Amerika’da ebeveynler, okul sporlarında trans varlığına ilişkin politikalarda şeffaflık sağlanamadığı için bölge mahkemesine şikayette bulundu

Ebeveynler, George Soros'un 'kara para' aktivistlerinin okul sporlarında trans sporcu yarıştırma konusundaki çabalarına sessiz kaldıkları için Biden'ın eğitim yöneticilerine dava açtı.
Amerika’da ebeveynler, okul sporlarında trans varlığına ilişkin politikalarda şeffaflık sağlanamadığı için bölge mahkemesine şikayette bulundu


Kaynak: dailymail.co.uk 
Erişim tarihi: 01.03.2024 

Bir ebeveyn hakları grubu, Biden yönetiminin okul sporlarında “trans çocuklara” yönelik politikasını şekillendiren kampanyacılarla ilgili dosyaları paylaşmadıkları için eğitim yöneticilerine dava açtı. 

Parents Defending Education (PDE) bu hafta Eğitim Bakanlığını, devlet okullarının trans öğrencilere yönelik politikalarına ilişkin yazışmaları yayınlamakta ayak sürümekle suçlayan belgeler sundu. Söz konusu grup, yetkililerin iş adamı George Soros'la bağlantılı “kar amacı gütmeyen bir kara para ağı” aracılığıyla finanse edilen “ideolojik aktivist gruplara” boyun eğip eğmediğini ortaya çıkarmak istediğini söylüyor. 

Yedi sayfalık şikayet, Biden yönetiminin devlet okullarında cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı çıkan federal medeni haklar yasası Title IX'e ilişkin uzun zamandır beklenen güncellemesini yayınlamasından haftalar önce geldi. PDE kurucusu ve başkanı Nicole Neily, Biden yönetiminin trans öğrencilerin spor takımlarında yarışmalarını ya da istedikleri cinsiyete uygun tuvaletleri kullanmalarını kolaylaştırmanın “eşiğinde” olduğunu söyledi. Neily, "Kamuoyu, George Soros gibi ideolojik aktivistlerin yüz binlerce Amerikalının itirazlarına rağmen Title IX'i ne ölçüde etkiledikleri konusunda şeffaf bir bilgilendirme yapılmasını hak ediyor." dedi. 

Trans hakları savunucusu gruplar ise okulların, trans öğrencilerin esas cinsiyetlerine (biyolojik cinsiyet) bakılmaksızın tuvaletleri kullanmalarına ve kendilerini hangi cinsiyette hissediyorlarsa o cinsiyete uygun takımlara katılmalarına izin vermesi gerektiğini söylüyor. 

Öte yandan muhalifler, cinsiyetin doğumda belirlendiğini, değiştirilemeyeceğini ve biyolojik olarak genç erkeklerin kızların spor takımlarında oynamasına izin vermenin adil olmadığını, çünkü erkeklerin ortalama olarak kızlardan daha büyük, daha güçlü ve daha hızlı olduklarını söylüyorlar. Grup, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve rakip takımdaki esas cinsiyeti erkek olan bir trans oyuncunun üç kadın oyuncuyu yaralaması üzerine maçı kaybeden Massachusetts lise kız basketbol takımı gibi son zamanlarda yaşanan rezaletlere işaret ediyorlar. 

Belgeler, PDE'nin Temmuz 2022'de bilgi edinme talebinde bulunarak Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile milyarder hayırsever George Soros tarafından finanse edilen gruplar arasındaki yazışmaları istediğini gösteriyor. Bu gruplar, Governing for Impact (Etki için Yönetim), National Student Legal Defense Network (Ulusal Öğrenci Yasal Savunma Ağı) ve New Venture Fund (Yeni Yatırım Fonu) isimli kuruluşlar. 

ABD Columbia Bölge Mahkemesine sunulan şikâyet dilekçesinde, grubun “Title IX”, “LGBT”, “transseksüel” ve diğer ifadeleri içeren yazışmaları istediği belirtiliyor. Ancak bakanlığın aradan geçen 19 ayda hiçbir belge sunmadığı iddia ediliyor. Bakanlık, Amerika'daki 65 milyon öğrenci için “daha iyi işleyen, daha adil bir eğitim sistemi” yaratmak istediğini söyleyen Miguel Cardona tarafından yönetiliyor. 

trans, miguel cardona, cinsiyet kimliği, transseksüel, LGBT, biyolojik cinsiyet, transgender, Title IX, trans çocuk, trans erkek, cinsiyet değiştirme
Biden yönetiminin eğitim bakanı Miguel Cardona.

Biden yönetiminin Title IX için önerdiği değişikliklere Mart ayında son şeklini vermesi bekleniyor. Eğitim yöneticileri ise, 2022 yılında, diğer önlemlerin yanı sıra yasa kapsamındaki korumaları trans öğrenciler için genişlettikleri yeni bir Title IX için ilk önerilerini açıklamıştı. Taslak öneriye göre, devlet okullarının esas cinsiyete göre değil, “cinsiyet kimliği” ifadesine göre spor yapan sporcuları tamamen yasaklamasına izin verilmeyecek. Bunun yerine, bazı koşullarda trans sporcuların yarışmalara katılımı kısıtlanabilecek. 

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri ise Biden yönetiminin yeniden düzenleme kararına ilişkin bir soruşturma başlatarak, “cinsiyet kimliği” ifadesine vurgu yapılması kararında dış grupların etkileri olabileceğini söyledi. Temsilciler Lisa McClain ve Virginia Foxx, Eğitim Bakanı Miguel Cardona'ya gönderdikleri mektupta, bu değişikliğin “cinsiyet ayrımcılığı” tanımını “cinsiyet kimliği” ifadesini de içerecek şekilde yeniden düzenlenmesine yol açtığını belirtti. “Bu, Title IX'in korumak için tasarlandığı kadınlara zarar verecek ve federal olarak finanse edilen her okulda kadınlara özel sporları ve alanları etkili bir şekilde ortadan kaldıracaktır.” denildi. Temsilciler, Biden yönetimine konuyla ilgili olarak “dış kuruluşlarla” yaptığı görüş alışverişlerini açıklaması çağrısında bulundu.  

Bir bakanlık sözcüsü ise DailyMail.com'a yaptığı açıklamada “Title IX'in vaatlerine ve tüm öğrencilere cinsiyet temelinde ayrımcılık yapılmayan bir eğitim ortamının garanti edilmesi sözüne bağlı olduklarını” söyledi.