Amerika’nın Arkansas eyaleti, ehliyet ve kimliklerdeki erkek ve kadına alternatif olarak kullanılan 'X' ibaresinin kullanımını kaldırdı

Yetkililerin açıkladığı yeni kurallara göre, Arkansas'ta ikamet edenler artık eyalet tarafından verilen ehliyet ve kimlik kartlarında erkek veya kadın yerine 'X' ibaresini kullanamayacak.
Amerika’nın Arkansas eyaleti, ehliyet ve kimliklerdeki erkek ve kadına alternatif olarak kullanılan 'X' ibaresinin kullanımını kaldırdı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 18.03.2024

Amerika’nın Arkansas eyaletinde yetkililerin açıkladığı yeni kurallara göre, Arkansas'ta ikamet edenler artık eyalet tarafından verilen ehliyet ve kimlik kartlarında erkek veya kadın yerine "X" ibaresini kullanamayacak. Ayrıca transların ehliyet ve kimliklerinde yazan cinsiyet ibaresini değiştirmeleri de zorlaşacak.

Maliye ve İdare Bakanlığı tarafından duyurulan değişiklikler, 2010 yılından bu yana yürürlükte olan bir uygulamayı tersine çeviriyor ve nonbinary (iki cinsiyeti de reddedenler) ve interseksler (tipik erkek veya kadın tanımlarına uymayan fiziksel özelliklerle doğan kişiler) tarafından kullanılan "X" seçeneğini kaldırıyor. Kurum, bir yasama panelinden yeni süreci açıklayan acil kuralı onaylamasını istedi.

Geçtiğimiz yıl cinsiyet ayrımı gözetmeyen terimleri devlet belgelerinden yasaklayan bir kararname imzalayan Cumhuriyetçi Vali Sarah Huckabee Sanders ise, bu hamleyi "sağduyu" olarak nitelendirdi. Sanders yaptığı basın açıklamasında: "Ben vali olduğum sürece Arkansas eyalet hükümeti saçmalıkları desteklemeyecektir." dedi.

Bu hareket, Cumhuriyetçi eyaletler arasında cinsiyeti yasal olarak ikili tanımlayan en son hareket oldu. Muhalifler ise uygulamanın nonbinary ve transseksüellerin varlıklarını sildiğini ve interseksler için belirsizlik yarattığını söylüyorlar.

Arkansas Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nden yapılan açıklamada: "Önerilen bu politika, Arkansaslıların gerçek benliklerini yansıtan kimlik belgelerini reddederek ve onları kimliklerini temsil etmeyen kategorilere zorlayarak nonbinary ve interseks Arkansaslıların varlığını silmeyi amaçlamaktadır." denildi.

Amerika’da en az 22 eyalet ve Columbia Bölgesi, ehliyet ve kimliklerde "X" seçeneğine izin veriyor. Departman, daha önce verilen tüm Arkansas ehliyetlerinin ve "X" işaretli kimliklerin mevcut son kullanma tarihleri boyunca geçerli kalacağını söyledi. Arkansas'ta 2,6 milyondan fazla aktif sürücü belgesi bulunuyor ve bunların 342'sinde "X" ibaresi yer alıyor. Eyalet genelinde yaklaşık 503.000 adet kimlik bulunuyor ve bunların 174’ü "X" işaretli.

Değişiklikler aynı zamanda transseksüellerin ehliyet ve kimliklerinde yazan cinsiyet ibaresini değiştirmelerini zorlaştırarak doğum belgelerinin değiştirilmesini zorunlu kılıyor. Halihazırda, eyalette bir doğum belgesindeki cinsiyeti değiştirmek için mahkeme kararı gerekiyor.

Yeni kurallar uyarınca, Arkansas ehliyet ve kimliğinde yazan cinsiyet, kişinin doğum belgesi, pasaportu veya İç Güvenlik belgesiyle eşleşmek durumunda. Pasaportlarda ise erkek ve kadının yanı sıra "X" seçeneği yer alıyor. Maliye ve İdare sözcüsü Scott Hardin, bir kişinin pasaportunda cinsiyet belirteci olarak "X" yazıyorsa, başvuru sahibinin erkek ya da kadın seçeneğini tercih etmesi gerektiğini söylüyor.

Bu politika, Arkansas'ın son yıllarda translar hakkında aralarında federal bir yargıç tarafından anayasaya aykırı bulunarak iptal edilen reşit olmayanlara yönelik cinsiyet değiştirme ameliyatı yasağının da bulunduğu çeşitli tedbirleri yürürlüğe koymasının ardından geldi.