücudunun üst kısmından, karnından, yüzünden ve başından on bir kez bıçakladı. Saldırının ardından Paul, kurbanın üvey kızını aradı ve o da hemen polise haber verdi. Acil müdahale ekipleri başlangıçta adamı canlı buldu ve onu stabilize etmeye çalıştı, ancak kurban aldığı yaralardan ötürü olay yerinde hayatını kaybetti. Trans hemşire ise derhal tutuklandı ancak aşırı saldırganlık ve "büyük psikolojik anormallikler" gösterdiği için Neuromed'deki Kepler Üniversite Hastanesindeki psikiyatri birimine götürüldü.

Trans kadın
Trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek hemşire, yaşlı hastasını vahşice öldürmekten 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Personel başlangıçta trans saldırganın davranışları nedeniyle uyuşturucu etkisi altında olduğunu düşündü, ancak yapılan kan testinde Paul’un vücudunda sadece alkol bulundu. Kendisi cinayet sırasında "bayıldığını" iddia etse de, sonuçta Paul'un eylemleri için yasal sorumluluğunu etkileyecek ciddi bir akıl hastalığı olmadığı ortaya çıkarıldı.

Polis tarafından sorgulandıktan sonra trans hemşire cinayeti hemen itiraf etti ve saldırının kurbanın “cinsiyet kimliği” nedeniyle kendisiyle "alay etmesi" ve transfobik sözler sarf etmesi sonucu gerçekleştiğini iddia etti. Daha sonra yapılan incelemede ise Paul’un o günün erken saatlerinde erkek arkadaşından ayrıldığı da ortaya çıktı ve bu durum fevri davranışları için bir "tetikleyici" olarak tanımlandı.

Puls24 isimli haber sitesine göre, psikiyatri uzmanı Adelheid Kastner, Paul’un yeniden suç işleme riskinin son derece yüksek olduğunu ifade etti ve bir adli-psikiyatri merkezine kabul edilmesi önerildi.  26 Mart tarihinde kısa bir jüri duruşmasının ardından oybirliğiyle alınan kararla trans saldırgan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Halihazırda bir erkek hapishanesinde tutulmakta olan Paul, yasal belgelerindeki cinsiyet ifadesinin değiştirebilir ve bir psikologdan tavsiye alabilirse, nihai olarak bir kadın hapishanesine nakledilmeyi talep edebilir. Avusturya şu anda transseksüel mahkumları "vaka bazında" değerlendiriyor, ancak Hükümet cinsiyete göre ayrılmış tesislerin var olması gerektiğini kabul ediyor.