Avrupa Birliği’nin hazırladığı LGBT bildirgesini imzalamayan İtalya bildiriyi ‘tutarsız’ olarak nitelendirdi

İtalya, LGBT hareketi lehine Avrupa politikalarını teşvik eden bildiriyi imzalamayan dokuz AB ülkesi arasında yer alırken hükümet yetkilileri bildiriyi 'tutarsız' olarak nitelendirdi.
Avrupa Birliği’nin hazırladığı LGBT bildirgesini imzalamayan İtalya bildiriyi ‘tutarsız’ olarak nitelendirdi


Kaynak: euractiv.com
Erişim tarihi: 20.05.2024

İtalya'nın LGBT hareketi lehine Avrupa politikalarını teşvik eden bir bildiriyi imzalamayan dokuz AB ülkesi arasında yer alması LGBT aktivistleri arasında bazı protestolara yol açarken hükümet yetkilileri bildiriyi "tutarsız" olarak nitelendirdi.

Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın yanı sıra İtalya da LGBT yanlısı belgeyi imzalamaktan vazgeçti. Avrupa Birliği’nin hazırladığı bildiri, imzacı devletlere LGBT hareketinin üyelerine yönelik ulusal stratejiler uygulama ve yaklaşan AB parlamento seçimlerinin ardından eşitlikten sorumlu yeni bir AB Komiseri atama taahhüdünde bulunuyordu.

Aile Bakanı Eugenia Roccella, hafta sonu İtalya’nın ulusal gazetelerinden biri olan Il Messaggero'ya verdiği demeçte hükümetin tutumunu ortaya koydu ve belgenin "çok tutarsız" olduğunu ifade etti. Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki Fratelli d'Italia partisine mensup olan Aile Bakanı Roccella: "Belgede savunulan 'kim olmak istiyorsan o ol' özgürlüğü ideolojik bir kısıtlama ve gerçekliğin inkârıdır çünkü bedenin ve cinsel bağlılığın gerçekliği değiştirilemez." dedi.

LGBT
Cinsiyet ikiliğini savunan Aile Bakanı Eugenia Roccella, AB tarafından hazırlanan LGBT bildirgesini tutarsız olarak nitelendirdi.

"Bence cinsiyet ikiliği denilen şey geçerli olmaya devam etmeli: Yalnızca kadınlar ve erkekler vardır. Bizler ebeveynliğin ve insanlığın devamlılığının dayandığı antropolojiyi korumak istiyoruz çünkü kadınları ve erkekleri ortadan kaldırırsanız, ebeveynlik de değişir ve artık çocuk sahibi olunmazsa buna şaşırmamalısınız" diye ekledi. Bakan, İtalya hükümetinin temel insan paradigmasının değiştirilmesine yönelik çabaları reddettiğini söyleyedi ve sözlerini şöyle tamamladı: "Onlar sadece biyolojiyi değil, kadın ve erkek arasındaki cinsiyet farkına dayanan bedeni de inkâr etmeye çalışıyorlar."