Amerika’da Yüksek Mahkeme, Idaho'nun trans gençler için cinsiyet değiştirme yasağını uygulamasına izin verdi

Amerika'da Yüksek Mahkeme yargıçlarının 15 Nisan'da aldığı yeni karar, Idaho eyaletinin 18 yaşından küçükler üzerinde cinsiyet değiştirme prosedürleri uygulayan doktorların hapis cezasına çarptırılmasını öngören yasayı uygulamasına izin veriyor.
Amerika’da Yüksek Mahkeme, Idaho'nun trans gençler için cinsiyet değiştirme yasağını uygulamasına izin verdi


Kaynak: abcnews.go.com
Erişim tarihi: 16.04.2024
Yayınlanma tarihi: 16.04.2024

Washington’da Yüksek Mahkeme, Idaho eyaletinin trans gençlere yönelik cinsiyet değiştirme yasağını uygulamasına izin verirken, yasayla ilgili davalar devam ediyor ve alt mahkemeleri tersine çeviriyor.

Yargıçların 15 Nisan günkü kararı, eyaletin 2023 yılında yürürlüğe giren ve doktorların 18 yaşından küçüklere karşı cinsiyet hormonları, ergenlik engelleyiciler veya diğer cinsiyet değiştirme hizmetleri sağlamaları halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını öngören yasayı uygulamasına izin veriyor. 

Mahkemenin üç liberal yargıcı yasayı askıda tutacaktı. Yargıç Ketanji Brown Jackson, davanın "bizim müdahalemizden etkilenmeden" devam etmesinin daha iyi olacağını yazdı.

Muhafazakar çoğunluktan Yargıç Neil Gorsuch, mahkemenin aşırı geniş bir alt mahkeme kararını dizginlemesinin "memnuniyet verici bir gelişme" olduğunu yazdı.

Idaho Başsavcısı Raúl Labrador yaptığı açıklamada yasanın "çocukların hayatlarını değiştiren bu ilaç ve prosedürlere maruz kalmamalarını sağladığını" söyledi. “Cinsiyet disforisinden (cinsiyet hoşnutsuzluğundan) muzdarip olanlar, biyolojik gerçekliğe dayanan sevgi, destek ve tıbbi bakımı hak etmektedir. Erkek ve kız çocuklarının biyolojik olarak farklı olduğu temel gerçeğini inkâr etmek çocuklarımıza zarar verir."

Amerika’da reşit olmayan çocuklar için cinsiyet değiştirme hizmetlerini kısıtlayan veya yasaklayan yasaları yürürlüğe koyan eyaletler Alabama, Arkansas, Arizona, Florida, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Kuzey Carolina, Kuzey Dakota, Ohio, Oklahoma, Güney Dakota, Tennessee, Texas, Utah ve Batı Virginia'dır.