Amerika’nın Wyoming eyaleti, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarını ve ergenlik engelleyicileri yasakladı

Cumhuriyetçi Vali Mark Gordon'un deneysel cinsiyet değiştirme uygulamalarını hedef alan yasayı imzalamasıyla birlikte Wyoming eyaleti, çocuklarda cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasaklayan 24. eyalet oldu.
Amerika’nın Wyoming eyaleti, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarını ve ergenlik engelleyicileri yasakladı


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 26.03.2024

Amerika’nın Wyoming eyaleti, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarını ve ergenlik engelleyicileri yasakladı. Cumhuriyetçi Vali Mark Gordon'un Cuma günü hayat değiştiren deneysel uygulamayı hedef alan yasayı imzalamasıyla birlikte Wyoming eyaleti, çocuklarda cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasaklayan 24. eyalet oldu.

Eyalet meclisi ve senatosundan ezici bir çoğunlukla geçen Senato Dosyası 99, "doktorların çocuklara cinsiyet değiştirme ile ilgili prosedürler uygulamasını" yasaklıyor.

Wyo4News'in haberine göre Gordon tasarıyı imzaladı ve çocukları zararlı cinsiyet değiştirme prosedürlerinden korumayı desteklediğini söylerken, hükümetin ailelerin kişisel işlerine karışmasından endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

"SF99'u imzaladım çünkü bu tasarının çocuklar için içerdiği korumaları destekliyorum. Bununla birlikte, hükümetin ailelerin kişisel işlerine karıştığına inanıyorum." diyen Gordon, basın açıklamasında şunları söyledi: "Yasama organımızın ebeveyn haklarına ilişkin niyetlerini sıralaması gerekiyor. Bu tasarı bazı yerlerde hükümetin ayrıcalıklarını ortaya koyarken, bazı yerlerde de ebeveyn haklarını destekliyor."

Tasarı, "çocuğun ebeveyninin veya vasisinin rızasıyla gerçekleştirilen ve tıbbi olarak doğrulanabilir genetik cinsiyet gelişimi bozukluğu ile doğan bir çocuk için yapılan prosedürler veya tedaviler" ile "çocuğun ebeveyninin veya vasisinin rızasıyla gerçekleştirilen ve tıbbi olarak doğrulanabilir merkezi erken ergenliği olan bir çocuk için yapılan herhangi bir prosedür veya tedavi" için istisnalar içeriyor.

Cinsiyet değişimi
Amerika’nın Wyoming eyaleti, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarını ve ergenlik engelleyicileri yasakladı.

Wyo4News'e göre, Gordon çocuklar üzerinde cinsiyet değiştirme prosedürlerini yasaklayan tasarıyı kabul ederken, vali Wyoming'deki kürtaj kliniklerini düzenleyecek olan yasayı veto etti ve tasarının yasal zorluklara karşı savunmasız olacağını savundu.

2022'den itibaren hastanelerin bu prosedürleri uyguladığına dair daha fazla rapor ortaya çıkmaya başladıkça Cumhuriyetçilerin liderliğindeki eyaletler, reşit olmayanlarda cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasaklamaya başladı. Eylül 2022'de Daily Wire haber bülteni sunucusu Matt Walsh, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nin (VUMC) çocuklar üzerindeki cinsiyet değiştirme ameliyatlarıyla ilgili şok edici ayrıntıları ortaya çıkarmıştı. VUMC Transseksüel Sağlığı Kliniğinden Dr. Shayne Sebold Taylor, bir Medicine Grand Rounds (Büyük Tıp Toplantıları) konferansında "Bu çok para demek. Bu ameliyatlar çok para kazandırıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Walsh'un VUMC ile ilgili ifşalarının ardından Tennessee, Mississippi, Alabama, Florida ve Teksas eyaletlerinin de aralarında bulunduğu pek çok bölge çocukları cinsiyet değiştirme ameliyatlarından ve karşı cinsiyet hormon ilaçlarından koruyan yasa tasarılarını kabul etti. Ancak Montana ve Idaho eyaletlerinde yargıçlar cinsiyet değiştirme ameliyatlarına ilişkin yasakları geçici olarak bloke etti ve bir federal yargıç da Arkansas eyaletinin bu prosedürlere ilişkin yasağını "anayasaya aykırı" bularak iptal etti.