Amerikalılar, LGBT temalı Noel ürünlerinden dolayı Target’a tepki gösteriyor

Amerika'nın popüler mağaza zinciri Target Corp., tüketicilerini LGBT temalı ürünleriyle rahatsız etmenin sonucu olarak büyük bir boykotla karşı karşıya kalmak üzere.
Amerikalılar, LGBT temalı Noel ürünlerinden dolayı Target’a tepki gösteriyor

 

Erişim tarihi: 15.12.2023

Kaynak:dailysignal.com

 

"Sünger Bob Kare Pantolon" çizgi dizisinin bir bölümünde, daha önce dayak yemiş bir kişinin etrafının öfkeli kasaba halkı tarafından tekrar sarıldığı popüler komik bir sahne vardır. Öfkeli kalabalık yaklaşırken, saldırganlardan biri yumruğunu sallar ve "Sana bu dersi daha kaç kez vermemiz gerekiyor, ihtiyar?" diye bağırır.

Amerika'nın popüler mağaza zinciri Target Corp., tüketicilerini "Pride (Onur)" ürünleriyle rahatsız etmenin sonucu olarak büyük bir ders almak üzere olabilir. Noel sezonu hızla yaklaşırken, Target Amerikalılar için özel bir hediye hazırladı: LGBT temalı Noel.

Washington Examiner'ın haberine göre, müşteriler bu sezon Target raflarında "eşcinsel Noel Babalar ve LGBT temalı fındıkkıranlar" görecekler.

"Kıdemli LGBT Segmentasyon Stratejisti ve Onur Lideri" Erik Thompson, bir Instagram paylaşımında Target'a katılacağını duyurmuş, daha sonra bu paylaşımı silmişti. Söz konusu gönderisinde Thompson, Target'ın reşit olmayanlara pazarlanan LGBT temalı korkutucu ürünler satmasının ardından yaz aylarında yaşanan tüketici boykotunu kınamıştı.

Hatırlamak gerekir ki Bud Light markasının transgender aktivist Dylan Mulvaney ile ortaklık yapmasına karşı muhafazakarların tepkisi, şirkete en az 15.7 milyar dolarlık bir zarar getirmişti. Satışların toparlanmaması üzerine şirketin baş pazarlama sorumlusu Benoit Garbe görevden alınmıştı.

Target, benzer şekilde, mağazalarda %5.4 ve çevrimiçi satışlarda %10.5'lik bir düşüşle neredeyse 14 milyar dolarlık stok kaybına uğradı. Target'ın CFO'su kayıpları "Pride koleksiyonumuza tepkinin bir sonucu" olarak niteledi.

Walt Disney Co.'nun LGBT stratejileri de benzer tepkilerle karşılandı. Aboneliklerde düşüş, parklara olan ilgisizlik ve film yayınlarının gişe beklentilerini karşılamamasıyla birlikte Disney'in "The Little Mermaid" ve Disney'e ait Marvel'in "The Marvels" filmlerinin her biri megakuruluş için yüz milyonlarca dolar kayıpla sonuçlandı.

Amerika'nın popüler mağaza zinciri Target, LGBT temalı Noel ürünlerinden dolayı boykotla karşı karşıya kalmak üzere.

Eylül ayında Disney CEO'su Bob Iger, yatırımcılara Disney'in önceki politik duruşunun "gürültüsünü susturmaya" çalışacağını söyledi.

Şirketlerin siyasi duruşlarını ve liberal propaganda çabalarını bırakmaları için mükemmel bir zaman olduğuna dair göstergelere rağmen, Target yine bunlardan ders almamış gibi görünüyor.

Senatör Tom Cotton, bu durumu seçmenlerine karşı bir hakaret olarak nitelendiriyor ve yasama sonuçları konusunda uyarıyor. Cotton, “Target gibi, muhafazakarlara hakaret eden şirketler Capitol Hill'de Cumhuriyetçilerden yardım istediğinde tepkimiz şu olacak: 'Üzgünüz ama size iyi şanslar.”

Fiziksel mağazaların online perakendecilerin giderek daha tehditkar rekabetiyle karşı karşıya kaldığı bir pazarda Target, tatil sezonunda böyle bir risk alamaz. Bu tür kışkırtıcı saçmalıklara verilecek cevap basittir: Özür dileyin ve yaptığınız işe geri dönün.

Bir Alman silah üreticisi olan Heckler & Koch, daha önce sosyal medya platformunu H&K hayranlarına cinsiyetçilik dersi vermek için kullanmaya başlayan bir sosyal medya yöneticisini işe almıştı. Twitchy'de yayınlanan bir makalenin ardından tepkiler artmaya başladı ve boykotlar ciddileşti. Heckler & Koch daha sonra sosyal medya yöneticisini kovdu ve X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir açıklama yayınladı: "H&K kimlik siyaseti yapmaz. Bu politika ihlal edildi, bu yüzden değişiklikler yapıldı." O yazıdan beri H&K satışları arttı. Boykot yok, satışlarda düşüş yok, sorun yok.

Eğer Target mutlu bir Noel ve mutlu bir yeni yıl istiyorsa, milyonlarca Amerikalıyı yoran “cinsel kimlik” politikalarına son vermesi yeterli. Noel Baba'nın cinsel hayatını ya da fındıkkıranın hangi cinsiyete büründüğünü duymamıza gerek yok.

Bir tüketicinin X'te yazdığı gibi: "Bu yapılan çok sinir bozucu, sadece alışveriş yapmak istiyorum."