Araştırmaya göre elit kadın sporcuların çoğunluğu biyolojik cinsiyete göre sınıflandırılmayı tercih ediyor

Yeni bir araştırmaya göre, elit ve dünya standartlarında yarışan kadın sporcuların çoğunluğu, sporun “cinsiyet kimlikleri” yerine rakiplerinin biyolojik cinsiyetlerine göre kategorize edilmesini tercih ediyor.
Araştırmaya göre elit kadın sporcuların çoğunluğu biyolojik cinsiyete göre sınıflandırılmayı tercih ediyor


Kaynak: nypost.com
Erişim tarihi: 18.04.2024

Yeni bir araştırmaya göre, elit ve dünya standartlarında yarışan kadın sporcuların çoğunluğu, sporun “cinsiyet kimlikleri” yerine rakiplerinin esas cinsiyetlerine (biyolojik cinsiyet) göre kategorize edilmesini tercih ediyor. Journal of Sports Sciences dergisinde 16 Nisan'da yayınlanan raporda, kadın kategorisinde yarışmaya uygun ulusal, elit ve dünya standartlarında 175 sporcuya transseksüellerin kadın kategorisine dahil edilmesi ve bu kategoride yarışmaya uygun kabul edilmesi hakkında bir anket yapıldı. Araştırmada, "Sporcuların çoğu (%58) biyolojik cinsiyet kategorizasyonunu destekliyor ve hassas sporlar dışında transların kadın kategorisinde yarışmasının adil olmadığını düşünüyor" ifadeleri kullanıldı. Söz konusu araştırmada, sporlar üç kategoriye ayrıldı: okçuluk gibi hassas sporlar, 100 metre kısa mesafe koşusu gibi büyük ölçüde fiziksel kapasiteye dayanan sporlar ve rugby birliği gibi temas sporları. 

Araştırmanın sonucuna göre kadın sporcular, bedene veya “cinsiyet kimliğine” dayalı rekabet yaratılmasına karşı çıkıyor. Sporcuların çoğunluğu “cinsiyet kimliğine”, vücut ölçülerine (kütle ve boy) veya 2015 Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kılavuzuna (testosteron serumuna odaklanan) dayalı kategorilerin kabul edilebilir olduğuna inanmıyor. Kadın sporcular trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin, erkekler arasında yarışmasının adil olduğunu düşünürken, olimpik sporcular temas sporlarında ve fiziksel kapasiteye dayalı sporlarda bunun adil olmadığını düşünüyor.

Araştırmanın yazarları, elde ettikleri sonuçların spor yönetim organlarının modern rekabet fırtınasında yollarını bulmalarına yardımcı olabileceğine inanıyor. Çalışmada: "Bu çalışma, sporun yönetim organları için kural ve prosedürlerin oluşturulmasında önemli bir kaynak olabilir." ifadelerine yer veriliyor. Çalışma, mevcut olimpik sporcular ile olimpik tanınan sporcular, elit sporcular ile dünya standartlarında sporcular ve mevcut sporcular ile emekli olimpik sporcular arasındaki görüşleri karşılaştırıyor.

Trans sporcu
Elit ve dünya standartlarında yarışan kadın sporcuların çoğunluğu, sporun “cinsiyet kimlikleri” yerine rakiplerinin biyolojik cinsiyetlerine göre kategorize edilmesini tercih ediyor.

Katılımcılar arasında 26 Dünya şampiyonu, 22 Olimpiyatçı (iki altın, iki gümüş ve üç bronz madalya sahibi dahil) ve altı Paralimpik sporcu yer alıyor. Hem mevcut hem de emekli olan en üst düzey sporcuların listesi farklı Batı ülkelerinden geliyor ve ABD %36 ile en yüksek orana sahip olurken onu İngiltere (%17), Kanada (%15) ve Finlandiya (%10) izliyor. 

Geçtiğimiz hafta bir trans lise sporcusu Oregon'da düzenlenen Sherwood Need for Speed Classic'te Kızlar 200 Metre yarışında kolay bir zafer elde etti. McDaniel Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Aayden Gallagher 25.49 koşarken, rakipleri bitiş çizgisini 31 saniye civarında geçti. Gallagher finalde kazanan Aster Jones'a yenilerek ikinci oldu.

Kadın Profesyonel Golfçüler Birliği’ne (WPGA) katılmayı amaçlayan transseksüel bir golfçü olan Hailey Davidson ise yöneticilerin tüm yarışmacıların "esas cinsiyetinin kadın" olmasını gerektiren bir kural getirmesinin ardından kısa bir süre önce profesyonel kadın turundan çıkarıldı. 

Ulusal Üniversitelerarası Atletizm Birliği (NAIA) de bu ayın başlarında transseksüel sporcuların kadın sporlarında yarışmasını yasakladığını duyurdu. Kurumun kararla ilişkin duyurusunda, "Sadece biyolojik cinsiyeti kadın olan NAIA sporcuları NAIA sponsorluğundaki kadın sporlarına katılabilir" denildi. 

Üniversite atletizminin en büyük yönetim organı olan NCAA ise, geçtiğimiz yıllarda Pennsylvania Üniversitesi yüzücüsü Lia Thomas'ın NCAA Division 1'de kadın kategorisinde şampiyonluk kazanan ilk trans sporcu olmasına izin verdiği için ciddi bir muhalefetle karşılaşmıştı. 

Long Island'da Nassau İlçe Yöneticisi Bruce Blakeman da, trans sporcuların ilçedeki 100 atletizm tesisinde kızlara karşı yarışmasını yasaklayan bir yasa çıkardı. Yasak, Mart ayında yasağın duyurulduğu bir basın toplantısında Blakeman'ın yanında yer alan eski Olimpiyat şampiyonu Caitlyn Jenner tarafından da desteklendi. Dünyanın tartışmasız en ünlü trans figürlerinden biri olan Jenner, "rekabetin bütünlüğünü korumak" amacıyla esas cinsiyeti erkek olan transların kadın sporlarında yarışmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.