Araç paylaşım uygulaması Lyft, yeni 'Kadın+' güvenlik özelliğini tanıtmak için bir transla iş birliği yapıyor

Araç paylaşım uygulaması Lyft tarafından trans kadın olduğunu öne süren bir erkek Lyft sürücüsüne 'Kadın+' özelliğini tanıtması için ücretli ortaklık verilmesi tepkilere yol açtı.
Araç paylaşım uygulaması Lyft, yeni 'Kadın+' güvenlik özelliğini tanıtmak için bir transla iş birliği yapıyor


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 11.03.2024

Trans kadın olduğunu öne süren bir erkek Lyft sürücüsüne, sosyal medyada “Women+ Connect” (Kadın+ Bağlantı) özelliğini tanıtması için ücretli ortaklık verildi. Araç paylaşım uygulaması Lyft tarafından Amerika genelinde başlatılan bu özellik, kadın yolcuların kadın bir sürücü seçmelerine olanak tanıyarak, onlara yolculuk sırasında kendilerini güvende hissetmelerini sağlamayı amaçlıyordu.

Lyft, özelliğin kullanıma sunulmasının ardından web sitesinde yaptığı basın açıklamasında: "Kadınların ve nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) sürücülerin daha sık birlikte yolculuk etmelerini sağlayan ve çok talep edilen bir özellik olan ‘Kadın+ Bağlantı’ artık ülke çapında kullanıma sunuldu." dedi.

Bu özellik geçtiğimiz Eylül ayında ilk kez tanıtıldığında, birçok kişi erkeklerin trans veya non-binary olduklarını söyleyerek Kadın+ Bağlantı’da yolcu ya da sürücü olmalarına izin verilmesinin uygulamanın amacına ters düştüğünü ve kadınların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmadığını belirtmişti.

Bir kullanıcı, şirkete: "Dışarıdan bakıldığında bunun harika bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Ama şimdi erkeklere sadece nonbinary olduklarını söyleyerek bir kadın sürücü/yolcu talep etme seçeneği verdiğinizin farkında mısınız? Harika bir fikir, ancak ideolojinizin mantıklı düşünmenin önüne geçmesine izin verdiğinizde tam tersi bir etki yaratıyor" diyerek yanıt verdi.

Başka bir kullanıcı ise: "Lyft buna Kadın+ diyor çünkü kadın yüzlü erkekleri de içeriyor. Hey @lyft, otojinefili (bazı erkeklerin, kendilerini kadın olarak hayal ettiği ve kadınsı bir şekilde giyinerek veya davranarak bu durumdan haz aldıkları bir cinsel saplantı türü) olan erkeklerin olmayanlara göre daha fazla cinsel suç işlediğini biliyor musun? Gerçek kadınları ne kadar kıskandıklarını ve onlardan nefret ettiklerini biliyor musun? Bu durum kadınları daha az değil, daha fazla risk altına sokuyor. İğrenç." şeklinde yorumda bulundu.

Başlangıçta pek çok kişi, bu özelliğin erkeklere kadın yolcuları alabilmek için cinsiyet değiştirdiğini iddia ederek uygulamayı kötüye kullanma fırsatı verdiğini düşünürken, Lyft şimdi bu ihtimalin istenmeyen bir sonuç olmadığını aksine teşvik ettikleri bir şey olduğunu açıkça ortaya koydu.

Araç paylaşım uygulaması, söz konusu özelliği tanıtmak için trans kadın olduğunu iddia eden erkek TikToker Davie Felton ile ücretli bir ortaklık kurdu. Felton'ın 900.000 TikTok takipçisi var ve özellikle toplumsal cinsiyet ideolojisi hakkında içerikler üretiyor. Trans kadın olarak yaşamaya ilk kez Ağustos 2023'te başladığını söyleyen Felton, 6 yılı aşkın bir süre Lyft'te şoförlük yaptığını iddia ediyor. 

Trans kadın
Lyft uygulamasının trans kadın Davie Felton'a "Kadın+" özelliğini tanıtması için ücretli ortaklık vermesi tepkilere yol açtı.

