Amerika’da okul temelli sağlık merkezlerinin radikal ve liberal ideolojisi ifşa edildi

Bir gözetim grubu, Amerika'daki bazı okul temelli sağlık merkezlerinin liberal ideolojik amaçlarını, kürtaj ve cinsiyet değiştirme hizmetlerini teşvik etmeyi içeren bir raporla ifşa ediyor.
Amerika’da okul temelli sağlık merkezlerinin radikal ve liberal ideolojisi ifşa edildi


Erişim tarihi: 12.03.2024
Kaynak: readlion.com
Yayınlanma Tarihi: 11.04.2024

Bir gözetim grubu, bazı Okul Tabanlı Sağlık Merkezlerinin (SBHC) kürtaj ve cinsiyet değiştirme hizmetlerinin teşvik edilmesini de içeren liberal ideolojik amaçlarını ortaya koyan bir rapor yayınladı. Parents Defending Education (PDE) tarafından hazırlanan raporda "bazı merkezler öğrencilere kürtaj (Plan B gibi acil kontrasepsiyon dahil) ve cinsiyet değiştirme hizmeti sunuyor" denildi.

PDE soruşturması, bu SBHC'lerin çoğunun ABD'deki en büyük ikinci öğretmen sendikası olan Amerikan Öğretmenler Federasyonu, kürtaj sağlayıcısı ve LGBTQ aktivisti Planned Parenthood (Planlı Ebeveynlik), School-Based Health Alliance adlı bir LGBTQ grubu ve tartışmalı bir Hispanik savunuculuk grubu La Raza gibi ilerici müttefikler tarafından desteklendiğini veya finanse edildiğini ortaya koyuyor.

Kaliforniya'daki bu tür SBHC'lerden biri Clinica La Raza tarafından işletiliyor ve öğrencilere "göğüs bağlayıcılar, şekillendirici giysiler vb.", "cinsiyet değişimi hakkında bilgi ve danışmanlık", "hormon replasman tedavisi ve diğer tıbbi cinsiyet değiştirme hizmetleri" ve daha fazlasını içeren "cinsiyeti onaylayıcı bakım" erişimi sunuyor.

Kaliforniya'ya ek olarak, PDE İllinois, Colorado, Maine, Washington Eyaleti ve Washington, D.C.'deki okulların, personelin cinsiyet değişikliğini ebeveynlerden gizlemesine izin veren politikalara sahip SBHC'lere sahip olduğu belirtiliyor. 

Cinsiyet değişimi
Amerika'da okul tabanlı sağlık merkezleri, öğrenciler için cinsiyet değişimi uygulamalarına ve düşüğe neden olan Plan B haplarına erişim sağlıyor.

PDE tarafından tutulan bir veri tabanına göre, Kaliforniya, Maine, Massachusetts ve Washington'daki okullar, aşırı dozda hormon kullanımı ile düşük yapmaya olanak tanıyan Plan B "ertesi gün" haplarının dağıtımını da içeren sözde acil kontrasepsiyon hizmetleri sağlıyor. PDE'nin bildirdiğine göre, bir SBHC, öğrencilerin daha tartışmalı uygulamalardan bazıları için izin almalarını sağlamak için bir hile bile kullanıyor.

Evanston Township Lisesi'ndeki öğrenci gazetesi, öğrencilerin SBHC'nin Evanston şehri tarafından sağlanan bir hibe ile temin edilen ücretsiz doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere herhangi bir hizmetine erişmek için ebeveynleri tarafından imzalanmış tek seferlik genel bir form almaları gerektiğini övünerek yazdı. "Bu, hemşirenin onayıyla öğrencilerin doğum kontrol hapı ve diğer benzer yöntemler gibi kısa süreli hormonal doğum kontrolü için reçete alabilecekleri anlamına geliyor."

Ancak bazı durumlarda, çocukların kürtaj hapı almak için onay formuna bile ihtiyaçları olmuyor. Okul gazetesinin haberine göre, "Ancak, ebeveyn onayı formu olmasa bile öğrencilerin ücretsiz prezervatiflere ve cinsel ilişkiden 72 saat sonrasına kadar alınabilen acil bir doğum kontrol yöntemi olan Plan B'ye erişimi vardır." Bu yönüyle SBHC'ler, tıbbi tedaviden önce ebeveynlere danışmak gibi yasal bir yükümlülüğü olan diğer tıbbi hizmet sağlayıcılardan farklıdır.