Amerika’da koruyucu bakım sisteminin fonları çocuklara göğüs bağlayıcı ve yapay penis temin etmek için kullanılabilecek

Biden yönetimi, koruyucu bakım sistemindeki çocukların yetişkinliğe geçişine yardımcı olmayı amaçlayan federal bir programı, çocukların cinsiyet değiştirme süreçlerini finanse etmek için kullanmak üzere yeniden tasarlıyor.
Amerika’da koruyucu bakım sisteminin fonları çocuklara göğüs bağlayıcı ve yapay penis temin etmek için kullanılabilecek


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 16.05.2024

Biden yönetimi, koruyucu bakım sistemindeki çocukların yetişkinliğe geçişine yardımcı olmayı amaçlayan federal bir programı, çocukların cinsiyet değiştirme süreçlerini finanse etmek için kullanmak üzere yeniden tasarlıyor gibi görünüyor. Biden'ın Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı (HHS), vergi mükelleflerinden toplanan dolarlarının bir gencin cinsiyet değiştirmesini destekleyecek olan bazı "kişisel eşyaların" satın alınması için harcanabileceğini söylüyor. Bu eşyalar tipik olarak göğüs bağlayıcılar ve erkek cinsel organı varmış gibi görünmesini isteyen kızlar tarafından kullanılan protez penis aparatı gibi aksesuarlardan oluşuyor.

HHS'nin yetkisi altında faaliyet gösteren bir federal kurum olan Çocuk Bürosu'ndan gelen bir belge, federal fonların artık çocuk refahı kurumları tarafından “LGBT’li çocuklara hizmet, müdahale ve destek sağlanması" için kullanılabileceğini ortaya koyuyor. "LGBT’li Çocukları, Gençleri, Genç Yetişkinleri ve Aileleri Desteklemek için Federal Finansman" başlıklı belge, çocuk refahına ayrılan fonların çocuklarda cinsiyet değişimini teşvik etmek üzere kullanılabileceğini söylüyor. Belgede koruyucu bakım fon sistemine atıfta bulunularak "[Yetişkinliğe Başarılı Geçiş için John H. Chafee Koruyucu Bakım Programı] fonları LGBT’li gençleri desteklemek ve olumlu, onaylayıcı, yaşlarına uygun faaliyetlere katılmalarını sağlamak için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, Chafee fonları, bir gencin cinsiyetini ve/veya cinsel cinsel yönelimini ifade etmesini desteklemekle ilgili kişisel eşyaları satın almak için kullanılabilir." deniyor. Chafee finansman programı, başlangıçta koruyucu aile sistemindeki çocukların yetişkin hayatına uyum sağlamalarına yardımcı olmak, eğitim, barınma ve istihdam hizmetlerini finanse etmek üzere tasarlanmıştı. 

Biden'ın bu yeni politika rehberliği, LGBT örgütleri tarafından kızların göğüslerini düzleştirmek için kullanılan göğüs bağlayıcılar ve protez penis aparatları gibi giysilerin federal paralarla satın alınabileceğinin bir duyurusu olarak kabul edildi.

Federal fonların çocukların cinsiyet değiştirme girişimlerini teşvik etmek için nasıl kullanılabileceğini ortaya koyan bir belgeye göre, "Çocuk Bürosu'nun rehberliği, çocuk refahı kurumlarının Chafee fonunu bakımları altındaki gençler için cinsiyet değiştirme sürecine katkı sağlayacak öğeleri satın almak için kullanabileceklerini” gösteriyor. Belgede, “Bu kaynak, Chafee fonu kullanılarak satın alınabilecek yaygın ürünlerin bir listesini sunmaktadır." deniyor. Kuruluş, hem göğüs bağlayıcıları ve protez penis aparatlarını hem de bir dizi başka öğeyi uygun öğeler olarak listeliyor.

 "Göğüs bağlayıcılar, göğüsleri düzleştirmek ve daha düz bir göğüs görünümü yaratmak için kullanılan ... amaca yönelik olarak üretilmiş iç çamaşırlarıdır" denilen kılavuzda, okuyucular "gençlerin kendileri için en iyisinin ne olduğunu öğrenmek için gizlice gidebilecekleri" bir siteye yönlendiriliyor.

Cinsiyet değiştirme
Biden'ın yeni politika rehberliği, göğüs bağlayıcı ve yapay penis gibi aksesuarların federal paralarla satın alınabileceğinin bir duyurusu olarak kabul edildi.

