Amerika’da üst düzey bir doktor, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarının yasaklanmasını desteklediği için tıp kurulundan atıldı

Amerika’nın Wyoming eyaletinde önde gelen tıp doktorlarından biri, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarının yasaklanmasını desteklemesinin ardından eyalet valisi tarafından tıp kurulundan istifaya zorlandı.
Amerika’da üst düzey bir doktor, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarının yasaklanmasını desteklediği için tıp kurulundan atıldı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 29.05.2024

Amerika’nın Wyoming eyaletinde önde gelen tıp doktorlarından biri, çocuklar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarının (transseksüel ameliyatları) yasaklanmasını desteklemesinin ardından eyaletin tıp kurulundan atıldı. Eski bir kongre üyesinin oğlu olan ve Casper şehrinin önde gelen radyologlarından Dr. Eric Cubin, eyalet milletvekillerini yasağı desteklemeye çağırmasının ardından Vali Mark Gordon tarafından kuruldan atıldı. Bu hamle, doktorun Şubat ayında Wyoming yasama meclisinin 62 üyesinin tamamına gönderdiği ve “çocuklarda cinsiyet değişikliği yasağı” başlıklı tasarısını desteklemelerini istediği bir e-posta mesajlarının ardından geldi.

Yasa, Wyoming'deki doktorların reşit olmayanlarda cinsiyet değiştirme uygulamalarını yasaklıyor ve tıp kurulunun, çocuklara bu uygulamaları sunması halinde ilgili doktorun lisansını iptal etmesine izin veriyor. Tasarı Cubin'in e-postasından haftalar sonra Gordon tarafından onaylanıp imzalanmış olsa da, vali Dr. Cubin'i Nisan ayında istifaya zorladı. Cubin'in desteklenmesi çağrısında bulunduğu yasa tasarısı, yaşadığı sancılı cinsiyet değiştirme süreci hakkında konuşan ünlü detrans (translıktan vazgeçen, eski trans) aktivist Chloe Cole'un adını taşıyor ve “Chloe Yasası” olarak biliniyordu. Eski bir transseksüel olan Cole, 13 yaşından itibaren ergenlik engelleyiciler almaya ve cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya zorlandığını ancak bu yaşın, geri dönüşü olmayan ciddi kararlar almak için çok küçük olduğunu söylüyor.

Ancak Dr. Cubin'in Wyoming eyaletinde bu tür kararların alınmasını engelleyen bir yasa tasarısına verdiği destek, eyaletin haber kuruluşu Cowboy State Daily tarafından ele geçirilen ve milletvekillerine gönderdiği e-postada desteğini açıkça ortaya koyan bir mektupta belirtildi. Radyolog Cubin, inandığı şeyi savunduğu için görevden alındığını belirterek eyalete bağlı Casper şehrindeki 27 doktorla anket yaptığını ve çoğunluğun reşit olmayanlar için cinsiyet değiştirme ameliyatlarının yasaklanması konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Transseksüel ameliyatı
Wyoming Valisi Mark Gordon, çocuklar için transseksüel ameliyatlarının yasaklanmasını savunan tıp doktorunu istifaya zorladı.

Dr. Cubin, Cowboy State Daily sitesine verdiği demeçte: "Günün sonunda ilkelerimi savundum, doğru olanı savundum ve Wyoming eyaletindeki çocukları savundum. Bunu yaptığım için de yönetim kurulundan çıkarıldım.” dedi. Wyoming eski kongre üyesi Barbara Cubin'in oğlu olan Eric Cubin'in, transseksüelliğin sosyal eğilimler tarafından tetiklenebileceği ve ruhsal rahatsızlığın bir sonucu olabileceği yönünde görüş bildiren e-postalar paylaştığı da bildirildi. Cubin'in bir e-postada: "Cinsiyet değiştirme uygulamalarıyla ilgili kanıtlar ve tıbbi veriler karman çorman. Ne yazık ki her iki taraftaki verilerin çoğu siyasi içerikli ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu tam olarak çözmek zor.” diye yazdığı bildirildi.

Eyalet valisi Gordon, Cubin'i kuruldan kovan mektubunda, üst düzey doktorun ifade özgürlüğü hakkını kullandığı ancak açık sözlü desteğinin diğer doktorların davalarını karara bağlarken çıkar çatışmasına neden olabileceğini ileri sürdü. Gordon ayrıca, Cubin'in milletvekillerine gönderdiği e-postada kurul üyeliğinden hiç bahsetmemesine rağmen, tüm sağlık kurulunu temsil ediyor olarak algılanabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Cubin ise kurulda kalması halinde yasalara saygı göstereceğini ve tarafsız kalacağını belirtti. Yasama organının, çocuklarda cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasaklamayı amaçlayan yasa tasarısını onaylaması nedeniyle de hakkında alınan karara karşı çıktı. Dr. Cubin: “Yasayı ihlal ederek bu hizmetleri sunmaya devam eden herkes lisanslarını riske atıyor. Burada bir çıkar çatışması yok çünkü yasaları uyguluyor olacağım." dedi.