Amerika’da bir Starbucks çalışanı muhafazakâr değerleri yüzünden kovulduğunu söyledi

Amerika'da bir Starbucks şubesinde barista olarak çalışan Taylor Trice, şubenin Onur Ayı kutlamalarıyla ilgili endişelerini dile getirdiği için işten çıkarıldı.
Amerika’da bir Starbucks çalışanı muhafazakâr değerleri yüzünden kovulduğunu söyledi


Kaynak: foxnews.com
Erişim tarihi: 18.04.2024
Yayınlanma tarihi: 28.03.2024

Bir TikTok kullanıcısı, Starbucks'taki işinden Hristiyan değerleri nedeniyle kovulduğunu açıkladı. Taylor Trice adıyla videolar yayınlayan kullanıcı, geçtiğimiz günlerde Fox News Digital'e 2022'de işten çıkarılmasıyla ilgili konuştu. Başlangıçta Starbucks'ta çalışmakla ilgilendiğini çünkü Starbucks'ın Arizona Eyalet Üniversitesi'nin online programı için öğrenim yardımı sunduğunu açıkladı.

Trice, bir röportajında, "Starbucks'ta çalışmaya başlamadan önce, buranın hakkında lüks bir kahve dükkanı olarak görüldüğünü dışında hiçbir şey bilmiyordum," dedi. "Yani çok liberal bir şirket olduğunu bilmiyordum."

Yaklaşık 53.000 beğeni toplayan TikTok videosunda eski barista, işle ilgili sorunların Starbucks şubesinin LGBTQ+ topluluğunun kutladığı “Onur Ayı" için şubede yaptığı düzenlemeler konusundaki anlaşmazlıklardan kaynaklandığını söyledi.

Fox'a konuşan Trice, kahve dükkanının sözde Onur Ayı sergilerindeki yetişkinlere yönelik içerikten endişe duyduğunu açıkladı. O sırada Kuzey Carolina'nın Apex kentindeki bir Starbucks kafesinde çalışıyordu.

Trice, birkaç iş arkadaşının farklı cinsel yönelimleri ve "cinsiyet kimliklerini" anlatan bir cam duvarın aile dostu olmadığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Trice, herhangi bir kötü niyeti olmamasına rağmen endişelerini saygılı bir şekilde dile getirdiğinde yönetimin "çok savunmacı davrandığını" söyledi.

Trice, "Onlara şöyle bir uyarıda bulundum... dikkatli olmak isteyebilirsiniz çünkü bu yanlış anlaşılabilir," dedi. "Buraya gelen ailelerimiz ve çocuklarımız var ve bunu görecekler... muhtemelen cam duvarlara bunun yazılması kamuya açık bir alan için en iyisi değil."

Starbucks
Amerika'da bir Starbucks şubesinde barista olarak çalışan Taylor Trice, şubenin Onur Ayı kutlamalarıyla ilgili endişelerini dile getirdiği için işten çıkarıldı.

Bir başka sorun da Starbucks'ın tercih ettiği zamir politikasını uygulamasıyla ilgili olarak ortaya çıktı. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Cinsiyetini reddeden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyetsiz zamirlerin kullanılmasını talep eder.) Genç kadın, müşterilere isimleriyle hitap etmeye ve saygı göstergesi olarak belirli zamirleri kullanmaktan kaçınmaya istekli olduğunu, ancak "yanlış" zamirleri kullanmanın vicdanına aykırı olduğunu açıkladı.

"İnancımı ciddiye alıyorum… Benim inancıma göre yalan söylememeniz gerekiyor" dedi. Trice, yöneticilerinin kendisine yaklaşarak müşterilerin kendisi hakkında şikayette bulunduğunu bildirdiklerini hatırlıyor.

Trice, Fox News Digital'e verdiği demeçte, "Birisinin '[Trice’in] kimliğimden rahatsız olduğunu hissediyorum' şeklinde bir şikayeti vardı ki bunu anlamıyorum çünkü oradaki herkesle her zaman konuşurdum" dedi. "Onlara karşı hiçbir zaman hakarette bulunmadım."

Trice, eski menajerine ya da eski iş arkadaşlarına karşı hiçbir kötü niyet beslemediğini de sözlerine ekliyor ve hikayesini internette paylaştığından beri çok destek gördüğünü belirtiyor.

"Çok fazla destek aldım ve düşündüğüm şekilde yalnız olmadığımı gördüğüm için çok minnettarım," diye anlatıyor.

Fox News Digital Starbucks'a ulaştığında, çok uluslu zincir "bu özel istihdam meselesi hakkında yorum yapmayacağını" söyledi.

Starbucks sözcüsü, "Ancak Starbucks'ın mağazalarımızda ayrımcılık ya da tacizin hiçbir türüne toleransı yoktur ve herkesin hoş karşılandığı, saygı gördüğü ve değer verildiği bir ortamı teşvik etmeye kararlıyız" dedi.

Sözcü, "Tüm ortaklarımızdan (çalışanlarımızdan) taciz ve ayrımcılık karşıtı politikalarımız da dahil olmak üzere şirket politikalarına ve standartlarına uymalarını bekliyoruz" dedi.