Amerika’nın Missouri Eyaleti, çocuklar üzerinde cinsiyet değiştirme uygulamaları yürüten Planlı Ebeveynlik kuruluşunu soruşturmaya başladı.

Missouri mahkemeleri, Planlı Ebeveynlik St. Louis şubesinin reşit olmayan çocuklara uyguladığı cinsiyet değiştirme prosedürlerine ilişkin tüm belgeleri teslim etmesini emretti.
Amerika’nın Missouri Eyaleti, çocuklar üzerinde cinsiyet değiştirme uygulamaları yürüten Planlı Ebeveynlik kuruluşunu soruşturmaya başladı.


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 15.04.2024

Missouri mahkemeleri, nüfus planlaması, doğum kontrolü ve cinsiyet değişimi ile ilgilenen, LGBT aktivizmi güden kuruluş Planlı Ebeveynlik (Planned Parenthood) St. Louis şubesinin reşit olmayanları "cinsiyet değiştirme" prosedürlerine tabi tutmasına ilişkin belgeleri teslim etmesini emretti. Missouri 22. Yargı Dairesi Mahkemesi, başsavcılığın Sağlık Sigortası Taşınabilirlik Hesap Verebilirlik Yasası (HIPAA) kapsamında federal olarak korunan belgeleri alma hakkı olmamasına rağmen, geniş soruşturma yetkilerine sahip olduğunu ve bu nedenle Planlı Ebeveynlik St. Louis şubesinin, HIPAA tarafından korunmayan tüm belgeleri vermesi gerektiğine karar verdi.

Missouri Başsavcısı Andrew Bailey yaptığı açıklamada: “Ofisimiz bu gizli klinik ağının çocukları, çoğu zaman ebeveynlerinin rızası olmadan, ergenlik engelleyicilere ve geri dönüşü olmayan cinsiyet değiştirme ameliyatlarına nasıl maruz bıraktığını ortaya çıkaracaktır. Missouri'nin çocuklar için ülkedeki en güvenli eyalet olmasını sağlamaktan daha önemli bir mücadele yoktur. Bu soruşturmalarda taş üstünde taş bırakılmayacaktır." dedi.

Planlı Ebeveynlik ülkenin en büyük kürtaj zinciri olarak bilinse de, bu dava aynı zamanda LGBT hareketiyle de derinden ilgili olduğunu vurguluyor. Kuruluş kendisini östrojen, anti-androjen, testosteron ve ergenlik engelleyiciler de dahil olmak üzere "transseksüel/nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) hormon tedavisi almak için güvenli ve misafirperver bir yer" olarak tanıtıyor. Kuruluşun cinsiyet değiştirme sektörüne doğru genişlemesi ise 2021 yılından bu yana önemli ölçüde arttı.

Cinsiyet değiştirme
Missouri Başsavcısı Andrew Bailey uzun süredir reşit olmayan çocuklara yönelik "cinsiyet değiştirme" endüstrisiyle mücadele ediyor.

Geçtiğimiz yıl, New Jersey'deki bir Planlı Ebeveynlik merkezinin, otizm spektrum bozukluğu olan bir gence, yarım saatten kısa süren bir görüşmenin ardından ebeveynlerinin bilgisi ve rızası olmadan östrojen sağladığı bildirilmişti. Önemli sayıda kanıt, cinsiyet disforisini (cinsiyet hoşnutsuzluğunu) "onaylamanın", özellikle de kendilerine dayatılan kararların uzun vadeli sonuçlarını düşünecek zihinsel gelişim, duygusal olgunluk ve yaşam deneyiminden yoksun olan çocuklara yapıldığında ciddi zararlar taşıdığını gösteriyor. Araştırmalar, cinsiyet disforisi yaşayan çocukların %80'inden fazlasının ergenliğin sonlarına doğru bunu kendiliğinden atlattığını ortaya koyarken, disforiyi pekiştirmek sorunları çözüme kavuşturamamanın ötesinde yanılsamayı sürdürerek ve gerçek nedenleri ihmal ederek zihinsel çatışmayı daha da kötüleştirebiliyor.

Yine de bu tür "hizmetler", Dr. Shayne Sebold Taylor'ın göğüs rekonstrüksiyonu (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) için hasta başına 40.000 dolar ve vajinoplasti için 20.000 dolardan fazla olmak üzere bu ameliyatların çok para kazandırdığını açıkça söylediği Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi Transseksüel Sağlık Kliniği hakkındaki 2022 tarihli bir ifşaatta gösterildiği gibi oldukça kazançlı.

Missouri Başsavcısı Andrew Bailey uzun süredir reşit olmayanlara yönelik "cinsiyet değiştirme" endüstrisiyle mücadele ediyor. Kendisi geçen yıl, eyaletin kalan son sağlık merkezlerinden biri olan Southampton Community Healthcare'i, Ergenleri Deneyden Kurtarma (SAFE) Yasasını ihlal ederek reşit olmayanlarda cinsiyet değiştirme prosedürlerini uygulamaya devam ettiği için dava etmişti.