Avustralya'da bir okul, öğrencilerine 'LGBT' içerikli derste hayvanlarla cinsel ilişki konusunu öğrettikten sonra özür diledi

Avustralya'nın Renmark kentindeki bir lise, 'saygılı ilişkiler' konulu bir sunum sırasında öğrencilere hayvanlarla cinsel ilişkinin öğretilmesi üzerine bir özür yayınladı.
Avustralya'da bir okul, öğrencilerine 'LGBT' içerikli derste hayvanlarla cinsel ilişki konusunu öğrettikten sonra özür diledi


Kaynak: thepublica.com
Erişim tarihi: 08.04.2024

Avustralya'nın Renmark kentindeki bir lise, "saygılı ilişkiler" konulu bir sunum sırasında öğrencilere hayvanlarla cinsel ilişkinin öğretilmesi üzerine bir özür yayınladı. Oturum sırasında eğitimi denetleyecek hiçbir öğretmenin bulunmamasının yanı sıra, konuşmacı öğrencilere bir hayvana cinsel istismarda bulunmanın LGBT topluluğu tarafından kabul edildiğini söyledi.

ABC haber sitesine göre, Güney Avustralya Eğitim Bakanlığı, 12-25 yaş arası Avustralyalılar için kamu tarafından finanse edilen bir ruh sağlığı vakfı olan Headspace Berri tarafından Renmark Lisesi'ndeki dokuzuncu sınıf öğrencilerine cinsel eğitim sunumu yapılmasının ardından bir soruşturma başlattı. Ebeveynlerin, çocuklarının cinsiyet ve cinselliğin açık terimlerle tartışıldığı bir saatlik gözetimsiz sunuma katıldıklarından haberdar olmadıkları bildirildi. Eğitim sırasında LGBTQ+'nın her bir harfinin ne anlama geldiğine dair grafik bir açıklama da yer aldı.

Ayrıca, Headspace Berri'nin talebi üzerine kimliği gizli tutulan sunucu, kendi cinselliği hakkında ve "aynı cinsiyetten insanları idol olarak mı gördüğü yoksa onlarla yakınlaşmak mı istediği konusunda kafası karışık büyümenin" nasıl bir şey olduğu hakkında kişisel anekdotlar da aktardı.

ABC’ye konuşan 14 yaşındaki öğrenci Emelia Wundenbergone, "yaşam deneyimi konuşmacısının" LGBTQ+ isminde yer alan "artı" ifadesinin ne anlama geldiğini açıklayan bir slayta geldiğinde, “hayvanlarla cinsel ilişki” gibi kimsenin bilmediği kelimeleri rastgele söylemeye başladığını ve bunun yasadışı olmasına rağmen queer topluluğu üyelerinin uyguladığı bir şey olduğunu ima ettiğini açıkladı.

Kız öğrenci: "Artının ne anlama geldiğine dair bir slayt vardı ve hayvanlarla cinsel ilişkiye girmek gibi kimsenin bilmediği kelimeleri rastgele söylemeye başladılar," dedi ve birkaç kızın çok rahatsız olduğunu ve tuvaleti kullanmaları gerektiği bahanesiyle sınıfı terk ettiklerini ekledi. "Hepimiz orada oturmuş 'Ne oluyor? Burada ne işimiz var? Neden hayvanların insanlarla ilişkiye girmesini öğreniyoruz?’ diye düşünüyorduk. Gerçekten iğrenç ve rahatsız ediciydi."

Rahatsız edici sunum karşısında veliler, okul müdürü Mat Evans'a mektup göndererek, oturum öncesinde uygun sunum prosedürlerine uyulmadığı için duydukları öfkeyi dile getirdi. Sonuç olarak Evans, okulun hatasını kabul etti ve inceleme sürerken söz konusu sunucunun bölüm okullarından uzaklaştırıldığı konusunda velilere güvence verdi.

LGBT
Avustralya'nın Renmark kentindeki Renmark Lisesi'nde dokuzuncu sınıf öğrencilerine cinsel eğitim sunumu sırasında hayvanlarla cinsel ilişki öğretildi.

"Bu tür bildirimlerle ilgili süreçlerin ve okulumuza katılan üçüncü taraflarla ilgili prosedürlerin yerine getirildiğinden emin olmak için bir iç inceleme yürütüyoruz" diyen Evans: "Bazı öğrencilerin bu içerikten rahatsızlık duyduğunu kabul ediyorum ve velilerden de bir dizi şikâyet geldi. Bu endişelerini doğrudan bana ilettikleri için velilere teşekkür ediyor ve ailelerden özür diliyorum." ifadelerini kullandı.

Olayla ilgili haberler X'te (eski adıyla Twitter) benzer şekilde öfkeye sebep oldu ve birçok kişi sunumun reşit olmayanlar için uygunsuz olduğunu belirtti. "Headspace Avustralya'ya hoş geldiniz. Şaşırdım mı? Hayır." diye yazan psikoterapist ve yazar Tania Marshall, ebeveynleri yüz yüze eğitime alternatif olarak evde eğitimi düşünmeye davet etti. Marshall: "Zehirli solun sizi götürdüğü yer burası: hayvanlarla cinsel ilişki. Saygılı ilişkiler? Hayvanlarla? Headspace tarafından? Bir okulda reşit olmayanlara?" diye ekledi.

Toplumsal cinsiyet eleştirmeni Hazel Appleyard ise habere: "Affedersiniz. Ne?" diye haykırdı. Kadın hakları savunucusu Angela Jones ise: "Devletin çocuk ve ergen ruh sağlığı servisi @headspace_aus'taki bazı hasta ruhlular, liselerdeki 'saygılı ilişkilerin' (Cinsel Eğitim) 14 yaşındaki kız çocuklarına 'LGBTQIA+ topluluğunda canavarlığın kabul edildiğini' detaylı olarak anlatmayı içerdiğini düşünüyor" diye ekledi.

Hem okul hem de Headspace Barri, ABC'nin sunumun içeriğini paylaşma talebini reddetmiş olsa da, ulusal klinik liderliği başkanı Nicola Palfrey, kuruluşun tüm geri bildirimleri çok ciddiye aldığını ve Headspace merkezlerinin sundukları sunumların kanıtlar ve en iyi uygulamalarla uyumlu ve gençler için güvenli ve uygun olmasını sağlamak için nasıl destekleyebileceğini ve yönlendirebileceğini [gözden geçirdiğini] vurguladı. 

FocusOne Sağlık Kurulu Başkanı Ian Gartley ise şunları ekledi: "Headspace Berri'nin Renmark Lisesi'nde yaşanmış deneyimlere sahip bir konuşmacı tarafından gerçekleştirilen sunumun ardından Renmark toplumunun yerel üyeleri tarafından dile getirilen endişelerin farkındayız. Şu anda önceliğimiz, sıkıntı yaşıyor olabilecek gençlerin ve ailelerinin ihtiyaç duydukları desteği almalarını sağlamaktır." Tepkiler üzerine kızların ailelerine, sunumun içeriğinden etkilenenlere duygusal destek sağlamak amacıyla bir sosyal hizmet uzmanıyla danışmanlık hizmeti verilmesini öneren mektuplar da gönderildi.