Amerika’nın Maine eyaletinde “toplumsal cinsiyet” yasalarına ilişkin tartışmalar alevleniyor

ABD'nin Maine eyaletinde 'cinsiyet değiştirme hizmetlerine' ilişkin yeni yasal değişiklikler, cinsiyet konusundaki görüş ayrılıklarını derinleştiriyor.
Amerika’nın Maine eyaletinde “toplumsal cinsiyet” yasalarına ilişkin tartışmalar alevleniyor

 

Kaynak: nationalreview.com
Erişim tarihi: 13.03.2024
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2024

Eyalet yasa koyucuları, cinsiyet konusunda geleneksel görüşlere sahip ebeveynleri, kafası karışık çocuklarının velayetinden mahrum bırakma çabalarından vazgeçmiş değiller. Mart başında, Maine ilericileri ebeveyn haklarını kısıtlamayı tekrar denediler.

Maine yasalarına göre, yasa koyucular "konsept taslaklar" adı verilen ve daha sonra yedek değişikliklerle doldurulan belirsiz başlıklara sahip kabuk tasarılar sunabilir. Ocak 2023 tarihli "Sağlık Hizmetlerine İlişkin Bir Yasa" adlı tasarı taslağı, 5 Mart'ta yapılması planlanan oturumdan saatler önce yedek bir değişiklikle dolduruldu. Halkın eyalet başkentinde ifade vermesi beklendiği sırada metin kamuya açık değildi, duruşmada bulunan yasa koyuculara göre ise çıktıların sayfalarının yarısı eksikti.

Orijinal tasarı, Maine mahkemelerinin, ebeveynlerinin itirazlarına rağmen sözde cinsiyet değiştirme hizmetlerini tercih eden herhangi bir çocuğun velayetini almasına izin verecekti. Ayrıca, mahkemelerin ve kolluk kuvvetlerinin Maine'de bulunan kaçak veya kaçırılmış çocukları, çocukların cinsiyet değiştirme arayışı içinde kaçtıklarını iddia etmeleri halinde yasal vasilerine iade etmelerini yasaklıyordu.

Amerikan kamusal yaşamındaki en tartışmalı konulardan birine ilişkin muhalefeti suç haline getirmenin yanı sıra, bu yasa diğer eyaletlerdeki yasaların altını oyacak ve daha da önemlisi, bir çocuğu evden ayrılıp kendisiyle birlikte Doğu'ya gitmesi için kandıran herhangi bir çocuk kaçıran, çocuk taciri, çocuk istismarcısı veya pedofil için bir sorumluluk kalkanı yaratacaktı.

İlk taslağa karşı tabandan gelen beklenmedik tepkiler, yasama meclisinin her iki kanadında da çoğunluğu elinde bulunduran Yargı Komitesi Demokratlarını bu konuda geri adım atmaya sevk etti. Ancak ilericiler ne konunun kapanmasına razı oldular ne de ilk tasarının kapsamından memnun kaldılar.

Toplumsal cinsiyet
ABD'nin Maine eyaletinde "cinsiyet değiştirme hizmetlerine" ilişkin yeni yasal değişiklikler, toplumsal cinsiyet konusundaki görüş ayrılıklarını derinleştiriyor.

Yeni versiyon yaş sınırlamalarını kaldırıyor ve kürtaj turizmini cinsiyet değiştirme turizmine ekliyor, böylece reşit olmayan herhangi bir çocuk yaşına veya ebeveyninin bilgisine bakılmaksızın Maine'de kürtaj yaptırabiliyor. 

Yasaya karşı çıkanlar, bunun çocuk tecavüzcülerinin kurbanlarını Maine'e getirerek delilleri yok etmelerine olanak sağlayacağını belirtiyor. Ayrıca bu yasa tıp doktorlarına, çocuk kürtajını veya cinsiyet değişikliğini kısıtlayan diğer eyaletlere Maine mahkemelerinde karşı dava açma hakkı tanıyacaktır. Diğer eyaletlerden on beş başsavcı bunun Yüksek Mahkeme tarafından çözülmesi gereken bir anayasal kriz yaratacağı konusunda uyarıyor.

Duruşma günü, komite saat 13:30'da toplandı. Çoğunluğu sözde cinsiyet değiştirme hizmetlerinden mali fayda sağlayacak kuruluşları temsil eden yaklaşık 25 destekçi, öğleden sonra saat ikiden dörde kadar ifade verdi. Komite gece saat on birde sona erene kadar yaklaşık 225 karşıt ifade verildi.

Yasaya karşı çıkan 225 kişinin tamamı sivillerden ya da Temsilci Katrina Smith de dahil olmak üzere Cumhuriyetçi yasa koyuculardan oluşuyordu. Smith ifadesinde, cinsiyet karmaşasının çocuklar ve sağlık çalışanları arasında sosyal bir bulaşma haline geldiğini gösteren cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhislerindeki katlanarak gerçekleşen artışa odaklandı. İfadesi, 21 yaşında depresyon tedavisi gördüğü sırada bir terapist tarafından kendisine karşı cinsiyet hormonu dayatmasıyla ilgili hikayesini paylaşan 26 yaşındaki detrans (translıktan vazgeçen kişi) tarafından da yankılandı.

Eski trans, "Akıl sağlığımla mücadele ediyordum ve keşke bana bu konuda yardımcı olsalardı" dedi ve ekledi: "Bu prosedürler yasadışı olmalı."

Bu kadar kısa sürede tasarıya karşı ezici bir muhalefetin ortaya çıkması büyük bir çabanın sonucu. Temsilci Smith, çok geniş kapsamlı olması ve Maine yasalarının pek çok farklı hükmüne dokunması nedeniyle teklifi yenilgiye uğratma şansları olabileceğine inanıyor. Bir sonraki adım, tasarının komite üyeleri tarafından tartışılıp değiştirilebileceği ve kabul edilip edilmeyeceğine dair bir oylama ile sonuçlanacak bir çalışma oturumu. Şu anda tasarı için herhangi bir çalışma oturumu planlanmadı, ancak savunucularının vicdansız taktikleri göz önüne alındığında Çarşamba günü gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir.