Avustralya’da bir okulda kızlara özel tuvaletlerin üniseks tuvaletlere dönüştürülmesi kız öğrenciler ve veliler arasında endişeye neden oldu

Prestijli bir karma okul olan Brisbane Devlet Lisesi, LGBT topluluğu için 'kapsayıcılık' sağlamak adına Nisan ayında bazı kız tuvaletlerini aniden üniseks olarak değiştirdiği için eleştirilere maruz kaldı.
Avustralya’da bir okulda kızlara özel tuvaletlerin üniseks tuvaletlere dönüştürülmesi kız öğrenciler ve veliler arasında endişeye neden oldu


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 19.04.2024
Yayınlanma tarihi: 18.04.2024

Prestijli bir karma okul olan Brisbane Devlet Lisesi, Nisan ayında bazı kız tuvaletlerini aniden üniseks olarak değiştirdiği için eleştirilere maruz kaldı. Courier Mail'in haberine göre, bu değişiklik yapıldığından beri bazı erkek öğrenciler, kız sınıf arkadaşlarını üniseks tuvaletlerin dışında korkutmakla ve klozet oturaklarının ve hijyenik çöp kutularının üzerine işemekle suçlanıyor.

Tuvaletin cinsiyet kısıtlamalarının değiştirilmesi kararı, eyaletin Eğitim Bakanlığı ve Queensland İnsan Hakları Komisyonu tarafından istendi. Komisyon, okullarda hem cinsiyete özel hem de üniseks tuvaletlerin belirli bir oranda bulunmasını emretti. Değişikliği velilere bildiren bir e-postada tuvaletlerin "artık ortak bir alan olduğu ve tesisi kullanan tüm öğrencilerin saygılı davranması gerektiği" belirtildi.

Bir veli, kız öğrencilerin artık tuvaletlere gitmediğini belirtti. Courier Mail'e konuşan veli, "Şu anda sınırlı sayıda bulunan tuvaletlerdeki hijyenik çöp kutuları da dahil olmak üzere her yere tuvaletlerini yapan erkekler, aslında kızlar için olan bu kabinleri kullanıyorlar" dedi.

LGBT
Prestijli bir karma okul olan Brisbane Devlet Lisesi, LGBT topluluğu için "kapsayıcılık" sağlamak adına bazı kız tuvaletlerini aniden üniseks olarak değiştirdi. 

Bu durum okuldaki kızlar için oldukça olumsuz bir deneyim oluşturuyor. Veli, "Çeşitliliğe hitap etme ihtiyacı" ile bir sorunları olmadığını, ancak değişiklik yapılmadan önce velilerle istişare edilmediğini de ekledi.

Eğitim Bakanlığı sözcüsü, LGBT topluluğunu kastederek "Çeşitliliğe saygı duymak ve değer vermek için kapsayıcı tesisler sağlamayı taahhüt ettiklerini" söyledi. "Bu dönem özel bir üniseks tuvalet tesisinin hizmete girmesi, isteyen herkesin kullanımına açıktır. Okul, her iki kampüste de ayrı kız ve erkek tuvaletleri sağlamaya devam etmektedir. Hijyenik çöp kutuları okul tuvaletlerinden kaldırılmamıştır," dedi.

Sözcü, okulun "okul tuvaletinin içinde değil yakınında meydana gelen" bir olaydan haberdar olduğunu ve bu olayın Öğrenci Davranış Kuralları doğrultusunda ele alındığını söyledi. "Erkek öğrencilerin kızları tehdit ettiği ya da bu tuvalet tesisindeki klozetlere ve hijyenik çöp kutularına işedikleri yönündeki iddialar asılsızdır. Okul tüm veli şikayetlerini ciddiye almakta ve ortaya çıktıkça bunlarla ilgilenmektedir," dedi.