Arjantin Devlet Başkanı Milei resmi belgelerde “cinsiyet kapsayıcı” dil kullanımını yasakladı

Başkanlık sözcüsü Manuel Adorni günlük basın toplantısında, derhal yürürlüğe girecek olan bu yasağın 'kapsayıcı dil kullanımını ve ulusal kamu yönetiminde toplumsal cinsiyet ideolojisiyle ilgili her şeyi' yasaklayacağını söyledi.
Arjantin Devlet Başkanı Milei resmi belgelerde “cinsiyet kapsayıcı” dil kullanımını yasakladı


Kaynak: edition.cnn.com
Erişim tarihi: 29.02.2024

Başkanlık sözcüsü Manuel Adorni yaptığı açıklamada, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin tüm resmi belgelerde ve kamu yönetiminde cinsiyete yönelik “kapsayıcı” dil kullanımını yasakladığını ve Başkanın sosyal açıdan muhafazakar gündemi uygulamaya devam ettiğini söyledi.

Başkanlık sözcüsü Manuel Adorni günlük basın toplantısında, derhal yürürlüğe girecek olan bu yasağın "kapsayıcı dil kullanımını ve ulusal kamu yönetiminde toplumsal cinsiyet ideolojisiyle ilgili her şeyi" yasaklayacağını söyledi.

İspanyolca, çoğu isme eril "o" veya dişil "a" sesinin verildiği cinsiyet tanımlı bir dildir. Ancak İspanyolca konuşulan ülkelerde, kapsayıcı bir dil oluşturmak amacıyla, "o" ve "a" harflerini kullanmak yerine cinsiyetsiz isimler oluşturmak üzere "x", "e" veya "@" kullanmaya yönelik bir baskı oluşturuldu. Örneğin, eril "Latino" veya dişil "Latina" yerine cinsiyet ayrımı gözetmeyen "Latinx" terimi kullanılmaya başlandı.

“Bundan böyle 'e' harfini, '@' işaretini, 'x' harfini kullanmak mümkün olmayacak" diyen Adorni, insanların kamu yönetimi belgelerinde gereksiz yere dişil ifade kullanımından kaçınmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Adorni, kapsayıcı dil kullanımının toplumun tüm demografik kesimlerini kapsadığı iddiasını reddederek, "tüm kesimleri kapsayan dil bizim kullandığımız dildir; Kastilya dilidir, İspanyolcadır" dedi.

Toplumsal cinsiyet
Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei resmi belgelerde “cinsiyet kapsayıcı” dil kullanımını yasakladı.

Ayrıca Adorni, cinsiyet ideolojisinin siyasi bir araç olarak kullanıldığını söyledi. Bu açıklama, ülkenin savunma bakanlığı tarafından alınan bir kararla orduda cinsiyet ideolojisini temsil eden dilin yasaklanmasının ardından geldi.

Cinsiyet ayrımı gözetmeyen dil tartışması, Başkan Milei'nin LGBT hareketine karşı çıkan sosyal muhafazakar kesim arasında öne çıkan bir konu olan "cinsiyet ideolojisine" karşı çıkmasıyla birlikte, Amerika'daki kültür savaşlarında bir paratoner haline geldi.

Söz konusu değişiklik, Arjantin'in kimlik belgelerinde yer alan "cinsiyet" bölümünde farklı bir seçeneğe izin veren ilk Latin Amerika ülkesi olmasının ardından geldi. 2021 yılında, eski Devlet Başkanı Alberto Fernández hükümeti, düzenlenmiş Ulusal Kimlik Belgesi (DNI) ve pasaportlarda nonbinary (iki cinsiyeti de reddeden) kişiler için cinsiyet alanına "x" terminolojisini yerleştiren yeni bir Ulusal Kimlik Belgesi oluşturulduğunu duyurmuştu. 

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei ise, geçen yıl iktidara geldiğinden bu yana muhafazakar kültür savaşı konularını takip ediyor. Milei hükümeti, geçtiğimiz haftalarda ayrımcılıkla mücadele kurumunun kapatılacağını ve işlevlerinin Adalet Bakanlığı tarafından üstlenileceğini açıklamıştı.