Amerika'da ebeveyn istismarını ‘çocuğun cinsiyet değişikliğini reddetmek’ şeklinde tanımlayan bir yasa tasarısı öneriyor

Amerika'nın Illinois eyaletinde, ebeveynlerin çocuklarının cinsiyet değiştirme ameliyatı olmasına izin vermemesini ‘istismar’ olarak sınıflandıracak bir değişiklik önerdi.
Amerika'da ebeveyn istismarını ‘çocuğun cinsiyet değişikliğini reddetmek’ şeklinde tanımlayan bir yasa tasarısı öneriyor


Kaynak: thepostmillennial.com
Erişim tarihi: 15.02.2024

Sağlık çalışanları, reşit olmayan çocukların talep ettiği cinsiyet değişikliği hizmetlerini ebeveyn izni olmadan gerçekleştirmeleri halinde herhangi bir disiplin cezasıyla karşı karşıya kalmayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde demokratlar, ebeveyn istismarına ilişkin bir yasa tasarısında, çocuğun cinsiyet değiştirme ameliyatı olmasına izin vermemeyi ‘istismar’ olarak sınıflandıracak bir değişiklik önerdi.

Kabul edilmesi halinde bu değişiklik, çocuğunun ameliyatla cinsiyet değiştirmesini yasaklayan ebeveynleri, hapisle cezalandırılması gereken birer suçlu haline getirecek.

Demokrat Temsilci Anne Stava-Murray tarafından sunulan 4876 sayılı yasa tasarısı, eyaletteki İstismara Uğramış ve İhmal Edilmiş Çocuk Raporlama Yasası'nda bir değişiklik niteliği taşıyor. Tasarı, birinci basamak sağlık hizmetleri, kürtaj hizmetleri veya cinsiyet değiştirme prosedürleri gibi tıbbi bakım hizmetlerini reddeden ebeveynleri çocuk istismarı suçu işlemiş olarak sınıflandırıyor.

Tasarı ayrıca, eyaletin Reşit Olmayanların Sağlık Hizmetlerine Rızası Yasası'nda da değişiklik yapıyor. HB 4876'ya göre, istismara uğramış çocuk tanımı "ebeveyni veya birinci dereceden aile üyesi veya çocuğun refahından sorumlu herhangi bir kişi veya çocukla aynı evde yaşayan herhangi bir kişi veya çocuğun ebeveyninin bir sevgilisi tarafından çocuğun birinci basamak sağlık hizmetleri, kürtaj hizmetleri veya cinsiyet değiştirme prosedürleri de dahil olmak üzere gerekli tıbbi bakıma erişiminin reddedilmesi” olarak tanımlanıyor.

Tasarıda ayrıca, reşit olmayan bir kişi tarafından kürtaj hizmetlerinin ve cinsiyet değiştirme prosedürlerinin yerine getirilmesine ilişkin rızanın, söz konusu reşit olmama durumu nedeniyle geçersiz kılınamayacağı belirtiliyor. Buna ek olarak, sağlık çalışanları, reşit olmayanların talep ettiği hizmetleri ebeveyn izni olmadan yerine getirmeleri halinde herhangi bir disiplin cezasıyla karşı karşıya kalmayacak.

Tasarıda ayrıca, "Kürtaj hizmetleri ve cinsiyet değiştirme prosedürleri sunan sağlık uzmanları, reşit olmayan kişi tarafından yapılan beyanlara iyi niyetle güvenmesi halinde, geçerli rıza alamamaktan dolayı hukuki veya cezai sorumluluğa veya geçerli rıza alamamaktan dolayı mesleki disipline maruz kalmayacaktır." ifadesi yer alıyor. Eyalet yasalarına göre, çocuk istismarından suçlu bulunan bir kişi 15 yıla kadar hapis ve 25.000 dolara kadar para cezasına çarptırılabilmekte.