Felton, TikTok hesabında yayınlanan tanıtım videosunda ise "kadın ve nonbinary" yolcularla eşleşmek için “Kadın+ Bağlantı” özelliğini ne kadar kolay açabildiğini gösteriyor. Videoda: "Çok heyecanlıyım, bu özellik kadınlar ve nonbinary kişiler için sürüş deneyimi üzerinde daha fazla kontrol sunuyor." ifadelerini kullanıyor.

Söz konusu TikTok videosu, @LeftismForU adlı kullanıcı tarafından X'te yeniden paylaşıldı ve kadın kullanıcılar arasında hemen öfkeye yol açtı. Bir kadın kullanıcı: "Bu parafilik erkekler, kadınların ve çocukların güvenliği için önemli bir risk oluşturuyor. Kadınları ve çocukları tehlikeye attığı için @lyft'e yazıklar olsun. Artık onların hizmetlerini kullanmayacağım." diyerek videoya tepki gösterdi. Bir başkası: "Bir kadın olarak bu kullanmak isteyeceğim son özellik. Otojinefillerin tercih edeceği bir seçeneği seçmektense normal bir erkeği tercih ederim." dedi.

Felton kadın olduğunu iddia etmeden önceki hayatında uzun beyaz bir sakala sahipti ve 2008'den 2022'ye kadar bir mağazada Noel baba olarak çalışarak küçük çocuklara isimlerini ve zamirlerini soruyordu. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Trans veya nonbinary olduğunu iddia eden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyet belli etmeyen zamirlerin kullanılmasını talep eder.) 

Felton, Noel baba görevi için sakalını uzattığını itiraf etti ancak kadın olduğunu iddia etmeye başlamasıyla birlikte Santa Claus adlı Noel Baba karakterini de "Sandra" Claus olarak değiştirdi. Felton, YouTube hesabında yayınladığı bir videoda bu konuyla ilgili olarak: "Noel Baba'ya, çocuklara gerçekten önemli olan soruları sorması için güvenli bir alan sağladığınız için teşekkür ederim" dedi.

Felton, X hesabında ise transseksüel ideolojiyi eleştiren kadınlara yönelik öfkesini sıkça dile getirdi. Ayrıca kadınların tek cinsiyetli alanlar istemesiyle ilgili endişeleriyle de alay etti. Kadın tuvaletlerinde selfie'ler paylaştı ve yasalara aldırmaksızın kadınların alanlarını kullanmaya devam edeceğini söyledi.

Yolculuk paylaşım uygulamalarında yalnızca kadınlara özel bir özelliğe duyulan ihtiyaç, hem kadın sürücülerin hem de kadın yolcuların karşılaştığı cinsel taciz ve saldırıların yaygınlığı nedeniyle ortaya çıkmıştı. Araç paylaşım uygulaması Lyft, 2017'den 2019'a kadar toplam 4.158 cinsel saldırı vakası rapor etti. Ancak Lyft, “Kadın+ Bağlantı” özelliği için hazırladığı tanıtım materyalinde, güvenlik yönüne daha az odaklanmış ve bu özelliği kadınların ve kadın olduğunu iddia eden erkeklerin arkadaş edinme ve bağ kurmaları için bir yol olarak sunmuştur.

Lyft'in kendi TikTok'unda yayınlanan ilk reklamlarından birinde ise, kadın bir sürücünün biri trans olan iki yolcuyu aldığını ve sürücünün milkshake içmeye götürmeden önce bu yolcular için terapist gibi davrandığını gösterilmişti. O dönemde reklama tepki gösteren bir kadın ise X'te şunları söylemişti: "Bu noktada kadınların hayatlarıyla oynuyorlar çünkü kadınlar hem Lyft hem de Uber sürücüleri tarafından saldırıya uğradı. Ürkütücü erkek sürücülerin olduğu birkaç Uber'e bindim. Sapıklar, nonbinary olduklarını söylemekte tereddüt etmeyeceklerdir. Geceleri isteyeceğiniz son şey sizi bir erkeğin almasıdır."