Amerika'nın Maryland eyaletinde, transseksüellerin kadın sporlarına katılımını engelleyen bir yasa tasarısı hazırlandı

'Kız Sporlarında Adalet Yasası' olarak adlandırılan yasa tasarısı, esas cinsiyeti erkek olan transların kadın sporlarına katılımını sona erdirmeyi hedefliyor
Amerika'nın Maryland eyaletinde, transseksüellerin kadın sporlarına katılımını engelleyen bir yasa tasarısı hazırlandı


Kaynak: fox28savannah.com
Erişim tarihi: 05.02.2024

Amerika’da, Maryland GOP milletvekillerinden oluşan bir koalisyon, devlet okullarının atletizm takımlarını esas cinsiyete (biyolojik cinsiyete) göre ayırmasını gerektirecek bir yasa tasarısını destekliyor.

"Kız Sporlarında Adalet Yasası" olarak adlandırılan teklif, yasa ihlallerini okul çalışanlarına bildiren öğrenciler için de koruma sağlayacak. Okullar da benzer şekilde, yasaya karşı çıkan kamu kurum ve kuruluşlarının cezalandırmasından korunacak. 

Tasarı kabul edilirse, üniversite spor takımlarını etkilemeyecek. Tasarının etkileri, lise gençlik takımları ve yıldız takımların yanı sıra okul içi takımlarla sınırlı olacak. Bununla birlikte, önerilen yasa tasarısı, devlet okullarına karşı rekabet eden özel okulların esas cinsiyeti erkek olan transseksüel kadınları kız spor takımlarından uzak tutmasını da gerektirecek.

Teklifin Maryland'de yasaya dönüşme şansı ise çok az. Tasarının yasalaşması için imzası gereken Vali Wes Moore, transseksüel "haklarına" ve transseksüelliğin kutlanmasına destek veren biri. Kendisi geçen yıl, Maryland'de 31 Mart'ı "Uluslararası Transseksüel Görünürlük Günü" ilan eden bir bildiri imzaladı.

Vali Moore, ayrıca geçen yıl translar için "tıbbi olarak gerekli" olduğu iddia edilen cinsiyet değiştirme prosedürlerini kapsayan bir yasa tasarısını imzaladı. Hormon tedavisi ve ergenlik engelleyicileri içeren bu prosedürler, kız sporlarında esas cinsiyeti erkek olan yarışmacıların, kadınlara karşı güvenli ve adil bir şekilde rekabet edip edemeyeceği tartışmalarının merkezinde yer alıyor.

Maryland Cumhuriyetçilerinin bu hamlesi, transların kız sporlarına katılımı konusunda uzun süredir devam eden ulusal tartışmaların ortasında geldi. Oregon'da bir lise tenis koçu geçen hafta bu konu nedeniyle istifa ettiğini duyurmuş ve sosyal medyada "erkeklerin kızlarla tenis oynaması nedeniyle dün gece istifa etmek zorunda kaldığı bir noktaya ulaştığını" söylemişti.

Connecticut eyaletinde bir mahkeme, geçtiğimiz ay dört kadın tarafından kız sporlarında transseksüellerin yarışması konusunda, eyaletin okullar arası atletizm birliğine karşı açılan davada lehte karar verdi. Mahkeme, dört kadının lise yarışmalarını esas cinsiyeti erkek olan transseksüel kadınlara kaptırdıktan sonra Connecticut Okullar Arası Atletizm Konferansı'na dava açma hakkına sahip olduğuna karar verdi. Davacı Chelsea Mitchell, 2021’de Full Measure'a verdiği demeçte: "Ben ve diğer kız yarışmacılar için [transseksüel kadınlara] karşı yarışmak çok adaletsizdi. Ben şahsen bu yüzden dört eyalet şampiyonluğunu, tüm New England ödüllerini ve sayısız başka fırsatı kaybettim." dedi.