Amerika’nın Güney Carolina eyaleti, çocuklar için karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatını yasakladı

Güney Carolina eyaletinin reşit olmayanlar için hormonal ve cerrahi cinsiyet değiştirme müdahalelerini yasaklamasıyla Amerika’da bu prosedürlerin uygulanmasını yasaklayan toplam eyalet sayısı iki düzineyi aştı.
Amerika’nın Güney Carolina eyaleti, çocuklar için karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatını yasakladı


Kaynak: christianpost.com
Erişim tarihi: 23.05.2024

Güney Carolina eyaleti reşit olmayanlar için hormonal ve cerrahi cinsiyet değiştirme müdahalelerini yasaklayan en son eyalet oldu. Böylece Amerika’da cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğuna) yaşayan gençlere yaşamlarını değiştiren prosedürlerin uygulanmasını yasaklayan toplam eyalet sayısı iki düzinenin üzerine çıktı.

Güney Carolina Valisi Henry McMaster X (eski adıyla Twitter) hesabından paylaştığı bir gönderide "çocukları geri dönüşü olmayan cinsiyet değiştirme prosedürlerinden koruyan ve kamu fonlarının bu prosedürler için kullanılmasını yasaklayan ‘Zarar Verme, Yardım Et’ tasarısını imzaladığını" duyurdu. Resmi adıyla 4624 sayılı yasa tasarısı, "Bir doktor, akıl sağlığı uzmanı ya da başka bir sağlık çalışanı, on sekiz yaşından küçük bir kişiye bilerek cinsiyet değiştirme prosedürü uygulayamaz" diyor. Cinsiyet değiştirme prosedürleri ise "ergenlik engelleyici ilaçlar, karşı cinsiyet hormonları ve genital veya genital olmayan cinsiyet değiştirme ameliyatı" olarak tanımlanıyor.

Reşit olmayanlar üzerinde cinsiyet değiştirme prosedürlerinin uygulanmasını yasaklamanın yanı sıra 4624 sayılı yasa tasarısı "Kamu fonları, cinsiyet değiştirme prosedürleri için doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılamaz" hükmünü içeriyor. Bu tür prosedürleri uygulayarak yasayı ihlal ettiği tespit edilen doktor veya ruh sağlığı uzmanları ise, kendileri üzerinde yargı yetkisine sahip kurum tarafından disiplin cezasına tabi tutulacak.

Tasarı ayrıca, devlet okulu yetkililerinin reşit olmayan bir kişinin cinsiyetine ilişkin algısının biyolojik cinsiyetiyle tutarsız olduğu gerçeğini ebeveyninden veya yasal vasisinden saklamaya teşvik etmek veya zorlamak için harekete geçmesini yasaklayan ve okul yöneticilerinin, çocukların bir okul çalışanından kendisine karşı cinsiyetmiş gibi davranılması ve/veya esas cinsiyetiyle uyumlu olmayan zamirlerle çağrılmayı talep etmesi durumunda ebeveynleri bilgilendirmesini gerektiren ek bir hüküm içeriyor.

Güney Carolina eyaleti, reşit olmayanlara yönelik cinsiyet değiştirme prosedürlerinin bir kısmını ya da tamamını yasaklayan 25. eyalet oldu. Amerika’da benzer tedbirleri kabul eden diğer eyaletler Alabama, Arizona, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Kuzey Carolina, Kuzey Dakota, Ohio, Oklahoma, Güney Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Batı Virginia ve Wyoming.

Karşı cinsiyet hormonları
Amerika’nın Güney Carolina eyaleti, çocuklar için karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatını yasakladı.

Çocuklara yönelik hormonal ve cerrahi cinsiyet değiştirme müdahalelerini yasaklamak ya da sınırlamak için yapılan baskılar ise bu müdahalelerin uzun vadeli etkilerine ilişkin endişelerin ortasında geliyor. Birleşik Krallık'ta Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), devlet hizmetinin cinsiyet disforisi olan gençlere nasıl davrandığına dair uzun zamandır beklenen bir incelemenin yayınlanmasının ardından, cinsiyet kliniklerine 18 yaşından küçükler için ilk randevularda “dikkatli bekleme” uygulanmasını tavsiye etti. İnceleme, son on yılı aşkın süredir cinsiyet disforisi için tedavi arayan gençlerin sayısındaki artış nedeniyle başlatıldı.

Amerikan Pediatri Koleji, ergenlik engelleyicilerin olası yan etkilerini osteoporoz, ruh hali bozuklukları, nöbetler, bilişsel bozukluk ve karşı cins hormonlarla birleştiğinde kısırlık olarak sıralarken, karşı cins hormonların gençlerde yaşam boyu kalp krizi, felç, diyabet, kan pıhtılaşması ve kanser riskinde artışa neden olabileceği uyarısında bulundu.

Geçen yıl The Free Press isimli haber sitesi tarafından yayınlanan bir köşe yazısında, eski bir cinsiyet kliniği çalışanı, ilk elden tanık olduğu karşı cinsiyet hormonlarının olumsuz yan etkilerini detaylandırdı. Bir vakada, testosteron (erkeklik hormonu) reçete edilen 17 yaşındaki bir kız, "ekstra kalın bir pedi, kot pantolonunu ve beline sardığı havluyu ıslatan" şiddetli vajinal kanama yaşamıştı. Eski cinsiyet kliniği çalışanı: "Daha sonra bu kızın cinsel ilişkiye girdiğini ve testosteron vajinal dokuları incelttiği için vajinal kanalının yırtıldığını öğrendik" diye ekledi.

Kişinin esas cinsiyetiyle uyumlu ve sağlıklı vücut parçalarını kesip çıkaran ve/veya kişinin beyan ettiği cinsiyete karşılık gelen yapay vücut parçaları oluşturan cinsiyet değiştirme ameliyatlarına gelince, Florida Valisi Ron DeSantis'in ofisi, trans olduğunu iddia eden kızlara yapılan çift mastektominin (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) ve yapay penis oluşturmak için önkol dokusunun alınmasıyla kolda oluşan yara izlerinin fotoğraflarını paylaştı.

Bir zamanlar trans olarak yaşayan ancak esas cinsiyetinden duyduğu rahatsızlığı aşınca translıktan vazgeçip esas cinsiyetine geri dönen detrans (eski trans) Chloe Cole ise cinsiyet disforisi nedeniyle tedavi aldığı tıp uzmanlarına karşı açtığı davada cinsiyet değiştirme prosedürleriyle ilgili olumsuz deneyimlerini aktardı. Cole, gençlik yıllarında yaşadığı intihar düşüncelerini reşit değilken geçirdiği çift mastektomi ameliyatına bağladı ve prosedürün kendisinde derin fiziksel ve duygusal yaralar, ciddi pişmanlıklar ve tıbbi sisteme güvensizlik oluşturduğunu anlattı.