Protez penis aparatlarıyla ilgili olarak, bunların federal fonlarla çocuklar için satın alınabileceğini belirten kılavuz, aparatları "trans erkeklerin ve erkeksi kişilerin erkek cinsel organlarına sahipmiş gibi görünmelerini ve hissetmelerini sağlayan protez olarak kullanılabilen ayakta işeme aparatları" olarak tanımlıyor. Bu aksesuarlar, trans erkek olduğunu iddia eden kadınların erkek tuvaletlerini ve pisuvarlarını kullanmalarına yardımcı olmak için kullanılıyor. "Dış cinsel organların görünümünü yumuşatan sıkıştırıcı iç çamaşırı" olarak tanımlanan aksesuarların da federal fonlarla satın alınabileceği belirtiliyor.

Temsilci Jim Banks, The Daily Wire haber sitesine verdiği demeçte Biden yönetiminin çocukların kişisel yaşamlarına ilişkin rahatsız edici bir takıntısı olduğunu söyledi. Banks: "Biden yönetimindeki bürokratlar savunmasız çocukların kişisel yaşamlarına takıntılı görünüyorlar - bu tüyler ürpertici" dedi. Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanlarından Dr. Stanley Goldfarb ise, çocuklara bu tür eşyaların verilmesinin onları "geri dönüşü olmayan zararları olan" bir yola soktuğunu söyledi. Şu anda tıbbın siyasallaşmasına karşı çıkan Do No Harm adlı bir kuruluşu yöneten Goldfarb: "Sözde onaylayıcı bakımı teşvik etmenin en büyük riski, bunun neredeyse kesin olarak ergenlik engelleyiciler ve cinsiyet değiştirici hormonların kullanımıyla birlikte çocukların tıbbileştirilmesine yol açacak olmasıdır. Cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşayan çocukların büyük çoğunluğunun, psikolojik danışmanlık ve psikiyatrik bakımla desteklendikleri takdirde, ergenlik döneminden sonra hayatlarını biyolojik cinsiyetlerine uygun olarak yaşayacaklarını biliyoruz. Sosyal geçişi (tıbbi müdahale olmaksızın sosyal yaşamda görünüm, tutum ve davranış üzerinden karşı cinsiyet gibi yaşama durumu) teşvik etmek için onlara çeşitli aparatlar vermek, bu çocukların büyük çoğunluğunda geri dönüşü olmayan zararlara giden yolda atılmış bir adımdır." dedi.

Goldfarb, cinsiyet disforisi yaşayan çocukların ideolojik bir gündemi dayatan ve onları cinsiyet değiştirme yoluna sokan müdahalelere değil, meşru desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Goldfarb, "Bu çocuklar son derece savunmasız ve destek hizmetlerine ihtiyaçları var. Hükümetin, artık tıbbi kanıtların duygusal veya psikiyatrik anlamda herhangi bir olumlu sonuç göstermediğini tespit ettiği toplumsal cinsiyet ideolojisini uygulamak üzere tasarlanmış hizmetler sağlayıcıları desteklememesi gerekiyor," dedi.

Amerika’da bazı eyaletler, çocuklara göğüs bağlayıcılar ve protez penis aparatları sağlama konusunda daha açık davrandı. Örneğin, Oregon Sağlık Hizmetleri Servisi gençlere yönelik cinsiyet değiştirme ürünlerini finanse etti. Eyaletten alınan bir belgede bu ürünlerin "göğüs bağlayıcılar, sütyenler, sütyen ekleri, tıraş malzemeleri, protez penis apartaları, ayakta işeme aparatları, peruklar, makyaj malzemeleri, adet destek malzemeleri veya gençlerin karşı cinsiyet gibi görünmelerine yardımcı olan giysileri" içerdiği açıklandı. Massachusetts'te Çocuk ve Aile Bakanlığı, reşit olmayanları göğüs bağlayıcılar, protez aparatlar, vücut şekillendiriciler, sütyenler, göğüs ekleri ve benzeri ürünlerle esas cinsiyet görünümünü değiştirmeye yarayan giysileri dağıtan kuruluşlara yönlendirdi.

Amerika’da önde gelen demokratlar, sürekli olarak çocuklar için cinsiyet değiştirme girişimlerini kolaylaştıracak politikaları savundular. Örneğin Senatör Tammy Baldwin, reşit olmayanlara göğüs bağlayıcılar, protez penis aparatları ve hatta protez göğüsler sunan bir LGBT gençlik örgütüne 400.000 dolarlık vergi fonu ayırdığı için eleştirilere maruz kaldı. Başkan Joe Biden ise 2022 yılında "LGBT’li gençlerin koruyucu bakım sisteminde karşılaştıkları önemli eşitsizlikleri ele almayı ve kişilerin cinsel yönelimini veya cinsiyet ifadesini bastırma ya da değiştirme çabalarına karşı mücadele etmeyi” amaçlayan bir idari emir imzaladı.